Wpis z mikrobloga

Ostatnio chodzi za mną pewien pomysł, ciekawi mnie co o tym sądzicie Mireczki.

Mianowicie chciałabym założyć na Instagramie kanał popularyzujący naukę z zakresu podatków, prawa pracy i generalnie niezbędnej moim zdaniem wiedzy na tematy ekonomiczne, które powinien wiedzieć każdy. Treści byłyby tlumaczone w przystępny sposób tak aby każdy zrozumiał.

Jeżeli chodzi o mnie to jestem studentką rachunkowości, sama cały czas się uczę, ale przeraża mnie ten brak wiedzy w tym zakresie u młodych Polaków. Wiem, że Wykopki są trochę bardziej zorientowane, bo wiele z was coś tam czyta, inwestuje natomiast na przedmiocie w szkole średniej zwanym podstawy przedsiębiorczości licbaza nie słyszała nawet o tym co jest deklaracja PIT.
Mój chłopak ostatnio się mnie zapytał w sumie po co się rozlicza PIT i dlaczego nie robi tego pracodawca xD
Inna koleżanka była świecie przekonana, że dostanie emeryturę z ZUS, bo przecież przysyłają jej świstki.

Z edukacją ekonomiczną jest jak z edukacją seksualną - nie ma jej albo jest bardzo zła. A że odnośnie tej drugiej ostatnio bardzo dużo się mówi, jest trochę kont na Instagramie, które poświęcają jej uwagę to idąc trendem popularyzowania potrzebnej wiedzy chciałabym się zająć tą pierwszą.

Co o tym sądzicie? Ma to sens? Da się w ogóle przyciągnąć do tego ludzi? A może już są takie konta, a ja o tym nie wiem? xD

Dla mnie samej jako początkującej specjalistki z finansów i rachunkowości też byłaby to okazja, żeby się jakoś dokształcać.

#ekonomia #podatki #instagram #socialmedia #edukacja #szkola #gownowpis #kiciochpyta
  • 146
Mój chłopak ostatnio się mnie zapytał w sumie po co się rozlicza PIT i dlaczego nie robi tego pracodawca xD


@Matricaria: Dlaczego "xD"? Co w tym pytaniu jest śmiesznego albo pokazującego brak wiedzy? Jeżeli ma się jedno źródło dochodu to dlaczego niby pracodawca miałby Cię nie rozliczać? Co więcej - sam się tak rozliczałem przez 3 lata (PIT-40), a samo rozliczanie z urzędem skarbowym możnaby rozwiązać na wiele innych sposobów. Do
@Matricaria: Tik tok jest dobrym pomysłem, możesz przecież w dwóch miejscach publikować materiały. Ważne żeby zwrócić uwagę widzów, albo ciałem, albo ciętym językiem, niekoniecznie wulgarnym. Grzecznej i poukładanej osoby nie posłuchają xd

Aaa i o co chodzi z ZUS, skoro pobierają odemnie składki, to chyba logiczne, że liczę na emeryturę od nich...
@Matricaria: Ogólnie spoko, sam wiem jak u mnie w pracy robimy weryfikację umów i ma znaczenie jaką działalność prowadzi klient, tj. czy to spółka z o.o., czy cywilna itd. Praktycznie każdy kto przychodzi nie ma pojęcia czym się to różni - i ja byłem nie lepszy. Tyle ile się dowiedziałem o podatkach, prowadzeniu działalności, rodzajów działalności itd. w pracy, to w ogóle jest przepaść, ile w szkole o tym uczą. Dzisiaj
@noczesc: @Herubin: Też zawsze mam pod ręką wykwalifikowane koleżanki księgowe :) Albo lepiej zorientowane osoby z uczelni, jakiś kół naukowych. Na pewno zanim wrzucę cokolwiek to zrobię porządny reasearch, jakieś materiały obrazkowe ze źródłami, bo nie chcę popełnić ewentualnej gafy.
@SpalaczBenzyny: No PIT owszem, łatwo rozliczyć. Ale myślisz, że ludzie mają świadomość tego skąd naprawdę bierze się kwota do zapłaty? Wklepują do systemu to co dostaną na rozliczeniu. Nie wiedzą skąd się biorą koszty uzyskania przychodu i jaka jest naprawdę podstawa opodatkowania.
Co się tak naprawdę składa na ich wynagrodzenia. O tym, że czasami trzeba zapłacić cło jak się coś kupuje z Aliexpress. Jakie są stawki VAT, kto płaci CIT (grono