Wpis z mikrobloga

#pracbaza #studbaza #zalesie

xD Mam praktykanta od poniedziałku. Jakiś znajomy szefa, nie miał się gdzie zaczepić a jest na 3 roku informatyki.
Nooo to nieźle pewnie na zasadzie że mu się nawet chodzić nie chcę ale mówię do niego:
1. U nas w pokoju jest magazyn, weź sobie wybierz komponenty, złóż komputer, sformatuj i to będzie twoje stanowisko pracy. 2 dni się z tym męczy (tak wiem bo teraz informatycy to tylko programiści). Co chwilę przychodzi, ta płyta główna może być ? Ten zasilacz może być ? itp. Mówię: Kamil nie kazałem Ci tego robić na czas, złóż to kiedy chcesz tylko żebyś się czegoś nauczył czy ja mam za ciebie to zrobić. Koleś po 3 dniach mi pokazuje swój zestaw złożony - no w sumie okej, tylko szkoda że nie pomyślał, żeby założyć na procesor chłodzenie nie wspominając o paście na procesor (jak mu zasugerowałem że jeszcze chłodzenia brakuje) - jak się zapytałem czego mu brakuje tutaj - to odpowiedział napędu CD (btw. ciekawe czy by umiał sobie zrobić bootowalnego pena z systemem)

2. Akurat bym skorzystał z jego rąk przy modernizacji serwerowni - żeby kabelki ładnie wyglądały. Masz tutaj kable, rj45, zaciskarke i tester kabli zarób mi 20 kabli w różnych długościach.
- ale jak to mam zrobić
daje mu poprawnie zarobiony kabel - ma wyglądać tak
- okej
Nie użył ani raz testera, żaden z 20 kabli nie działa.
Nie sprawdziłeś tych kabli ?? przecież żaden nie działa
- nie wiedziałem jak to zrobić
Mogłeś zapytać, tyle jest tutoriali w internecie poza tym.

3. Daje chłopakowi faktury do skanowania, bo lubię mieć wszystkie faktury dot mojej działalności w formie cyfrowej. Mówię zapisz to potem do PDF - mój skaner nie umożliwia od razu zapisu do PDF.

- pytanie 23 latka który za pół roku się będzie bronił - jak zapisać JPG do PDF ?? - też k0rwa problem wpisać w google - przecież to nie są instrukcje na 50 stron.

4. Miał do swojego stanowiska doinstalować sterowniki, drukarkę, skaner i skaner kodów kreskowych - też problem był.

I wiem, że się czepiam - może. Ale mnie kurde nikt nie uczył takich rzeczy tylko jak czegoś nie wiedziałem to przeglądałem neta - przecież ja mu nie każę budować bomby jądrowej tylko złożyć sobie komputer.
  • 391
Jak? Sam takie kiedyś odbywałem i otrzymałem miejsce i komputer


@Logytaze:
To miałeś fajnie, wszyscy moi znajomi włącznie ze mną, na praktykach mieli ogromny #!$%@?, mimo, że praktyki odbywały się często w wielkich firmach z których usług/produktów regularnie korzystasz.
@Soviel: Kod kolorów ma znaczenie, bo w środku w kablu przewody są skręcone parami i sygnał powinien iść po takiej parze właśnie (w sensie prąd idzie jednym i wraca drugim), po to, żeby zakłócenia się niwelowały. Jak zapniesz końcówki nie tak jak trzeba możesz mieć problem przy dłuższych kablach (typu kilkadziesiąt metrów), ale patchcord jest na tyle krótki, że jak byś nie zapiął zadziała. Generalnie zarabianie RJ-ki wymaga trochę wprawy, za
@Naturmensch

na studiach informatyka to nie jest montowanie komputerów jak małpa, jak polak robak 30 lat temu mogący się mieć za czarodzieja, bo na jego wsi nikt tego jeszcze nie kumał

