Wpis z mikrobloga

Kolejny wpis po długiej przerwie. Trochę info w pigułce do tagu.

Dziś sobie na tapetę wybrałem Zmiany patologiczne w kończynie górnej - opisze jedne z niektórych schorzeń u osób aktywnych, o których może słyszeliście, jednak nie są mocno popularne, a często spotykane, jak je rozpoznać, co można z nimi robić samemu w domu i co powinien fizjo z tym robić. Minimalna znajomość anatomii wymagana ¯\(ツ)_/¯

Spis treści:


1) Zespół cieśni nadgarstka
- zazwyczaj nerw pośrodkowy jest kompresowany pod takim czymś co się nazywa troczek zginaczy (to coś pokrywa kanał nadgarstka od strony dłoniowej - "wewnętrznej") = masz mniejszą przestrzeń od zewnątrz tam w kanale = może prowadzić to wszystko do
tendinitis_, czyli zapalenia ścięgna = BOLI
- objawy: drętwieje Ci w nocy dłoń z promieniowaniem nawet do barku, jesteś tkliwy w tym miejscu na ucisk, BOLI, fizjo zrobi Ci dwa testy (objaw Tinela, test Phalena), które powinny wyjść dodatnio, ciężko Ci trzymać przedmioty w zaciśniętej ręce i masz problemy z precyzyjnymi ruchami
- co robić? Zmniejszyć obciążenie na jakiś czas (czyli rozważny trening albo wcale do ustąpienia niektórych objawów), zmniejszyć obrzęk tradycyjnymi środkami, na noc można zakładać usztywniającą ortezę z lekką trakcją ręki od nadgarstka. A co zrobić powinien fizjo? Neuromobilizować nerw pośrodkowy, działać na tkankach miękkich na mięsnie zginaczy (MTG, PIR, pinoterapia, suche igłowanie).
- nic nie pomaga dłuższy czas? Wio do chirurga ()

2) Zespół de Quervaina
- dotyczy kciuka - tak po prostu
- szczegółowo jest to zapalenie pochewki mięśnia odwodziciela długiego kciuka oraz prostownika krótkiego kciuka
- czemu tak się dzieje? Przeciążasz rękę = drażnisz przewlekle pochewki mięśni = powodujesz przekrwienie i obrzęk = włóknienie = pogrubienie tej pochewki
- jak to dokładnie wygląda? link obrazujący tutaj: https://i.imgur.com/5hSmeBs.jpg
- co robić? Bierne rozciąganie w domu, schładzanie jeśli obrzęk nie chce zejść, odpuszczenie przeciążeń. A co fizjo robi? Trakcje, igłowanie, pinoterapia, może zastosować ultradźwięki lub falę uderzeniową jeśli posiada

3) Łokieć golfisty i tenisisty
- przyczyna jest praktycznie w 99% mechaniczna = przeciążone są zginacze nadgarstka (łokieć golfisty) lub prostowniki nadgarstka (łokieć tenisisty)
- łokieć tenisisty: chwytasz coś, zaciskasz, bóle przy wszelkich ćwiczeniach w nachwycie; stan zapalny w okolicach kłykcia bocznego kości ramiennej
- łokieć golfisty: jak wyżej, jednak różnice przeważające na zginacze; stan zapalny w okolicach kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej
- ogólnie też: DYSBALANS MIĘDZY AGONISTAMI I ANTAGONISTAMI - tak, możesz mieć w pi*du silne zginacze i będziesz mieć objawy dot. Łokcia tenisisty oraz na odwrót
- diagnoza przez fizjo – testy oporowe w różnych płaszczyznach, sprawdzenie, czy mamy do czynienia z zespołem szyjnym (neuropatia/radikulopatia/przepuklina w odcinku szyjnym zazwyczaj C5-C6 co może być związane z rwą barkową)
- leczenie: redukujemy obciążenie, dajemy sobie odpocząć, masaż poprzeczny tkanek miękkich, rozciąganie prostowników/zginaczy, zmniejszenie napięcia przez ogrzewanie, kompresja przez opaski/bandaże podczas ćwiczeń. W skrajnych przypadkach stosowanie sterydów. Samemu można zainwestować w BPC-157 i TB500 i stosować takie combo jak najbliżej miejsca stanu zapalnego

4) Niestabilność stawu ramiennego
- najczęściej pourazowe, prawie nigdy się nie zdarza ot tak, chyba, że urodziłeś się taki
- głównie zwichnięcia do przodu – po prostu masz wiotki staw od przedniej strony, wystarczy, że mocniej zrobisz zamach w przód, wyciśniesz sztangę jak intruder gdy się nakręci i będzie OGIEŃ czy inne nagłe ruchy
- objawy: charakterystyczne „kliknięcia” przy przeskakiwaniu stawu, niepewność w wykonywaniu ruchu (tzw. test „obawy”), bóle przy ruszaniu kończyną górną w różnych płaszczyznach, nawracające częste zwichnięcia stawu
- jak rozpoznać? Stuprocentowa metoda to tylko i wyłącznie rezonans magnetyczny – po niej stwierdzimy niestabilność przednią, dolną albo tylną. RTG nie pokaże nam dokładnie obrazu, bo może zakłócić to np. przez zwykłe zwichnięcie (nie pokaże nam osłabionych tkanek miękkich), a USG oceni prawie tylko tkanki miękkie
- co robić? Stabilizacja – pracujemy nad stożkiem rotatorów, nad mięśniami okołołopatkowymi, nad zębatym przednim, nad piersiowym mniejszym. Jeśli zwichnięcia będą się dalej pojawiać samowolnie to mamy przeyebane, bo będzie trzeba chirurgicznie naprawić ten burdel. Zazwyczaj do uszkodzenia dochodzi w odwiedzeniu i rotacji zewnętrznej = możemy naderwać torebkę stawową = przemieścimy głowę kości ramiennej = może dojść do uszkodzenia Bankarta (google) i Sachsa (google) = **zrywamy podłopatkowy i wgle jest ch*jnia
-
CZĘSTYM POWIKŁANIEM JEST ZESPÓŁ CIASNOTY PODBARKOWEJ

