Wpis z mikrobloga

Wycofanie obowiązkowej matury z matematyki to jakiś mało śmieszny żart. Żeby po kilkunastu latach nauki, z pomocą kalkulatora i tablicy pełnej wzorów nie uzyskać 30% z matury trzeba być leniem albo idiota, ale raczej to drugie. #!$%@? że nie każdy jest humanista. Ten egzamin co roku wygląda tak podobnie, zadania idą według tego samego schematu. Nie trzeba być wybitnym matematykiem żeby to rozwiązać. Nawet nie trzeba wszystkich zadań zamkniętych zrobić. Co z umyslami ścisłymi? Dlaczego maja w takim razie zdawać język polski? Znajomość wierszy sprzed kilkuset lat i wylewów Mickiewicza jest ważniejsza niż policzenie potęgi, obliczenia pola lub objętości? Od znajomości pierwiastków i ulamkow? Tak, tyle wystarcza być zdać maturę. Szkoły nie uczą odpowiednio? No tak, przecież język polski jest w naszym kraju na najwyższym poziomie i wszyscy uczniowie czytają lektury. Jeśli nie jesteś w stanie po tylu latach i z takimi pomocami uzyskać tych 30% to zwyczajnie nie zasługujesz na rozpoczęcie studiów i wyższe wykształcenie. #bekazpodludzi #edukacja #matura
  • 325
@mruwka_faraonka: To Ci pomogę zrozumieć. Język polski jest nieodłączną częścią matury. Maturę od zwykłego egzaminu jak ten na zakończenie gimnazjum, czy egzaminów podczas sesji na studiach odróżnia przede wszystkim jego element polskości. Jest to POLSKI egzamin dorosłości, posiada element tradycji, choć jest też funkcjonalny. Ta polskość nadaje maturze jej specyfikę, jest jej nieodłącznym elementem, także język polski nie może nie być częścią matury.

Czy moja odpowiedź jest wystarczająco wyczerpująca? ( ͡
@mruwka_faraonka: spróbuj na chwilę nie czuć się lepszy z racji tego, że matematyka jest dla ciebie prosta, łatwa i przyjemna. Dla mnie też taka jest, ale potrafię zrozumieć tych uczniów, dla których to koszmar, bo widzę analogię z moim podejściem do innych przedmiotów:

- plastykę miałem co tydzień przez 9 chyba lat, a nie umiem narysować np. człowieka inaczej niż kółko i 5 prostych kresek. Jak przychodzi mi coś narysować w
@SecretOfTheSteel: z tym, że matura w założeniu nie ma być egzaminem na studia, a podsumowaniem twojej całej edukacji i swego rodzaju weryfikacją, czy w szkole średniej któryś nauczyciel nie poleciał w #!$%@? i przepuścił kogoś na siłę. Więc ta matma podstawowa jednak ma jakiś sens
@sasik520: Lepiej bym tego nie ujął, Cumplu. Też mam takie odczucie, że tu nie chodzi o wymianę argumentów, a jakieś wywyższanie się i chęć ograniczenia swobody innym, bo "dla mnie jest to proste". Dlatego przytoczyłem post-sowiecką mentalność, bo taka mentalność niewolnika typu "ja tak miałem, to innym nie powinno się ulżyć" świetnie wpasowuje się w przesłanie całego wpisu OPa.
@sasik520: Wydaje mi się, że gdyby tych przedmiotów było tyle i tak wałkowanych jak matematyka, poradziłbym sobie bez problemu na te 30%. Zwłaszcza gdyby były tak proste zadania, jak te na screenie wyżej i do tego jakieś pomoce załatwiające sporo rzeczy za mnie.
@mruwka_faraonka: To Ci pomogę zrozumieć. Język polski jest nieodłączną częścią matury. Maturę od zwykłego egzaminu jak ten na zakończenie gimnazjum, czy egzaminów podczas sesji na studiach odróżnia przede wszystkim jego element polskości. Jest to POLSKI egzamin dorosłości, posiada element tradycji, choć jest też funkcjonalny. Ta polskość nadaje maturze jej specyfikę, jest jej nieodłącznym elementem, także język polski nie może nie być częścią matury.

Czy moja odpowiedź jest wystarczająco wyczerpująca? ( ͡
Po co mam marnować czas na tych Mickiewiczów.