Podsumowanie całej dyskusji w jednym zdaniu...
To tak jak mechanik robiący tylko stare "łosiemdziesiuntki" i inne gruzy, "bo panie do tych nowych to KONPUTER CZEBA A NIE GAŹNIK ŚRUBSTAKIEM WYREGULOWAĆ, A POZA TYM TO SIE PSUJO"...
@samuraj24: to przeraża najbardziej, jest tyle teraz narzędzi, tyle poradników i filmików praktycznie w każdej dziedzinie, gdzie wyjaśnione jest krok po kroku co i jak zrobić, a mimo to.. wielu ludzi nie potrafi z tego korzystać :| mój pierwszy komputer, który pod okiem wujka (bo się znał ;] ) sam złożyłem, to był 486dx4.. wtedy i jeszcze długo później, nie było takich udogodnień.. mimo to, odnoszę wrażenie, że ludzie kształcący sie
@samuraj24: a ja się wstawię za Tobą - sam byłem na praktykach na serwisie lata temu.
Rozumiem, że typ jest na studiach informatycznych gdzie raczej się uczy o klepaniu kodu, niemniej można zrozumieć brak obycia technicznego, co innego brak zaradności. To nie Twoja wina, że dostałeś takiego podopiecznego - to nie robota w biedronce że bierze się byle kogo z ulicy i to naturalne że trzeba mu pokazać wszystko od zera.
Jeśli faktycznie na studiach nie ma chociaż kilku godzin poświęconych czemuś takiemu, to serio jestem w szoku.


@RatedR: nie ma czegoś takiego na studiach - serio. To tak jakbyś piekarzowi kazał sobie piec zbudować. Informatyka czyli "Computer Science" to jest nauka, a nie rzemieślnictwo.
@samuraj24: Trochę wyrozumiałości nikomu nie zaszkodzi zwłaszcza, że na jakichkolwiek studiach nie przekazują wiedzy o składaniu jednostki centralnej, czy doborze komponentów. Jeśli jesteś po informatyce to powinieneś dobrze o tym wiedzieć, że na tym kierunku (w Polsce) przekazuje się wiedzę teoretyczną z wielu różnych powiązanych ze sobą dziedzin. Takimi zbliżonymi przedmiotami odnośnie "budowy kompa" zdecydowanie jest architektura komputerów oraz układy cyfrowe (systemy mikroprocesorowe), ale również zazwyczaj wiedza przekazywana w ramach tych
@samuraj24: aż mi przypomniałeś jak na moich praktykach kilka lat temu zacząłem analizować skrypt, który odpalali w firmie codziennie i dałem sugestię, jak go poprawić. Oni oczy jak pięć złoty i powiedzieli: Młody, Ty masz tylko nadzorować poprawność wykonywania skryptu. I bądź tu pomocny ¯\_(ツ)_/¯
Albo w WP, zacząłem edytować coś w CSS(zamiast tak jak oni na ekranie rozmieszczać elementy) i potem musiałem tłumaczyć im, jak to działa xD A mogłem
Albo gość ma dwie lewe ręce, ale się do tego zawodu nie nadaje.


@bartosz325: Szczerze? #!$%@?. Ja bym kompa pewnie nie złożyła - ok, postawiona pod ścianą umiałabym pewnie wygooglać, co i jak, ale wcale by mnie nie zdziwiło, jakbym zapomniała o czymś w stylu właśnie tego chłodzenia, skoro robiłabym to pierwszy raz w życiu. Na studiach (tak, informatycznych inżynierskich) miałam architekturę komputerów oraz podstawy technik komputerowych, ale to nie były
@benzdriver: nie no sorry, ale ja może poza kablami bym temat ogarnął już w gimnazjum, a nie uważałem się nigdy za kota, gość kończy studia związane z kompem, ja po prostu używałem kompa.

Wielu ludzi mam ze znajomych że wołają mnie ażeby kupić coś przez Allegro bo nie potrafią - ludzie 27+
#!$%@?ło was do reszty. ziomek 3 lata studiuje i nie potrafi zrobić najprostszych wymagalnych od niego rzeczy. robota to nie jest przedszkole, każdą z tych rzeczy da się wpisać w google i ma się tutorial krok po kroku. rozumiem gdyby to były poważne rzeczy, ale no #!$%@?.
@samuraj24 ale z ciebie dzban, po to tam jesteś, żeby się ciebie pytał a nie szukał w googlach czy tutorialach na yt. Brzmi jakbyś był moderatorem na elektrodzie


@SzefJaszczurek: zauważ, że OP pisze o studencie 3 roku na kierunku Informatyka. Dał mu bardzo proste zadania do zrobienia, żadne z nich nie powinno stanowić problemu.
Poza tym napisał, że nie wiedział jak użyć testera i się nie zapytał a wyżej piszesz "po
@Pantegram:
Napisałem

Albo gość ma dwie lewe ręce, ale się do tego zawodu nie nadaje.

a miało być

Albo gość ma dwie lewe ręce, albo się do tego zawodu nie nadaje.

