Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 16
Mam pytanie, bo zaczynam się dziwnie z tym czuć. Kolega robi strony internetowe, ja mu pomagam jeśli chodzi o grafikę. Pracuje zawodowo jako grafik, mam też swoje projekty. Kolega chce żebym mocno spuścił z ceny, ponieważ to może spłoszyć klientów. Dla przykładu chce abym stworzył logo za 150 ziko (5 propozycji), co dla mnie jest śmieszną ceną i nie pracuje za tyle.

Mieliśmy pogadankę o tym że gdy będę dawał spore ceny to nie będzie miał klientów, a tak to zawsze wpadnie jakiś projekt na wizytówkę czy ulotkę. Muszę też szanować swój czas.

Teraz pytanie jest takie: skupić się na swoich projektach, a jego olać (albo traktować jego projekty po macoszemu), albo pogodzić swoje i jego projekty i traktować to jako dodatkowy hajs i pomoc dla kolegi? Co sądzicie?

#grafika #grafikakomputerowa #projektowanie #problem #kiciochpyta #www
  • 58
@virusriddle: Ty mistrzu, ale ja nie jestem OPem, choć przyłączam się do propozycji. @Ringkobing Jak się zgodzi to zaproponuj mu jednak poszukać większych klientów, którzy wyłożą kilka k. Przecież ceny brandingów zaczynają się na dobra sprawę od kilkunastu tysięcy. Do tego nie wyobrażam sobie przyjmować logo dla swojej firmy bez odpowiedniej dokumentacji księgi znaku, bo to jak fachowiec, który mówi: „a tu się zatenteguje sylykonem i będzie gyt” XD
@Ringkobing: rozumiem że kolega chce zarobić na tym że będziesz pracował za niższe pieniądze niż zwykle? Wytlumacz "koledze" że masz swoją pracę za którą bierzesz więcej pieniędzy i nie chcesz się cofać, a on niech poszuka osoby z mniejszym doświadczeniem ktora bedzie chciala wykonywać pracę za jego stawki. Rozumiem pomóc komuś kto zaczyna swój biznes ale nie na zasadzie pracy za zbyt małą stawkę. Skoro wycenia swoje projekty tak tanio to
@Ringkobing: Następnym razem zrob mu dwie propozycje jedno logo które zrobisz dajmy na to w godzinę a drugie normalne dopracowane. I niech ma wybor albo słabe logo ale tanie albo normalne ale wtedy musi zapłacić normalna kwotę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@SuperSuperSuper: @Mrbimbek: @Poranekk: @virusriddle: @WooSan: @pwone: @iighlaq_alhabl: @Antydepresant: @jajcek: @Xarazix: @RexxarHell:
Dobra nie będę wszystkich wołać. Widać że graficy pracują po nocy ze tyle powiadomień dostałem xd

Bardzo dziękuję za rady. Są dla mnie bardzo cenne, ponieważ to pierwsza taka sytuacja w której to współpracuje z "kolegą" i trochę nie umiem się odnaleźć w tej sytuacji.

Ktoś tam wcześniej założył że
@Ringkobing: uwazam ze kolega obnizy cene Twoim kosztem, a potem sobie dorzuci nawet do 50%
Pracowalem jako podwykonawca w PL, zawsze bedziesz yebany.
To moja opinia, nie wiem jak tam miedzy Wami sie uklada.
150 ziko (5 propozycji)


@Ringkobing: W takich przypadkach otwiera się wyszukiwarkę grafiki, wpisuje "cheap logo" i rzuca w monitor 5 razy długopisem (tani monitor). Co utrafisz to kreatywnie przetwarzasz robiąc losowe fikoły na ekranie, dodatkowo dodając nazwę firmy (koniecznie pełną, z p.p.h.u i .pl co by od razu klienci wiedzieli że firma poważna i ma stronę www). 150 zł za 15 minut roboty to uczciwa cena. Pora na CS'a.

A jak
@Ringkobing: Chcę tylko Ci uświadomić, że 150 zł to stawka, jaką z całą pewnością obydwie strony transakcji traktują jako niewartą pracy, którą można by nazwać "tworzeniem" lub "opracowywaniem" loga. To musi być i jest czynność ograniczająca się do wyciągnięcia czegokolwiek z przysłowiowej dupy i przekazania klientowi, który od tej pory będzie posiadaczem "logotypu", który dla niego nie będzie miał żadnej użytkowej wartości oprócz takiej, że coś na wizytówce tam będzie.

Myślisz,