Wpis z mikrobloga

Jeśli ktoś jeszcze nie słyszał o bezprawiu naszego państwa i grabieży dokonanej na [Muzeum Uzbrojenia i Wyposażenia Wielkiej Wojny w Szerzynach](https://www.facebook.com/Muzeum-Uzbrojenia-i-Wyposażenia-Wielkiej-Wojny-w-Szerzynach-343204683081041/) to koniecznie przeczytajcie tego dramatycznego posta opublikowanego 17 czerwca 2020 na FB: (Prośba o wykop znaleziska z tym wpisem!)

"Witam, w obliczu wielu zapytań, telefonów oraz wiadomości dotyczących zaistniałej sytuacji chciałbym nakreślić co się wydarzyło w ostatnim czasie.
W dniu 28 maja o godzinie 6 rano miało miejsce wejście służb na teren mojego muzeum pod pretekstem nakazu który brzmiał "odzyskanie dóbr kultury"...po okazaniu nakazu rozpoczęło się przeszukanie domu mieszkalnego jak i budynków gospodarczych w trakcie których zostały znalezione detektory metalu w liczbie dwóch sztuk. Jak się później okazało na ich podstawie konserwator zabytków(po ówczesnym wezwaniu) stwierdził,że wszystkie przedmioty zostały pozyskane w sposób nielegalny i pochodzą one z wykopalisk sugerując się odnalezionymi detektorami. W obliczu ujawnienia sporej ilości przedmiotów wezwano posiłki(jedna ekipa w budynku mieszkalnym druga w gospodarczym). W dalszych czynnościach rozpoczęło się zabieranie oraz spisywanie przedmiotów nie zważając czy są to przedmioty które są w ewidencji muzeum (księgi inwentarzowe oraz karty przedmiotu) czy prywatne zbiory poza ewidencją. Zabierane było wszystko rozróżniając przedmioty takie jak: guziki,monety, zegarki, sygnety, krzyżyki, medaliki, nieśmiertelniki, liczne znaki, bagnety, zapalniki artyleryjskie, pociski artyleryjskie, manierki, menażki, pistolety, karabiny, łuski, granaty, ikony podróżne, klamry wojskowe a nawet skrzydło od samolotu które zostało wywiezione lawetą w budynku gospodarczym stwierdzono niebezpieczne przedmioty w postaci kilku zapalników przed konserwacją oraz pustych skorup pocisków... (w takim razie połowa złomowisk powinna zostać zamknięta gdzie takich przedmiotów wala się na tony ). Cały czas podczas tych czynności systematycznie były zabierane wszystkie przedmioty. Została zabrana również cała dokumentacja wewnętrzna muzeum( księgi inwentarzowe,karty eksponatów, regulacje wewnętrzne, regulamin muzeum oraz pisma z ministerstwa), zabrano również mój telefon osobisty jak i komputer. Po południu zostałem w kajdankach przewieziony na policję w Tarnowie gdzie złożyłem wyjaśnienia. Następnie zostałem zatrzymany na 24h czyli trafiłem na przysłowiowy "dołek". Kolejnego dnia zostałem doprowadzony do prokuratury w celu złożenia wyjaśnień. W szczególności pytania dotyczyły pochodzenia przedmiotów. Postawiono mi zarzut nielegalnego posiadania broni oraz amunicji, nielegalnych wykopalisk oraz niszczenie zabytków kultury( dla mnie jest to coś kuriozalnego). Zastosowano wobec mnie dozór policyjny do wyjaśnienia sprawy.
Z mojego punktu widzenia cała ta sytuacja jest jawną kradzieżą i zniszczeniem ponad 10 lat życia. Sam fakt, że zostało to wszystko przeprowadzone w jednostce muzealnej która czynnie współpracowała z jednostkami kultury,organizowała wystawy niejednokrotnie połączone z prelekcjami nieodpłatnie jest po prostu chamskim zachowaniem nie tylko wobec mnie ale również wobec wszystkich którzy mogli korzystać z jednostki jaką stworzyłem. Nie chcę wspominać o ilości czasu oraz pieniędzy jakie zostały przeznaczone w całe to przedsięwzięcie jako muzeum jak i również stworzenie takiego prywatnego zbioru jaki posiadałem.Jedno jest pewne,że tego tak nie zostawię i zrobię wszystko by zbiory do mnie wróciły jak i oczyścić się z postawionych zarzutów.
Z poważaniem Paweł Mikrut"

Jak widzicie sprawa jest poważna i godzi w podstawowe prawa człowieka. Prośba o nagłośnienie tego i ewentualną pomoc tej placówce.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#historia #afera #muzeum #militaria #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #archeologia #poszukiwacze #wykrywaczmetalu #zabytki
Zwiadowca_Historii - Jeśli ktoś jeszcze nie słyszał o bezprawiu naszego państwa i gra...

źródło: comment_15929255737ykKgTBJsh7bXbGx66YCow.jpg

Pobierz
  • 33
via MirkoListy / WykoEvent
  • 1
@arinkao: Nikt mu przecież nie udowodnił że zabytki pochodzą z jego poszukiwań i tak też nie było. Posiadanie wykrywacza to nie jest coś złego ani też podstawa do grabieży zabytków z muzeum. Dodatkowo jeśli prowadził poszukiwania legalnie to po odpowiedniej procedurze mógł wystawiać odkryte przedmioty w swoim muzeum. Wiem też że można już przy zakładaniu prywatnego muzeum wpisać w statusie możliwość poszukiwań z wykrywaczem i organizowaniu takich akcji.
W szczególności pytania dotyczyły pochodzenia przedmiotów. Postawiono mi zarzut nielegalnego posiadania broni oraz amunicji, nielegalnych wykopalisk oraz niszczenie zabytków kultury( dla mnie jest to coś kuriozalnego). Zastosowano wobec mnie dozór policyjny do wyjaśnienia sprawy.


@Zwiadowca_Historii:
Jasny szlag człowieka trafia. O ile dobrze pamiętam to prowadząc muzeum broni, można ją pozyskiwać w dowolny sposób legalny sposób a jeśli państwo nie ma dowodów winy, nie ma niczego. Ile jeszcze będzie spraw kpiących jawnie