Wpis z mikrobloga

#szkolastandard

Jak przemysł cukrowniczy przerzucił winę na tłuszcz

Dokumenty odnalezione na Harvardzie wyjawiły, że w latach 60. przemysł cukrowniczy opłacał naukowców, aby ci publikowali artykuły bagatelizujące rolę cukrów w rozwoju chorób sercowych - a zamiast tego przedstawiali tłuszcz nasycony w o wiele gorszym świetle. Zapraszam do lektury.

Link do artykułu.
Link do znaleziska (zachęcam do wykopywania).

#angielski #angielskizwykopem #jezykangielski #ciekawostki #dieta #odzywianie #zdrowie #nauka #cukier #jedzenie
PalNick - #szkolastandard

Jak przemysł cukrowniczy przerzucił winę na tłuszcz

D...

źródło: comment_osvrF1x4tKx1V7teF56EPjODOOPV0krg.jpg

Pobierz
  • 36
@MilionoweMultikonto: A jaka masz pewnosc, ze inne zrodlo informacji jest bardziej wiarygodne? Nawet jesli przeprowadzone badania nad produktem zostaly sfinansowane ze srodkow publicznych, to jaka masz pewnosc, ze Ci naukowcy podeszli do swojej pracy wystarczajaco dokladnie? Naprawde ciezko jest tak szczegolowo przeanalizowac kazdy aspekt swojego zycia, czasem trzeba isc na skroty, bo nie na wszystko jest czas :/. To co trzeba robic, to dzialac z umiarem, tutaj mowimy o zywieniu, wiec
@coby182: mam od tego rozum którego używam żebyvweryfikować informacje, nie opieram się na autorytetach, tylko na logice i garstce wiedzy którą sam jestem w stanie zweryfikować
Ponadto, wyniki badań myszą być spójne, dlatego jedno źródło to za mało...
Dlatego na przykład co do diety staram się żebt była zróżniciwana na tyle żeby jie wpaść w pułapkę bycia trutym przez jednego producenta, zakupy robię w wielu różnych sklepach, tutaj na moją korzyść
@coby182: to jest właśnie problem z tymi badaniami. Wiele z nich ma charakter ankiety. Pyt 1: ile jeszcz tłuszczu w tygodniu? Pyt 2: masz raka? Niewiele można się dowiedzieć z takiej ankiety. Potem wychodzą takie śmieszne wyniki jak to, że wołowina daje 20% większe zachorowanie na raka i jest to na okładce magazynu o zdrowiui a w treści się dowiadujesz, że zamiast szansy 4/100.000 jest 5/100.000 czy tam ile. I to
ze swojej strony polecam dietę ketogeniczną, tylko na wysokiej jakości składnikach, nie na parówkach i boczku (eh).


@fiszu86: Również polecam, jedna z lepszych decyzji w moim życiu.
@MilionoweMultikonto: to nie jest slaby argument, nie mam czasu na studiowanie, ale to nie znaczy, ze jem byle co, nie znaczy ze nie czytam ulotek, nie slucham programow i nie czytam artykulow o zywieniu. Chodzi mi tylko o to, ze do wszystkiego trzeba podejsc z dystansem i zaczac myslec indywidualnie. Dla mnie powyzsze dzialania to droga na skroty, niestety nie mam czasu na przeprowadzenie wlasnych badan czy chociazby analize dokumentow naukowych,
@PalNick: Stary ale ostrożnie z takimi wpisami, bo większość tutejszej inteligencji dostanie zapalenia mózgu. Przecież nie mieści się w głowie Mirka, ze BADANIA mogą być wałem, że ktoś za nie płaci, ktoś manipuluje wynikami itp. Przecież są BADANIA na obojętny wpływem roundapu, konserwantów w żywności, antybiotyków w hodowli zwierząt itd itp.
cukier vs tłuszcz

Utwardzone tłuszcze roślinne vs masło

Weganizm vs reszta świata

Dieta niskotłuszczowa vs wysokotłuszczowa

Cholesterol - zabija jego wysoki czy niski poziom

Jajka - 1 W tygodniu vs no limit

Mleko - zwykłe czy roślinne

Itd itd, jeśli ktoś nie widzi w tych wojenkach wpływu producentów to naprawdę jest ograniczony.


@chixi: Jeśli ktoś widzi w tych wojenkach tylko wpływ producentów to również jest ograniczony.
Dietetyka to dziedzina w bardzo
loczyn - > cukier vs tłuszcz
Utwardzone tłuszcze roślinne vs masło
Weganizm vs reszta...

źródło: comment_oynas8cPFVgYSyZ3qYs3myQPL0wlCjc2.jpg

Pobierz
napisałam gdzieś ze to TYLKO wpływ producentów? Nieładnie tak traktować ludzi na podstawie swoich nadinterpretacji


@chixi: Wpływu producentów to było tu ledwo kapkę, a sugeruje co najmniej wojny korporacyjne jak w zbrojeniówce albo wśród panów kanapków w Mordorze.

Większość tych przekonań wynikała albo z jakieś głupoty która się szybko rozprzestrzeniała albo kiepskich/starych badań. Z tych wszystkich to chyba tylko margarynę można podciągnąć pod jakieś tam "lobby".
Naukowcy chcieli otrzymać fundusze (100 mil $) od browarów na badania dot. korzyści ze spożywania alkoholu, który w rzeczywistości jest neurotyksyczną, rakotworczą substancją, powodującą silne uzależnienie.


@rad_kop: No i otrzymali?
Lobby anty-jajkowe wtf? Chodzilo o wprowadzenie platkow sniadaniowych jako substytutu dań opierajacych sie na jajkach.


@coby182: Nie jesteśmy w USA. W Polsce panika wynikała tylko z błędnego przekonania, że jajca podwyższają LDL.