Wpis z mikrobloga

W biurze 30,3 C, nie da się pracować, dosłownie pływam po tym biurku. Mówię do szefa, żeby zorganizował nam jakiś klimatyzator chociaż bo ten wiatrak to gówno daje i tylko dmucha to ciepłe powietrze w środku. Powiedział, że mu się nie opłaca na jeden "troszkę cieplejszy" dzień w roku kupować klimatyzatora. To mówię, że skoro to tylko "jeden cieplejszy" dzień to niech nas wcześniej do domu puści bo nie da się tak pracować. I trochę się zdziwiłem jak odpowiedział: "Jak Ci się nie podoba to możesz wyjść wcześniej i już wgl do pracy nie wracać". Zero jakiegokolwiek szacunku do pracownika.

Drukuje wypowiedzenie na koniec dnia, kładę na biurko i wychodzę stąd bez słowa nawet. I tak miałem plany, żeby się przeprowadzić, ale brakowało mi tego impulsu i w sumie dobrze, że tak wyszło. Mam nadzieję, że również będzie zdziwiony tym bardziej, że jest masa roboty i dodatkowo jeden z naszej trójki idzie za 1,5 tygodnia na urlop na dwa tygodnie. Zesrają się tutaj ze wszystkim, ale może to ich nauczy jakiegokolwiek szacunku.

Dam znać jutro rano jaka była reakcja szefa (pewnie będzie wydzwaniał po pracy, ale chyba przypadkowo zostawię służbowy w pracy, a mój się chyba rozładuje dzisiaj na cały dzień).

#pracbaza #oswiadczenie #gownowpis
  • 377
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@JohnnyGaat: Jak to było? Nawet mu brewka nie pyknie? A urlop koledze cofnie i po temacie. Po 5 minutach o Tobie zapomni, jak cała reszta pracowników. Ale i tak popieram. Trzeba mieć szacunek do siebie gdy inni go nie mają.
  • Odpowiedz
A co, jak pracodawca chce odmówić zaakceptowania wypowiedzenia?


@piotr-zbies: Wypowiedzenie to czynność jednostronna. Nie musi akceptować, musisz dostarczyć tak żeby nie mógł później powiedzieć, że nie dostarczyłeś.
  • Odpowiedz
@Karoleer:

Jednocześnie pracownik, wykonując pracę w warunkach szczególnie uciążliwych, a więc również i w warunkach podwyższonej temperatury, powinien dokonywać oceny własnej zdolności psychofizycznej do świadczenia określonej pracy. W przypadku uznania, że warunki pracy zapewnione przez pracodawcę nie odpowiadają normom w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają tym samym zagrożenie dla zdrowia i życia, pracownik ma prawo, na podstawie przepisu art. 210 k.p., powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym przełożonego

gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Również Sąd Najwyższy w wyroku z 11.05.2006 r. OSNAPiUS 2007, nr 9-10, poz. 128 podkreślił, iż „pracownik może powstrzymać się od wykonywania pracy tylko w przypadku łącznego wystąpienia przesłanek określonych w art. 210 § 1 k.p. (warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika)”


Paszkowski Artur, Uprawnienia pracowników oraz obowiązki pracodawców w przypadku pracy
  • Odpowiedz
ja sie z Toba zgadzam pod katem teorii i logiki. pod latem praktycznym temat lezy dowodowo.


@Karoleer: Więc trzeba coś z tym zrobić żeby sądy i inspekcje pracy nie traktowały tego jako martwy przepis, zwłaszcza, że lato jest coraz cieplejsze, a ceny klimatyzacji są w przystępnej cenie, a nie czymś prestiżowym jak 15 lat temu.

Klimę można kupić za 2.000, lepszą za 5.000. W biurze, gdzie siedzi 5 pracowników i
  • Odpowiedz