Wpis z mikrobloga

Zaznaczam od razu, że żadnym specem nie jestem, to po prostu moje luźne spostrzeżenia po paru dniach użytkowania apple.
Tekst chciałbym podzielić na 2 części:

1. Porównanie systemów
2. Porównanie telefonów

Może zacznę od telefonów - S10+ vs iPhone 11 Pro.

iPhone jest mniejszy - kwestia preferencji, ciężko przyzwyczaić mi się do takiego karłowatego ekranu co robi fikołki, ale za to poręczniejszy jest.
Biorąc dwa telefony do ręki, galaxy s10+ przy iphonie to jak jakaś zabawka z chińczyka. iPhone jest zauważalnie cięższy, ma stalowe ramki, matowe plecki
(btw. bardzo fajne w dotyku) w połączeniu ze złotym kolorem - robi wrażenie - nawet te pokraczne aparaty mają coś w sobie.
Telefon na renderze średnio mi się podobał - tak, aparaty, ale w realu wygląda to lepiej - pokazałem ten telefon paru osobom - wszystkim się podobał, sprawia
wrażenie solidnego.
Generalnie kłądac dwa telefony na pleckach, bardziej podoba mi się telefon od apple, samsung wygląda jak 99 innych samsungów, no ale tutaj każdy ma inny gust. Oba telefony
są dobrze wykonane - ale ja wybieram apple.

Zdjęcia? podobnie, nie jestem ekspertem żeby się wypowiadać jakoś bardziej - okiem kowalskiego są równie dobre. Tryb nocny w ip fajnie działa,
załącza się z automatu zawsze kiedy chciałem. Na minus, że jabłko nie ma trybu pro.
Kamera? Podobnie, ale stabilizacja - raczej jabłko - samsung miał dobrą stabilizację, ale przy 4k60fps wygrywa zdecydowanie apple.
Prędkość działania podobna, jabłko ma te swoje wszechobecne, długie animacje - ale to potem wrócę do tego.
Wyświetlacz - oba są dobre, iphone ma większe ramki - ale dla mnie to jest na plus - jak leżałem w łóżku i trzymałem s10+, to zawsze coś klikało się,
przez ten "brak" ramek po bokach, no a druga sprawa to wygląd - wszystko jest symetryczne, bez brody na dole.
Face id - chyba najlepsze co mnie w życiu spotkało xd S10+ miał dosyć sprawny ten czytnik palca, ale face id działa lepiej. Po prostu klikasz power - i już, telefon odblokowany.
Apple pay fajnie działa, dwa kliki power buttona i można płacić - co ważne - można z na prawdę daleka - samsunga musiałem praktycznie przykładać do terminala,
tutaj po prostu zbliże z ~10cm na ułamek sekundy i już - zapłacone - szybciej to działa i z większej odległości - mega, to mi się najbardziej podoba, bo płacę telefonem codziennie.
Audio - tutaj samsung wygrywa bezapelacyjnie, ale nie można powiedzieć, że iphone źle gra.
Silniczek do wibracji - mam wrażenie, że producenci androidów nie przykładają wagi do tego, u apple są na prawdę fajne wibracje - mała rzecz a cieszy.
Nie napisałem nic o ramie - 8gb w samsungu, w iphonie 4gb ale w sumie nie brakowało mi go w iphonie - nie chcę się tutaj wypowiadać za bardzo na ten temat, bo też nie przyglądałem się temu bardziej.

aa i zapomniałbym o najważniejszym chyba - Bateria - w iPhonie 11 Pro trzyma baaardzo długo. ~8h na ekranie myślę, że na luzie, samsung sporo mniej ale tragedii nie było.

No i z porównania tych telefonów to chyba tyle, na pewno nie będę szerzyć tej propagandy goebbelsa, że android muli - s10+ chodził na prawdę bardzo fajnie, nie mam do czego się przyczepić bo to świetny telefon.

Dobra, to teraz soft.

