Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 16
Mam pytanie, bo zaczynam się dziwnie z tym czuć. Kolega robi strony internetowe, ja mu pomagam jeśli chodzi o grafikę. Pracuje zawodowo jako grafik, mam też swoje projekty. Kolega chce żebym mocno spuścił z ceny, ponieważ to może spłoszyć klientów. Dla przykładu chce abym stworzył logo za 150 ziko (5 propozycji), co dla mnie jest śmieszną ceną i nie pracuje za tyle.

Mieliśmy pogadankę o tym że gdy będę dawał spore ceny to nie będzie miał klientów, a tak to zawsze wpadnie jakiś projekt na wizytówkę czy ulotkę. Muszę też szanować swój czas.

Teraz pytanie jest takie: skupić się na swoich projektach, a jego olać (albo traktować jego projekty po macoszemu), albo pogodzić swoje i jego projekty i traktować to jako dodatkowy hajs i pomoc dla kolegi? Co sądzicie?

#grafika #grafikakomputerowa #projektowanie #problem #kiciochpyta #www
  • 58
@Ringkobing: a może "kolega" dolicza marżę 300% :P U mnie to bazowa opcja dla firm to 1000 zł, w tym są zwykle ok 3 propozycje, czasem jak wyjdzie więcej to mają, i jak dobrze ponegocjują to dostają wizytówkę gratis. Po znajomości jak wiem że zrobię w jeden wieczór i nie będą narzekać to 500, ale gdzie tam 150 :/ to już chyba logo z generatora kosztuje więcej xD

No chyba że
Czasami 3-6h czasami 2-3 dni.


@Ringkobing: jeśli zajmuje to więcej niż 1h to nie ma sensu. Ja wychodzę z założenia, że mój wolny czas jest warto więcej, więc stawka poza normalną robotą też jest większa.

Już zaczął teksty typu: ja do tego biznesu dopłacam!


@Ringkobing: xD To znaczy, że #!$%@? interes i nie ma sensu się w niego pakować. Póki nie klepiesz biedy imo nie ma sensu się zniżać po
@Ringkobing: Zakładam, że robisz to od niedawna lub pracujesz dla klientów o "mniejsze" skali. Przede wszystkim, ktoś tu napisał, że jeśli zsumujesz czas pracy i wyjdzie Ci za to więcej niż powiedzmy 10-15 roboczogodzin to kumpel robi Cie w #!$%@?.

Generalnie za logo, zależnie od profilu klienta, brałem od 500 zł do 20 000 tyś. złotych. W ramach tego wchodziła 1, maksymalnie 2 propozycje. Wszystko to ofc poprzedzały jakieś tam prototypy,
@Ringkobing IMHO na start możesz dać niższe ceny, ale w ogóle sensowne dla Ciebie (być może licz od zawiłości projektu?), ale jeśli wciąż będziesz odczuwał po czasie (być może to już?), że cena jest niewystarczająca to powiedz o tym wprost.
Obydwoje musicie myśleć przedsiębiorczo i niestety też egoistycznie, bo czasu nikt ci nie zwróci, a pomoc nie powinna cię obciążać.

Tak naprawdę ty musisz czuć czy to jest deal, który jest tego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ringkobing: jeśli uważasz, że cena za jaką Ci proponują zrobienie tego jest ok to robisz, jeśli nie to nie robisz. Ewentualnie możecie po negocjować i spotkać się gdzieś w połowie. Czy to naprawdę takie trudne?