@mruwka_faraonka: Bo to część Twojej kultury. Jesteś przedstawicielem narodu polskiego, więc jeśli chcesz zdać egzamin z dorosłości, musisz mieć też ogarnięte na czym ta polskość polega, kto o nią walczył i jak. Pamiętać i czcić bohaterów, wieszczów, męczenników o wartości, które pomogły naszemu narodowi przetrwać. To, że tego nie rozumiesz i tymi wartościami gardzisz oznacza porażkę edukacyjną Twoich nauczycieli języka polskiego.
@Asterling: "ale tak realnie to łatwiej jest zdać na 30% podstawę z polskiego niż z matmy. "
Raczej nie. Jeden kardynał na rozprawce z lektur "z gwiazdką" i już masz maturę uwaloną. Jedna pierdoła uwala całą maturę, bo rozprawka na 0 daje <30% z całości. Na matmie możesz nie zrobić nawet zadania, dostać punkt czy dwa za "rozumowanie"
Bo to część Twojej kultury. Jesteś przedstawicielem narodu polskiego, więc jeśli chcesz zdać egzamin z dorosłości, musisz mieć też ogarnięte na czym ta polskość polega, kto o nią walczył i jak. Pamiętać i czcić bohaterów, wieszczów, męczenników o wartości, które pomogły naszemu narodowi przetrwać. To, że tego nie rozumiesz i tymi wartościami gardzisz oznacza porażkę edukacyjną Twoich nauczycieli języka polskiego.


@Rimfire: Jakie wartości, o czym ty mówisz. Jakie wartości płyną z
masz bardzo wysokie mniemanie o sobie i nie potrafisz spojrzeć na świat z perspektywy innej osoby, więc do niczego cię tu nie przekonamy, choćbyśmy nie wiem jak się starali.


@sasik520: Nie mam wysokiego mniemania, trafnie ci odpowiedziałem.
Poziom tych zadań z pomocami jest taki jakby na maturze z historii wypisali wydarzenia, kazali je ułożyć chronologicznie, a do matury dorzucili książeczkę z datami.
@mruwka_faraonka: Bo to część Twojej kultury. Jesteś przedstawicielem narodu polskiego, więc jeśli chcesz zdać egzamin z dorosłości, musisz mieć też ogarnięte na czym ta polskość polega, kto o nią walczył i jak. Pamiętać i czcić bohaterów, wieszczów, męczenników o wartości, które pomogły naszemu narodo


@Rimfire: To dlaczego nie ma obowiązkowej historii na maturze...? Przecież Twoje argumenty są inwalidzkie, Ty ciągle mieszasz język polski w sensie umiejętności mówienia i czytania po
@mruwka_faraonka: czepiają się tej matmy, podczas gdy istnieje takie kuriozum jak obowiązkowa matura ustna z polskiego. Zawsze myślałem, że jak nie masz o czymś pojęcia, to się nie odzywasz. A tu pokazują ci jakiś obraz, który pierwszy raz widzisz na oczy i masz 10 minut na zinterpretowanie tego
A argument, że ustny z polaka uczy wypowiadania się, często w stresie jest chybiony
@Rimfire do rekrutacji kierunki humanistyczne matematyka ma prawie zerowy wpływ. Twój przykład z chemia też nie na miejscu bo na chemii normalnie jest sporo matematyki np. analiza czy równania różniczkowy. A jak ktoś nie zdał podstawowej matematyki to nie powinien iść na studia czy w ogóle liceum tylko do zawodowki.
Nie mam wysokiego mniemania, trafnie ci odpowiedziałem.


@mruwka_faraonka: jakby ci to powiedzieć... to twoje zdanie, a co z tego wynika - skoro jesteś taki matematyk, to logika nie powinna ci być obca i powinieneś umieć coś z tego wydedukować.
@Rimfire: "Dokładnie udowadnia to moją tezę, że tu chodzi o sprawdzenie w jakim stopniu ktoś jest lotny, potrafi się wypowiedzieć, nawet naściemniać, byle składnie i z polotem."
No tak średnio. Lotny to ja jestem w tematach na których się znam. Jak ktoś mnie spyta o coś, o czym nie mam pojęcia to po co kłamać i się upokarzać swoją niewiedzą? Nie wiem i tyle