Wracając do tych animacji, faktycznie są one długie, ale wszystko wygląda bajerancko, cały system jest ładny, tak samo jak nowa nakładka samsunga.
Hmm, z takich różnic.. podoba mi się system zezwoleń. Wchodzac w aplikację, możemy pozwolić tylko raz na np. lokalizacje, lub za każdym razem - fajnie, że można tylko raz pozwolić.
Jak już jesteśmny przy lokalizacji, to podoba mi się ona bardziej niż w androidzie. Może się mylę, ale jeśli mamy włączoną lokalizacje, ona na prawdę "chodzi" tylko wtedy,
kiedy jakaś aplikacja jej używa. Czyli całość chodzi jakby z automatu, nie muszę jak w androidzie jej ręcznie potem wyłączać/włączć.
Always on display a w sumie jego brak - ciężko mi się przyzwyczaić do tego, -1 dla iphone.

Ktoś tam zawsze pisze, że musi przez itunes wszystko wgrywać, że plików przez bluetooth nie można wysyłać itd.. Plików po bluetooth raczej się nie wysyła, bo to trwa wieczność. iTunes nie mam,
a pliki zawsze udostępniam z chmury tak samo zdjęcia. Aplikacja iCloud na windzie i mam jakąś tam fajną wymiane plików, zdjęcia wyświetlane w aplikacji windowsa - wszystko fajnie.

Zamkniętość systemu - raczej nie przeszkadza mi, aplikacje chyba dużo częściej płatne w appstore - głupie Pou za 8zł, w androdzie chyba za darmo. Aplikacje pod ios z reguły lepiej działają, są lepiej dostosowane, no i nie ma śmietnika w markecie jak w google pay.
Aktualizacje - wiadomo, apple wspiera dłużej telefony , ale ja i tak nie mam telefonu dłużej niż 2 lata. Fajne jest to, że jak wychodzi aktualizacja, to wchodzisz w update i ją masz - w androidzie jeden ma, drugi ma, ty nie masz i #!$%@? wie kiedy dostaniesz.

no i co tu więcej, to są moje pierwsze wrażenia, więc jeszcze dużo nie wiem. System jak system, na androidzie w s10+ nie miałem roota, nie wgrywałem jakichś roomów v12 black edition by przemo, więc nie brakuje mi tej otwartości androida. Używam telefonu po prostu do komunikacji, zdjęc i tyle.

Generalnie efektu WOW nie będzie, jeśli ktoś przesiada się z flagowca androida na iphone.

Najlepszy telefon za 4500 zł? Bierz S10+ będziesz zadowolony bo to świetny telefon
Masz hajs i chcesz spróbować jabłko? Bierz iPhone 11 Pro, będziesz zadowolony. Dostaniesz lepszą baterię, fajnie wykonany telefon, wielbiony i znienawidzony system iOs a no i dwie naklejki.

Tak nawiązując jeszcze do tych cen, to śmieszą mnie trochę ludzie. Masz s10 to wszyscy będą myśleć, że to jakiś zwykły szajsung, samsung jak samsung (telefon droższy od ip 11 zwykłego), ale jak jabłko zobaczą to o muj borze bogacz, ajfona ma, ale fajny daj popatrzeć.

#bojowkaios #bojowkandroid #android #telefony #ios #iphone
  • 152
  • Odpowiedz
@Violetowy87: Jeśli chodzi o audio - mówisz o głośnikach? Dziwna sprawa jeśli tak bo Apple słynie z świetnego dźwięku. Sam mam IPada Pro 10.5 i nie spotkałem się z lepiej grającym urządzeniem mobilnym - śmiało zastępuje głośnik bluetooth na posiadówkach.
  • Odpowiedz
@MZ23: Tak, o głośnikach. Dźwięk samsunga bardziej podoba mi się, pokazałem też znajomemu - podziela moje zdanie. Nie zrozum mnie źle - iphone gra fenomenalnie, ale jednak samsung tyćkę lepiej - według mnie
  • Odpowiedz