Wpis z mikrobloga

Na głównej błyszczy znalezisko o gwałtownym spadku popytu na mieszkania, w komentarzach niemal euforia "wreszcie ceny spadną" Jestem pierwszym z tych którzy chcieliby żeby ceny spadły, ale obawiam się że jeśli chodzi o nieruchomości czeka nas wariant Hiszpański:
https://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;w;hiszpanii;w;kraju;jest;prawie;3;5;mln;pustostanow,168,0,1291944.html
To znaczy ludzie nie mają gdzie mieszkać, ale w kraju będzie cała masa pustostanów. Dlaczego? Ponieważ nikt kto kupił mieszkanie za 9-10k nie sprzeda go za 6k. Nigdy, będzie wolał żeby stało puste. Prawie nic go to nie będzie kosztować ponieważ brak podatku katastralnego sprawia, że nie ma żadnej finansowej kary za nieefektowne wykorzystywanie nieruchomości.
Rozwiązaniem tego problemu byłaby rewolucja podatkowa: zniesienie/duże obniżenie podatków od pracy(ZUS + NFZ +dochodowy) a powstałą luką w budżecie załatać przypływami z podatku katastralnego. Wszyscy pracujący odczuliby podwyżkę w kieszeni, straciliby ci co nie pracują oraz land lordzi. Trzymanie pustostanów stałoby się niesamowicie nieopłacalne, więc trafiłyby na sprzedaż przez doprowadziłyby do prawdziwej obniżki cen nieruchomości.
Nawet nie trzeba pisać że wszystko co to robi teraz rząd z ZUS-em nie byłoby potrzebne, bo byłoby na stałe.
@Assailant @Strzelec_Kurpiowski
#nieruchomosci #kryzys #codziennykataster #podatekdochodowy #podatki #katastralny
  • 34
@Cierniostwor: są różni inwestorzy, na pewno ta część która zakupiła za gotówkę i nastawia się na długoterminowy zwrot z inwestycji to może sobie pozwolić na przetrzymanie nieruchomości.

Zaś jest ogromna ilość tych którzy liczyli na szybki zwrot inwestycji, oraz takich którzy są zalewarowani kredytami i nie mogą sobie pozwolić by inwestycja nie zarabiała na siebie krótko-średnio okresowo.

Reasumując grube doświadczone ryby przetrwają a chude śledzie nie. Rynek czeka zapaść przez najbliższe
Zaś jest ogromna ilość tych którzy liczyli na szybki zwrot inwestycji, oraz takich którzy są zalewarowani kredytami i nie mogą sobie pozwolić by inwestycja nie zarabiała na siebie krótko-średnio okresowo.

Reasumując grube doświadczone ryby przetrwają a chude śledzie nie. Rynek czeka zapaść przez najbliższe 5-10 lat ale pewne jest to że nieruchomości przestaną być teraz towarem spekulacyjnym pompującym bańkę.


@mookie: w takiej Warszawie jeszcze nie tak dawno 70% mieszkań sprzedawano za
@Strzelec_Kurpiowski: pytanie ilu z tych gotówkowiczów chce teraz zamrozić pieniądze na X lat. Nieruchomości zdrożeją jak będzie boom gospodarczy w naszym kraju a z głębokiej recesji wychodzi się latami, zaś nieruchomość nieruchomości nierówna. Nic nie jest takie zero-jedynkowe.
pytanie ilu z tych gotówkowiczów chce teraz zamrozić pieniądze na X lat. Nieruchomości zdrożeją jak będzie boom gospodarczy w naszym kraju a z głębokiej recesji wychodzi się latami, zaś nieruchomość nieruchomości nierówna. Nic nie jest takie zero-jedynkowe.


@mookie: lepiej zamrozić niż stracić kilkadziesiąt procent, zwłaszcza że dla takiej Warszawy dalej przewiduje się przyrost populacji.

Kiedyś ruch znowu się zacznie i ludzie dalej zaczną walić drzwiami i oknami do dużych miast, nawet
nie byłbym tego taki pewien. Jak praca zdalna się utrwali w świadomości ludzi to może się trend totalnie zmienić, poza tym przewidywanie tego co będzie za 10 lat w obecnych czasach jest bardzo ciężkie.


@mookie: ludzie, którzy obecnie wyjeżdżają do dużych miast najczęściej nie mogą pracować zdalnie.

Jak zdalnie ma pracować mechanik, magazynier czy sprzątaczka?

Praca zdalna jest możliwa przy dosyć specyficznym rodzaju usług.
ludzie, którzy obecnie wyjeżdżają do dużych miast najczęściej nie mogą pracować zdalnie.

Jak zdalnie ma pracować mechanik, magazynier czy sprzątaczka?


@Strzelec_Kurpiowski: Wydaje mi się że do duża część popytu na mieszkania generowana jest przez pracowników #korposwiat ;) A oni mogą pracować zdalnie, więc obniżą popyt. Np. do tej pory u mnie w firmie zdalnie mogliśmy pracować zdalnie raz w tygodniu, mam nadzieje że po tej akcji zwiększą nam ten limit na