Wpis z mikrobloga

#pracbaza #studbaza #zalesie

xD Mam praktykanta od poniedziałku. Jakiś znajomy szefa, nie miał się gdzie zaczepić a jest na 3 roku informatyki.
Nooo to nieźle pewnie na zasadzie że mu się nawet chodzić nie chcę ale mówię do niego:
1. U nas w pokoju jest magazyn, weź sobie wybierz komponenty, złóż komputer, sformatuj i to będzie twoje stanowisko pracy. 2 dni się z tym męczy (tak wiem bo teraz informatycy to tylko programiści). Co chwilę przychodzi, ta płyta główna może być ? Ten zasilacz może być ? itp. Mówię: Kamil nie kazałem Ci tego robić na czas, złóż to kiedy chcesz tylko żebyś się czegoś nauczył czy ja mam za ciebie to zrobić. Koleś po 3 dniach mi pokazuje swój zestaw złożony - no w sumie okej, tylko szkoda że nie pomyślał, żeby założyć na procesor chłodzenie nie wspominając o paście na procesor (jak mu zasugerowałem że jeszcze chłodzenia brakuje) - jak się zapytałem czego mu brakuje tutaj - to odpowiedział napędu CD (btw. ciekawe czy by umiał sobie zrobić bootowalnego pena z systemem)

2. Akurat bym skorzystał z jego rąk przy modernizacji serwerowni - żeby kabelki ładnie wyglądały. Masz tutaj kable, rj45, zaciskarke i tester kabli zarób mi 20 kabli w różnych długościach.
- ale jak to mam zrobić
daje mu poprawnie zarobiony kabel - ma wyglądać tak
- okej
Nie użył ani raz testera, żaden z 20 kabli nie działa.
Nie sprawdziłeś tych kabli ?? przecież żaden nie działa
- nie wiedziałem jak to zrobić
Mogłeś zapytać, tyle jest tutoriali w internecie poza tym.

3. Daje chłopakowi faktury do skanowania, bo lubię mieć wszystkie faktury dot mojej działalności w formie cyfrowej. Mówię zapisz to potem do PDF - mój skaner nie umożliwia od razu zapisu do PDF.

- pytanie 23 latka który za pół roku się będzie bronił - jak zapisać JPG do PDF ?? - też k0rwa problem wpisać w google - przecież to nie są instrukcje na 50 stron.

4. Miał do swojego stanowiska doinstalować sterowniki, drukarkę, skaner i skaner kodów kreskowych - też problem był.

I wiem, że się czepiam - może. Ale mnie kurde nikt nie uczył takich rzeczy tylko jak czegoś nie wiedziałem to przeglądałem neta - przecież ja mu nie każę budować bomby jądrowej tylko złożyć sobie komputer.
  • 391
@samuraj24: OMG, nie robię nic związanego z IT i dla mnie to wszystko to absolutna podstawa. Jak byłem gówniarzem to trochę bawiłem się w programowanie (Delphi) i jakieś podstawy robienia gównianych stron internetowych. Jak słyszę o takich dzbanach i nic nie potrafiących juniorach to zastanawiam się, czy jednak nie powinienem z tym wiązać swojej kariery.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@samuraj24: niby rozumiem, ale gdy zaczynałem prace po przejsciu na zaoczne na 3sem. robiłem podobnie, nie mnie jakąś baze wiedzy i mirko mialem pod ręką xD
Po kazdym etapie przygotowywania technologii szedlem do kolegi technologa sie upewnic i pytalem o byle drobiazg xD
W pewnym momencie chcial mnie zabić, ale rozumial ze nie mam doświadczenia praktycznego
złóż to kiedy chcesz tylko żebyś się czegoś nauczył czy ja mam za ciebie to zrobić


@samuraj24: Po to jest raktykantem, żebyś Ty go nauczył. Jak sie ma #!$%@? sam nauczyć? xD Nie pokaż nowemu nic, śmiej sie że nie potrafi xD
@SzefJaszczurek: @benzdriver: A ja się z Panami nie zgodzę. Uważam, że OP owszem byłby #!$%@? w przypadku gdyby powiedział chłopakowi "młody kable mnie zakuj, masz 5 minut, elo", ale OP pokazał młodemu jak ma to robić (czy jak ma wyglądać efekt finalny), pokazał jakie narzędzie do tego służy. W moim mniemaniu zrobił prawidłowo, pozwolił młodemu samemu coś zrobić, opracować metodę, ale dał mu jakieś wytyczne, wskazał z czego może coś
ale z ciebie dzban, po to tam jesteś, żeby się ciebie pytał a nie szukał w googlach czy tutorialach na yt. Brzmi jakbyś był moderatorem na elektrodzie


@SzefJaszczurek: ale takie pytania może zadawać 15-sto czy 18-sto latek. Jak ktoś ma 23 lata, to już można wymagać jakiegoś rigczu i samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, a nie zadawania podstawowych pytań...
@symis: Wykopki uważają, że jak się zatrudni analityka to jak zacznie pytać jak działa kalkulator i jak na nim policzyć coś to trzeba mu na spokojnie wyłożyć podstawy i tak za 5 lat jak już przejdziesz z nim cały materiał ze studiów to skończy praktyki xD
@samuraj24: Generalne pierwsze praktyki, stres itp itd. Więc tutaj normalna sprawa, że trzeba do takiej osoby mieć inne podejście niż do nowej osoby ale z kilkuletnim doświadczeniem na podobnym stanowisku.

