Wpis z mikrobloga

  • 321
Cześć! W nawiązaniu do wczorajszego wpisu https://www.wykop.pl/wpis/48052143 zgodnie z zapowiedzią zapraszam do zadawania pytań z tematyki #gospodarka #gielda #inwestycje #kredyty

Obecna sytuacja związana z #koronawirus jest bardzo zmienna i rozwojowa.  Z racji na wykonywany zawód jestem bardzo blisko problemów ludzi którzy chcieliby przejść przez kryzys suchą nogą.

Dla pierwszych 20 osób które zwrócą się do mnie w wiadomości prywatnej z konkretnymi problemami jestem w stanie prywatnie i spersonalizowanie doradzić w interesujących was tematach.

Będę odpowiadał na pytania dziś od 14 do 18, zarówno na te zadane wczoraj jak i zadawane na bieżąco. Poniżej zamieszczam podsumowanie kilku istotnych tematów.
droetker4 - Cześć! W nawiązaniu do wczorajszego wpisu https://www.wykop.pl/wpis/48052...

źródło: comment_15845302065RML7AMMuqCEbZQxyZom2z.jpg

Pobierz
  • 202
  • Odpowiedz
Dziś rano nie wypłaciła mi się hipoteka na 800k w Santanderze. Więc, niestety info z pierwszej ręki


@droetker4: Oficjalnie żaden z tych banków nie potwierdza tych informacji. Kredyty hipoteczne nadal są uruchamiane.
  • Odpowiedz
  • 0
@Florentino > @droetker4: jak się zachować przy szybkich spadkach na bankowych funduszach obligacji korporacyjnych i skarbowych? Czekać czy wypłacać na zwykły rachunek i ew ulokować środki na lokacie? @Eriksen > @droetker4: Potrafiłbyś może stwierdzić skąd ten spadek w przeciągu ostatnich kilku dni na PKO Obligacji Długoterminowych? Jakie ma ten fundusz perspektywy na najbliższy okres czasu? Warto trzymać to w portfelu? oLink Spadki na funduszach obligacyjnych spowodowane są nagłym napływem kapitału
  • Odpowiedz
@Eriksen:

CFA - jakie daje możliwości? Warto? Jak dużo pracy trzeba w to włożyć? I z czego się najlepiej pod to uczyć?


To jest miedzynarodowy ekwiwalent licencji doradcy inwestycyjnego, ktory chyba jest trudniejszy w zdaniu.
CFA Level 1 - jak nie masz nic wspolnego z finansami to jest jakis rok uczenia sie po 6-8h dziennie, z czego gro to znajomosc rachunkowosci, analizy fundamentalnej i zasad sprawozdawczosci finansowej.
CFA Level 2 -
  • Odpowiedz
  • 1
@PoProstuMichal> @droetker4: W poprzednim tygodniu podpisałem umowę kredytową oraz notaraialną. Jutro jestem umówiony na uruchomienie kredytu. Czy mogę spodziewać się jakichś komplikacji?

Najważniejszą pytanie jaki bank. Na ten moment dopiero mała część instytucji bankowych wstrzymała proces i wypłaty. Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem dowiesz się jutro, życzę Ci żeby wszystko poszło ok. Możesz podać jaki bank a skontaktuje się z dyrektorem oddziału.
  • Odpowiedz
  • 1
@PoProstuMichal

@droetker4: Bank ING, na kwotę dość niedużą bo tylko 250k.


Jeśli nie było problemu ze zdolnością i nie pracujesz w branży objętej ryzykiem nie powinno być komplikacji. Jedyna informacje jaką udało mi się uzyskać od ING jest wycofanie ofert promocyjnych i wysokość aktualnej marży na poziomie 2.4%. Decyzja jest podejmowana indywidualnie.
  • Odpowiedz
@droetker4: 1. Czy uważasz że bezpieczne jest inwestowanie na giełdzie po przez Trading212 czy Plus500. Chodzi mi o to czy te firmy nie mogą zabrać użytkownikom zainwestowanych pieniędzy podczas bankructwa itp. Zastanawiam się nad zainwestowaniem tam 20% moich pieniędzy przeznaczonych na inwestycje?
2. Jak myślisz będzie wyglądała cena gazu ziemnego w najbliższych 2 latach?
  • Odpowiedz
  • 6
@Stonatlg
@droetker4: wiem, że obiecałeś tylko 20 pytań, jednak jeśli możesz podpowiedz mi proszę.Teraz to chyba wszystko stoi na głowie bo wszystko u Nas ruszy jak zachód wystartuje, a reakcja Naszego Państwa na wirusa jest szybsza od Państw zachodnich, to by oznaczało, że życie w PL wystartuje miesiąc dwa po zachodzie w tym parę chwil przestoju więcej niż u Niemca np.Pytanie, mam 20k zł oszczędnośc 15 poduszki finasowej i co kupić
  • Odpowiedz
@droetker4: Widze ze nie odpowiadasz na niektore pytania z powodu braku konkretów wiec moze konkretniej:
100k w złotych. Pieniądze sa nie potrzebne można je zamrozić na długi czas byle nie traciły na inflacji. Co teraz zrobić?
  • Odpowiedz
  • 3
@co_ja_tu_robie

