Wpis z mikrobloga

@Niles: Może zainstaluj sobie tym skryptem i skopiuj pliki zainstalowanej gry. Czyli wciśnij install w przeglądarce, to ci otworzy lutrisa i zainstaluje, później przerwij instalacje kiedy będzie już instalować gre. I podmień pliki zainstalowanej już gdzieś gry, do pliku w którym ma być zainstalowana. Ja tak robiłem z gta v, bo nie wiedziałem jak w lutris ustawić kompilacje sharedów i jak zoptymalizować wine i ustawienia lutrisa, a te skrypty robią wszystko
@Linux_Zamiast_Windows: Serio to nie zadziała :) naprawdę mam ponad 15 lat doświadczenia z linuxem, wiem co robię, instalacja idzie ok, wszystko śmiga, po logach i szukaniu w bugtrackerach protona, steama i ubuntu wyszło że sterowniki są za stare. Dla mojej karty nie ma nowszych sterowników od Nvidii a open sourcowe też z tą kartą i GTA3 nie działają :) Spoko, nie jest to jakiś straszny ból, jak mam ochotę na GTA3
@TotalDisaster: A czy na windowsie możesz zrobić wszystko, co na linuxie?

Fakt 1: ta dyskusja jest zawsze tak samo jałowa. Niektóre rzeczy robi się łatwiej na windowsie, inne na linuxie. Głównie zależy to od tego, z myślą o jakim systemie dane środowisko było projektowane.

Fakt 2: tak, linux na ogół działa szybciej i nie zakakuje użytkowników przymusowymi aktualizacjami

Fakt 3: nie można na linuxie grać we wszystko tak, jak na Windowsie,
@qarmin: kiedyś chciałem zacząć korzystać, było to dawno temu jak miałem jakieś 13 lat i #!$%@? kompa. Miałem tam jakaś archaiczna grafikę nvidii która za #!$%@? nie chciała działać, nie było sterowników albo były jakieś ale i tak całe gnome czy kde strasznie zacinało. Walczyłem z tym tydzień, przeszukałem polskie i angielskie fora. Nic nie pomogło. Poddałem się XD
Serio to nie zadziała :) naprawdę mam ponad 15 lat doświadczenia z linuxem, wiem co robię, instalacja idzie ok, wszystko śmiga, po logach i szukaniu w bugtrackerach protona, steama i ubuntu wyszło że sterowniki są za stare. Dla mojej karty nie ma nowszych sterowników od Nvidii a open sourcowe też z tą kartą i GTA3 nie działają :) Spoko, nie jest to jakiś straszny ból, jak mam ochotę na GTA3 to uruchamiam
@Ranndolf: To wiem, że z grami ciężko ale nawet nie o to mi chodzi

@szpongiel: @szdunek: @tylkostrimi: To był skrót myślowy do "czy większość rzeczy z normalnego użytkowania które w windowsie robi się bez użycia konsoli można zrobić na systemie gnu-linuksowym bezproblemowo bez konsoli". Więc no tak, podstawowe funkcje typu zainstalowanie programu, przenoszenie plików, obsługa podstawowych multimediów.

@TenTypZez: Patrz wyjaśnienie wyżej, chodzi o najprostsze funkcjonalności komputera wykonane
@wredny_barteK: nie mam zintegrowanej w PC i tak na zwykłej karcie Intela w Lenovo X230 ta gra działa. Nadal nie zmienia to faktu że na Windows nie ma z tą kartą problemu. Żeby było jasne, nie żale się po prostu nie koloryzuje bo potem przychodzi taki jeden z drugim, czytają te wychwalanie pod niebiosa że na linux wszystko działa a potem jest zonk. W drugą stronę to też tak jest. Na
@TotalDisaster:

podstawowe funkcje typu zainstalowanie programu, przenoszenie plików, obsługa podstawowych multimediów.

Nie wiem kiedy i jakiego Linuksa używałeś ale serio żadna z tych rzeczy obecnie nie wymaga korzystania z konsoli w takim np. Ubuntu 18.04 (sprzed 2ch lat) albo 20.04 (ostatnia wersja).

Owszem, są nadal różnego rodzaju kaszanki z Linuksem. Zazwyczaj dotyczą kompatybilności sprzętu od producentów, którzy mają #!$%@?, a open-source'owe starania ogarnięcia sterowników przez community zawsze są trochę do tyłu
@TotalDisaster: To dalej tak jak pisałem, zależy z czego korzystasz. Jeżeli ktoś głównie korzysta z maila/przeglądarki internetowej, to nie musi robić absolutnie niczego. Ubuntu instaluje się tak samo łatwo, jak windowsa, a po instalacji cały ekosystem aplikacji już jest i działa. Problemy się zaczynają dopiero, jak niektóre stricte windowsowe rozwiązania chce się kopiować na linuxa
nie mam zintegrowanej w PC i tak na zwykłej karcie Intela w Lenovo X230 ta gra działa. Nadal nie zmienia to faktu że na Windows nie ma z tą kartą problemu. Żeby było jasne, nie żale się po prostu nie koloryzuje bo potem przychodzi taki jeden z drugim, czytają te wychwalanie pod niebiosa że na linux wszystko działa a potem jest zonk. W drugą stronę to też tak jest. Na Windowsie nie
@qarmin jest dla niektórych zbyt trudny. No chyba że użycie rozumiesz ze zainstalujesz komuś programy i będzie sobie klikał, to wtedy nie.

Głupie zainstalowanie programu w Windowsie to parę kroków, na linuxie często trzeba w terminal wchodzić czy menedżer pakietów co dla niektórych może być problematyczne.
Na linuxie też oglądanie filmów to katorga, sam się przez to zastanawiam nad powrotem do Windowsa. Nie po to kupowałem lapka z kartą graficzną aby mi
@qarmin: Linux jest o tyle chory, że masz tam tyle opcji, że nie wiadomo czasami co w łapy włożyć :) System uniwersalny, da się dopasować do każdego. Sam korzystałem z Paladyna i powiem, że jest świetny! Lepiej działa niż instalowanie każdego programu na Windowsie.
@wredny_barteK: to coś źle robisz ten sysops. U mnie działa wszystko od razu, tylko przed kupnem sprzętu sprawdzam jak wygląda wsparcie i nie ma problemu, wszystko jest plug&play. GPU w sumie też bo założeniem było kupno GPU które co najwyżej będzie odtwarzało film 1440p na YT i do tego się nadaje, a że już po fakcie zachciało mi się bawić w gierki, czego przed kupnem nie sprawdziłem to już moja wina.