Czyli chodziło mi o to, że ten student albo miał dwie lewe ręce i dlatego nie złożył kompa (a nie dlatego, że nie wiedział z internetu jak), albo ma sprawność techniczną w rękach, ale nie umie wyszukać informacji w internecie
@benzdriver: 3. Rok studiów i pierwsza robota? Takie umiejętności jakie przedstawił op, sa wymagane w 1. Klasie technikum jeśli chodzi o składanie komputerów i dobieranie podzespołów i od 2. Klasy jeśli mówimy o zarabianiu skrętki
@Pantegram: Zapomnieć chłodzenia - spoko, po to chłopak jest na praktykach, żeby się uczyć. Nie umieć zarobić skrętki - spoko, może mu na studiach nikt nie pokazał. Nie umieć wygooglować jak zarobić skrętkę - to jest problem ;)
Programista nie musi wiedzieć jak wygląda RJ-ka, ale sieciowiec powinien i powinien ją na praktykach parę razy zarobić, bo potem już może nie mieć okazji. Sysadminom przydaje się znajomość bebechów, a na studiach
@samuraj24: Bardzo dobre podejście. Jak to mówią, nie dałeś mu rybki tylko wędkę. Wskazałeś gdzie może znaleźć odpowiedź albo gotową instrukcję bez większego wysiłku. Na informatyce się kiepsko znam, ale jeżeli czegoś kogoś uczę i wiem, że najlepiej nauczy się tego sam to mu wskazuje jak się tego nauczyć a nie robię za niego. A jego też błąd, że pewnych rzeczy nie zapytał a potem zrobił źle nie wykonując do końca
wykop to naprawde kloaka xD takie obvious bajty i jeszcze #!$%@? dyskusja akademicka pod tym xD + jakies #!$%@? są gotowe bronić śmiecia, ktory studiując #!$%@? informatyke xDDD nie umie niby zlozyc PC i drukowac jpgów do PDF xD co tu sie #!$%@? dzieje, ratunku - czyli za 5 lat jak bede szkolił nowych #!$%@?ów w pracy to bede ich musiał uczyc jak zrobić nowy akapit? Bo przecież oni są po ekonomii,
@Pantegram: Ale tu chodzi o składanie komputera z gotowych części, to jest jak klocki lego, robiłem jeszcze w podstawówce.
Gdyby OP wymagał, aby praktykant np. umiał (roz)zbudować układ zasilania karty graficznej co wymaga nie tylko umiejętności lutowania, ale też znajomości elektroniki, to bym zrozumiał.
Wyobrażasz sobie, żeby inżynier projektujący silniki samochodowe nie umiał wymienić sobie wycieraczek albo akumulatora we własnym aucie?
@samuraj24: Zamiast go #!$%@?ć po dupie pokaż mu jak sie uzywa google... doslownie. Pokaż mu jak zapyta o coś np. Youtube "RJ45 tutorial". Ja tak nauczyłem brata - problem z nagminnymi pytaniami rozwiązany był instant.
@samuraj24: Oburzeni INFORMATYCY W KOMENTARZACH XD

Byc tak ciekawym swojej profesji, INTERESOWALEM SIE OD ZAWSZE ze nawet sobie tego pudla nie rozkreciles zeby wyczyscic. Dramat, potrafilem zrobic to w gimbazie a po technikum bez problemu dostalem 3msc prace w wiekszym serwisie komputerowym przed studiami zeby sobie dorobic. To zadne rocket science, banal po prostu. Na studiach matma jest ciezsza xD

Nie wiem to jak byc pasjonatem motosportu i nie wiedziec jak
@samuraj24 według mnie nie przesadzasz, ktoś kto idzie w tym kierunku powinien ogarniać takie postawy albo chociaż mieć umiejętność szukania w google tego czego nie wie. Sam jestem po technikum, a większość wymienionych przez ciebie rzeczy jest w programie nauczania, oczywiście dla tych którzy nie grają na lekcjach w gierki. To są podstawy podstaw, rozumiem że się chlopak uczy ale w takim razie niech się uczy i nadrabia a nie idzie z
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@samuraj24: ale cię zjechali. Widzę już w gorących fejka "z drugiej strony" :-). Nie dziw się. Takie jest pokolenie młodych (wakacje, mają czas na wykop). Sam może i nie jestem taki stary, trochę ponad 30 ale za dzieciaka podstawą było znać z czego składa się PC a ci bardziej rozgarnięci składali swoje własne blaszaki. Nawet udało mi się kiedyś spalić Pentium 133 mhz. Oj co to był za lament gdy rodzice