@droetker4 czy wchodzić w JSW?


@DestroDevil > @droetker4: w długim okresie lepiej wyjdę na ucieczce w "stabilną" walutę np. CHF czy na kupnie wartych prawie nic akcji państwowych spółek (JSW, Tauron, PKP Cargo itp.), które prawdopodobnie nie upadną?

GPW napewno nie spadnie poniżej 1000 pkt. Spółki skarbu państwa będą miały dobra pozycje wyjściowa na odzyskiwanie wartości. Proponuję wejście w kilku transzach, rozbicie tego na inne spółki typu KGHM, Orlen czy
  • Odpowiedz
  • 0
Które konto maklerskie polecasz otworzyć?

@antosbdg

Z racji na dobre warunki jakie wynegocjowaliśmy nasi klienci korzystają z platform Ipopemy w której nie mają żadnych dodatkowych opłat obsługowych. Jedyne koszty jakie ponoszą to rynkowe opłaty za wejście i wyjscie.
  • Odpowiedz
  • 3
@co_ja_tu_robie

@droetker4 pytanie czy teraz czy czekać na kolejny spadek?


Metoda nabywania jednostek transzami. Jeśli nie jesteś inwestorem z 20 letnim doświadczeniem nie znajdziesz idealnego momentu i albo będzie zbyt wcześnie albo zbyt późno. Najbliżej optymalnego momentu zakupu można się znaleźć kupując w kilku transzach co 4/5 dni.
  • Odpowiedz
  • 1
@oddalenie > @droetker4: Widze ze nie odpowiadasz na niektore pytania z powodu braku konkretów wiec moze konkretniej: 100k w złotych. Pieniądze sa nie potrzebne można je zamrozić na długi czas byle nie traciły na inflacji. Co teraz zrobić? Podzielić to na 3 części z których każda będzie miała różne poziomy ryzyka. Najbardziej ryzykowne granie na spadki spółek WIGu bo je znamy najlepiej, rekomenduje te skarbu państwa. Mniejsze ryzyko to waluty np
  • Odpowiedz
  • 0
@dejwid3030

@droetker4: 1. Czy uważasz że bezpieczne jest inwestowanie na giełdzie po przez Trading212 czy Plus500. Chodzi mi o to czy te firmy nie mogą zabrać użytkownikom zainwestowanych pieniędzy podczas bankructwa itp. Zastanawiam się nad zainwestowaniem tam 20% moich pieniędzy przeznaczonych na inwestycje?

2. Jak myślisz będzie wyglądała cena gazu ziemnego w najbliższych 2 latach?

Korzystam z największego pośrednika w Polsce i szczerze nie zawracam sobie głowy jakimiś mniejszymi firmami. Moi
  • Odpowiedz
  • 5
@bitcoholic @droetker4: czy jest możliwość zajęcia przez rząd części oszczędności na lokatach, rachunkach tak to było nie tak dawno temu na Cyprze?

W teorii wszystko jest możliwe. Jednak reakcja polskich władz była naprawdę logiczna i przemyślana. Bankowiec na stanowisku premia w końcu się przydał i od strony płynności sektora bankowego nie mamy się czego obawiać. Też jestem przeciwnikiem Pisu ale ostatnio w końcu jest powód żeby ich pochwalić. Na wszelki wypadek
  • Odpowiedz
  • 0
@tyrytyty> @droetker4: czy obniżanie przez banki centralne stóp procentowych poniżej poziomu rynkowego powoduje tymczasowy wzrost gospodarczy, który po pewnym czasie przekształca się w kryzys gdy okaże się że dokonane inwestycje nie odpowiadają preferencjom konsumentów i nie są rentowne? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Inwestycje szczególnie te publiczne mają na celu stworzenie miejsc pracy. Autostrady infrastruktura, szptale. Stopy procentowe zostały obniżone więc łączny koszt kredytu spadnie. Jednak nowe
  • Odpowiedz