5) Zespół ciasnoty podbarkowej
- jest to po prostu Tendinopatia, czyli schorzenie obejmujące ścięgna mięśni, w tym przypadku to mięśnie stożka rotatorów
- do tego mamy zapalenie kaletki podbarkowej, czyli takie błony wytworzonej z mazi, która zmniejsza tarcie między mięśniem a kością
- dopełnieniem może być zapalenie ścięgna głowy długiej bicepsa – dlatego często ból towarzyszy od barku (w zasadzie od szyji/czworobocznego) aż przez całe ramię do łokcia
- są trzy stadia: I stadium odnosi się do obrzęku i krwawienia w mięśniach, dotyka zazwyczaj osoby poniżej 25 r.ż; II stadium to zwłóknienie ścięgien i chroniczne pogrubienie kaletki, osoby 25-40 lat; III stadium to progresywne uszkodzenia co prowadzi do naderwań, a nawet zerwań ścięgien = operacja
- objawy:
ŁUK BOLESNY** - fotka: https://i.imgur.com/V8NGUre.jpg – czyli 60-120 stopni to najczęstszy zakres, gdzie boli w cholerę, oprócz tego niemożność ułożenia kończyny podczas snu przez ból, promieniowanie aż do bocznej, końcowej części ramienia
- leczenie? MRI dla pewności, a dalej odpoczynek, zniesienie nadmiernych obciążeń, wzmacnianie stożka rotatorów, masaż poprzeczny oraz MTG, trakcja (terapia manualna). Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów trzeba będzie skorzystać z tzw. blokad dostawowych i innych leków (steroidowych)

#mikrophysio #mikrokoksy #mirkokoksy #fizjoterapia #rehabilitacja #medycyna #silownia
Poemat - Kolejny wpis po długiej przerwie. Trochę info w pigułce do tagu.

Dziś sob...

źródło: comment_PVGmwy4otZ69mHQbsz7FKDRFUp2G8i0q.jpg

Pobierz
  • 11
@Poemat:

Zespół cieśni nadgarstka

akurat mam z tym problem od około 2tyg, chętnie poczytam. Chyba to jest to. Mam zdrętwiałe palce prawej ręki, 2 od strony kciuka, w tym kciuk tylko troche, jego zewnętrzna część. I tylko to, czekam aż może przejdzie, jak nie to zaczne coś z tym robić.
@Poemat: co do punktu 5: wzmocnienie mięśni stożka rotatorów, rozluźnianie spiętego kaptura, priorytet na plecy- najszerszy, rozluźnianie mięśni szyi. Takie zabiegi mi pomogły, duża ilość ciągów(to chyba najważniejsze), wiosłowań, podciągań(ciężko się podciągać z #!$%@? barkiem, chodzi mi tutaj o profilaktykę). To tak z doświadczenia, chciałbym się podzielić jak sobie z tym radzę.
@kRpt: Możesz mieć też problemy z szyją - kierunek dyskopatii itd. U mnie teraz kumpel to przechodzi, ciężka sprawa ogólnie bo jeszcze ma zaniki mięśniowe
@Poemat:
"Dyskopatia szyjna, objawy:
ból okolic barków; ból głowy;
ból okolic kręgosłupa szyjnego;
ból karku;
drętwienie kończyn górnych;
omdlenia; nudności;
osłabienie kończyn górnych;
wymioty;zaburzenia czucia;
przykurcze;zawroty głowy;
zmniejszenie ruchomości w obrębie szyi;
niedowład kończyn."

Nic takiego nie mam. Jednie delikatne drętwienie palców jak już wspomniałem. Raz mam to bardziej, raz mniej.
@Poemat: (,) ja sie nie znam. Poczekam jeszcze pare dni, jak dalej będzie to samo no to trzeba w końcu coś z tym zrobić czyli iść do jakiegoś fizjo. Najgorzej jak trafie na #!$%@?, który powie "to prosze nie ćwiczyć" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Poemat: wydaje mi się, że mam/miałem opcje nr 5 :D najgorzej, że stalo się to bez bólu i praktycznie bezobjawowo. Robiłem siady i tak się spiąłem, że coś mi pstryklo w barku (jak bym strzelił palcem). Poszedłem robić klatę, rozgrzewka i potem sprawdzam jaki dzień, zakładam 90 i odcięło mi prąd w ręce i tak było przez parę tygodni aż przestałem ćwiczyć bo nie było sensu. Potem doszedł jeszcze ból w