Ale jak informatyk na trzecim roku nie potrafi zapisać pliku do PDF to już coś nie halo. Nie chodzi o to, że tego nie umiał, bo to normalna sprawa że czegoś można nie umieć, ale samo to, że nawet nie skorzystał
@benzdriver: ja jestem za OP'em. Nawet jak on tam sobie programuje to chyba wie jak wygląda komputer w środku ? To tak jak by jeździć samochodem prawie zawodowo a nie wiedzieć że pod maską jest silnik XD i zarabianie skrętek... Tego uczą w technikum a jak się zapomni to wystarczy na próbę zarobić jeden koniec i tyle. Kolory standardów są w internecie lub w kablu przykładowym który dostał... Prawdopodobnie ten studenciak
szybko pokazales malolatowi jaki jest glupi i do niczego, c'nie?


Nie szanuje. Pierwsza robota chlopaka, jestes dla niego autorytetem. Troche bardziej ludzkie i przyjazne podejscie ( bez przesadnego matkowania rzecz jasna ) byloby lepsze w takiej sytuacji.

Ale to tylko moje zdanie - moge sie mylic.


@benzdriver: tu nie o to chodzi
Łepek jak w tym wieku nie robi takich rzeczy co mi dawał do zrobinia to jest po prostu lebrem,
@SzefJaszczurek: ta, OP tam jest po to żeby niańczyć typa non stop i zaniedbywać swoje obowiązki xD Nie wiem jak wyglądała Twoja pierwsza praca ale ja musiałem w swojej najpierw szukać rozwiązania problemu w necie i dopiero później szedłem do kogoś "wyżej" żeby mi pomógł jak nic nie pomogło. Nie wiem co to za bronienie typa który jest już na 3 roku informatyki, umiejętność korzystania z wyszukiwarki powinien mieć w małym
@samuraj24: jak patrzę na tych plusujących, po 1600 na wpis, gdzie jesteś odsądzany od czci i wiary, widzę pokolenie 'karmionych na żądanie'. Nie rozróżniają dorosłego faceta kończącego kierunek, na którym przynajmniej teoretycznie powinni być ludzie mentalnie skłonni do samodzielnego rozwiązywania problemu, od dzieciaka z podbazy prowadzonego za rączkę krok po kroku.

Żałosne. Pi...dy w rurkach, i tyle.
@samuraj24 szybko pokazales malolatowi jaki jest glupi i do niczego, c'nie?


Nie szanuje. Pierwsza robota chlopaka, jestes dla niego autorytetem. Troche bardziej ludzkie i przyjazne podejscie ( bez przesadnego matkowania rzecz jasna ) byloby lepsze w takiej sytuacji.
Ale to tylko moje zdanie - moge sie mylic.

No moment, moment... Dawał mu robotę, która dzisiejszy 30 latek wykonywał samodzielnie na etapie przełomu gimnazjum/szkoły średniej. Nie będący specjalista. Tutaj chłopak jets na studiach.
@Aiden7: Dokładnie, po prostu smuci mnie fakt - ze ludzie mają na wszystko wywalone. Za niedługo pielęgniarka będzie miała 4 asystentów. bo przecież ona nie musi umieć zmieniać opatrunku, tylko wydawać leki.
@samuraj24: jak można być takim cepem, żeby nowemu co nigdy kompa nie składał dawać sprzęt firmowy do złożenia i jeszcze się fochać bo śmiał o coś zapytać? A jakby pastą #!$%@?ł piny, albo wykrzywił? To by był ból dupy Janusza i zgrzytanie zębów. Jeśli sobie nie dajesz rady to powiedz szefowi, żeby zmienił cię na kogoś innego. Moim zdaniem ten chłopak jest w czarnej dupie i powinien się doszkolić, ale ty
@Korczaszko: Nie!!! bo nie daje mu rzeczy wartościowych i istotnych

- spi3rdolił 15 metrów kabla i 40 rj - no jakieś 15 zł ( z przyjemnością to oddam)
- jak by spi3rdolił 1 z 30 zapasowych komputerów które mamy na magazynie też by się nic nie stało.
@samuraj24: A ja opa rozumiem, nie ma nic gorszego jak ktośnie umie korzystać z internetu. Jeszcze zrozumiałbym, jakby to jakiś kowalski co z informatyką ma pierwszy raz coś wspólnego, a nie chłop na 3 roku xd
XD przecież programowanie to w 99 procentach szukanie rozwiązań w internecie XD
Właśnie ceni się teraz ludzi, którzy potrafią rozwiązywać problemy sami bez wkladania wiedzy do głowy.
Masz tutaj kable, rj45, zaciskarke i tester kabli zarób mi 20 kabli w różnych długościach.

- ale jak to mam zrobić

daje mu poprawnie zarobiony kabel - ma wyglądać tak

- okej

Nie użył ani raz testera, żaden z 20 kabli nie działa.

Nie sprawdziłeś tych kabli ?? przecież żaden nie działa

- nie wiedziałem jak to zrobić

Mogłeś zapytać, tyle jest tutoriali w internecie poza tym.


@samuraj24: wiedziałeś, że nie