Wpis z mikrobloga

Wycofanie obowiązkowej matury z matematyki to jakiś mało śmieszny żart. Żeby po kilkunastu latach nauki, z pomocą kalkulatora i tablicy pełnej wzorów nie uzyskać 30% z matury trzeba być leniem albo idiota, ale raczej to drugie. #!$%@? że nie każdy jest humanista. Ten egzamin co roku wygląda tak podobnie, zadania idą według tego samego schematu. Nie trzeba być wybitnym matematykiem żeby to rozwiązać. Nawet nie trzeba wszystkich zadań zamkniętych zrobić. Co z umyslami ścisłymi? Dlaczego maja w takim razie zdawać język polski? Znajomość wierszy sprzed kilkuset lat i wylewów Mickiewicza jest ważniejsza niż policzenie potęgi, obliczenia pola lub objętości? Od znajomości pierwiastków i ulamkow? Tak, tyle wystarcza być zdać maturę. Szkoły nie uczą odpowiednio? No tak, przecież język polski jest w naszym kraju na najwyższym poziomie i wszyscy uczniowie czytają lektury. Jeśli nie jesteś w stanie po tylu latach i z takimi pomocami uzyskać tych 30% to zwyczajnie nie zasługujesz na rozpoczęcie studiów i wyższe wykształcenie. #bekazpodludzi #edukacja #matura
  • 325
@Rimfire i dobrze ze jest bo jest taki przedmiot jak biofizyka, ktorego nie zdasz bez podstawowej wiedzy z matematyki, nie mowiac juz ze jak ktos ma po 90% z rozszerzonej chemi i biologi to podstawkę z matmy pisze na 99 albo 100%
Żeby ją zdać na 30% nie trzeba mieć jakoś super prowadzonej matematyki. Jeśli tych zadań, które wkleiłem wyżej nie jest w stanie rozwiązać absolwent szkoły średniej i mówi, że to przez słabego nauczyciela to mi ręce opadają. Popatrz na te zadania. Chodziłem z czwórką kolegów do tej samej klasy w podstawówce, gimnazjum i technikum. Ja powyżej 90%, dwójka ok. 50, jeden lekko ponad 30. To bardzo często tak wygląda. Jak chcesz i
@mruwka_faraonka najprościeł by było po prostu zdawać maturę z 2 obowiązkowych przedmiotów gdzie do wyboru by były matematyka, polski i angielski, każdy wybiera sobie dwa plus jakieś dodatkowe potrzebne na jakieś studia i vuala, każdy zadowolony
pomyśl w inny sposób: jak bardzo falany musi być poziom nauczycieli i jak bardzo zły jest sposób nauczania, skoro w dalszym ciągu 13% uczniów nie zdało, a zapewne co najmniej drugie tyle drżało ze strachu. W dodatku w zeszłych latach było gorzej.

Poza tym, rzeczy, których się uczy w szkole z matematyki, są naprawdę bez sensu i niepotrzebne. I nie trzeba by się ich uczyć, gdyby nauczyciele uczli rozumienia tego, a nie
Po cholerę to komuś, kto ma plany iść na studia niezwiązane z obliczeniami?


@Rimfire: Żeby umiał policzyć resztę w sklepie i ile mu się należy za pracę.

Oczywiście, są osoby które z powodów innych niż niewiedza matmy nie zdają - osoby skrajnie zestresowane, z problemami emocjonalnymi etc., ale im po prostu należy zapewnić wsparcie i pomoc psychologiczną/psychiatryczną, a nie #!$%@?ć maturę.
@mruwka_faraonka kłamią cię z tą medycyną i matma jak najbardziej jest potrzebna np na zajecia z biochemii, biofizyki, biostatystyki, farmakologii, fizjologii, oraz potem na przedmiotach klinicznych czasem tez sie przyda. A zreszta przecietny student medycyny ma problem jak zda matmę na 90% a nie na 100%, osoby ktore nie sa w stanie zdać na 30% raczej nigdy nie mialy szans nawet stanąć blisko studenta medycyny
Tego nawet nauczyciel nie jest w stanie zepsuć.


@mruwka_faraonka: statystyka i poziom zdawalności mają inne zdanie na ten temat.

Ty wiesz, że to podstawienie do wzoru i wiesz, którego wzoru i wiesz, dlaczego ten wzór a nie inny. Są ludzie - wcale niekoniecznie głupi! - dla których to nie jest takie oczywiste, bo nikt im tego dobrze nie wytłumaczył a lata nauki w szkole wykształciły strach i skrajną niechęć do tego
@sasik520: Przypominam ci, że to jest podstawowy przedmiot który rozpoczynasz już w przedszkolu i uczysz się go kilkanaście lat przez kilka godzin w tygodniu. Wklejam ci zadanie i screen z tablic matematycznych, które dostaje każdy uczeń. Naprawdę? To można dać dziecku w 6 klasie podstawówki, które wie co oznacza potęga. Nie róbmy z nich inwalidów patrząc na ilość godzin poświęconych na przedmiot.
Edit: aj, ależ pułapka! trzeba jeszcze wiedzieć jak znaleźć
Pobierz mruwka_faraonka - @sasik520: Przypominam ci, że to jest podstawowy przedmiot który ro...
źródło: comment_joB7ckBbpqLyicphzDCdC6sSVIbdUp8d.jpg
Napisałeś to również do mnie. Przyznaj, że ten argument to inwalida :)


@mruwka_faraonka: Przecież wyjaśniłem Ci to. Nie chodzi o sam materiał, lektury, uczenie się wierszy. Tego się uczysz bo jest w programie. Natomiast jakbyś znał każdą lekturę i wiersz, a nie potrafiłbyś składnie pisać po polsku, to marnie byś wypadł na maturze.

To dla mnie każdy poza zawodowymi. I co?


@Shatter: I to, że w takim razie możesz iść
Przecież wyjaśniłem Ci to. Nie chodzi o sam materiał, lektury, uczenie się wierszy. Tego się uczysz bo jest w programie. Natomiast jakbyś znał każdą lekturę i wiersz, a nie potrafiłbyś składnie pisać po polsku, to marnie byś wypadł na maturze.


@Rimfire: Jeśli potrafisz dobrze posługiwać się językiem i składać zdania, a nie znasz treści lektur to zdanie matury jest prawie nierealne. Musisz chociaż trochę czasu poświęcić każdej lekturze, żeby cokolwiek napisać
@Hedage: Twój jedyny argument to

Mówienie po polsku a znajomość lektur i wierszy i zdolność do ich interpretacji to jednak dwie zupełnie różne rzeczy.


Którego nie olałem a obaliłem

Matura w zasadzie opiera się o język polski. Definicja matury to:

polski egzamin z materiału objętego programem nauczania (podstawą programową) wybranych przedmiotów na poziomie szkoły średniej.


Także bez języka polskiego nie ma w zasadzie sensu mówienia o maturze.
@Rimfire: https://www.usosweb.uj.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPrzedmiot&prz_kod=WCh-CL-O101A-13 a to tylko część pierwsza z matematyki, a gdzie kolejne w tym analiza, fizyka, chemia analityczna, chemia fizyczna, chemia teoretyczna, zresztą osoba która nie jest w stanie zdać podstawy matmy na 30% w życiu nie napisze matury z chemii na rozszerzeniu na tyle żeby dostać się na chemię
Pobierz alteron - @Rimfire: https://www.usosweb.uj.edu.pl/kontroler.php?action=katalog2/przed...
źródło: comment_1F9NfjysXeEuVWEQP218z5IERZrSXstV.jpg