Wpis z mikrobloga

Mireczki, jak się gra na monitorze 4k w rozdzielczości 1080p? Teoretycznie obraz nie powinien źle wyglądać, jak w praktyce?

Ma ktoś z Was monitor ok. 28-31 cali 4k? Możecie coś polecić w cenie 2-3 tysie?
Na morelach mają podejrzanie taniego Samsunga LU32H850
https://www.morele.net/monitor-samsung-lu32h850umuxen-1396257/
oczywiście zero testów w internecie, opinie świetne.

#pcmasterrace #komputery
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Shewie: bardzo rzadko gram, 4k by mi się przydało do pracy. Mam starego i7 i gf1080 więc raczej za mało do 4k.
Czy w sterowniku karty graficznej masz możliwość ustawienia prostego skalowania 2:1, bez żadnego dziwnego algorytmu typu bicubic lub podobnego? powinno to dawać czysty, w miarę ostry (pomijając niskie dpi) obraz. W paru miejscach przeczytałem, że jest taka możliwość, inni piszą tak jak ty że wychodzi gówno, dziwna sprawa.
  • Odpowiedz
@snieznykoczkodan: nie ma tutaj żadnej filozofii, obraz jest stretchowany z obrazka 1080p na Full Screen.
Jest rozmazany, ma mało detali itd.

Jak chcesz dobry monitor to kup sobie 144Hz 32" tak jak ja.
4k i tak nie zutylizujesz bo bedziesz skalował w dół by cokolwiek było na nim widać. Nawet jeśli programujesz.
  • Odpowiedz
@snieznykoczkodan: nie możesz kupić taniego do pracy (jak nie pracujesz z grafiką to Ci jakikolwiek tani ips / va wystarczy o satysfakcjonującym Cie rozmiarze / rozdzielczości)+ osobno do gier np taki 24G2U ?
  • Odpowiedz
@Shewie: no właśnie filozofią jest to jak jest stretchowany ale jeżeli jest to jakieś bicubic gówno tak jak piszesz to ok, dobrze wiedzieć jak to w praktyce wygląda.
Masz 2560x1440? Podaj pls typ, looknę.

@10129: no niebardzo, mam już 2, nie wyobrażam sobie nimi żonglować.
  • Odpowiedz
@snieznykoczkodan: Asus ma najlepsze panele VA bez dwóch zdań, kupiłem 3 różne monitory i matryca ASUS'a zrobiła na mnie najwieksze wrażenie, jednolitość kolorów, kontrast, szybkość obrazu, swietny G-Sync, wygląd, najlepsze UI ekranu i mnogość opcji konfiguracji.

AOC za to reprezentuje najlepszą wartość w swojej cenie jakkolwiek kolory niestety są na nim nieco wyblaknięte.
Dlatego musiałem kupić kalibrator za 800zł by postarać zmatchować kolory, więc końcem końców się zdecydowałem kupić drugiego ASUSa a AOC sprzedać.

ASUS wymaga ogromnego biurka dlatego oba monitory mam rostawione na ramieniach Bestand które są certyfikowane do 27" ale 32" po lekkim tweakowaniu ciśnienia w hydraulice
  • Odpowiedz
@snieznykoczkodan: W ustawieniach gry, albo w aplikacji NVIDIA GeForce Experience.

Jak wygląda 1080p bez żadnych efektów, wygładzeń itd?

jak gówno ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kupiłbyś go ponownie?

Na pewno kupiłbym coś z tej samej serii QLED. Kolory są piękne, każda sztuka przechodzi fabryczną kalibrację (w kartonie jest raport) i w moim przypadku nie była potrzebna żadna ingerencja w ich ustawienia. Wygląd jak i możliwości regulacji wysokości,
  • Odpowiedz
@snieznykoczkodan: Nie słuchaj pierdołów. Śmiało kupuj 4K z HDMI. 1080p będzie bez zarzutu ale wszystkie poniżej to będzie już dramat. Póki co w samym systemie faktycznie używanie 4K to masochizm bo trzeba mieć chyba lornetkę ale gry to nie wszystko. Wystarczy, że zobaczysz sobie po zakupie jakieś filmy w 4k i nie będziesz żałował zakupu.
  • Odpowiedz