Wpis z mikrobloga

Czołem Mireczki!

#webdev here. Temat jest taki: w marcu zacząłem robić nowy wykop. w tamtym czasie wypływały same kontrowersje, leciały bany, non-stop afera za aferą, Małysz nie miał chwili wytchnienia.
(ponadto przedawkowałem troche 5 sezon Doliny Krzemowej: https://i.imgur.com/7mrHrnv.jpg xD )

pykałem sobie po godzinach. zaszedłem tak za połowę, ale gdzieś po drodze motywacja mi spadła (wlasciwie dlatego, że caly czas śledziłem mirko i zmieniałem założenia: a to komentarze lepiej, aby były wielopoziomowe, jak na reddicie, a to tagi mają się wyszukiwać po kilka naraz [łączone w combosy], a nie że tylko sobie działają, a to czarna lista powinna hulać po stronie serwera, a nie na froncie, że cała biała strona potrafi wyskakiwać, a to że powiadomienia mają działać lepiej i tak dalej). ostatecznie, przyznaje bez bicia, odpuściłem temat. zamiast robić jedno i do konca, mocno sie zawirowałem, zakopałem.

Wracam teraz z wakacji, wbijam na główną i co widze:
https://www.wykop.pl/link/4411745/wykop-urosl-o-ponad-40-liczac-rok-do-roku-co-dalej-z-serwisem/

Maciek powrócił i pod rządami Michaua rozpoczyna się wielka przebudowa: oto nadciąga 5 wersja wykopu. ma wreszcie wszystko zostać naprawione i działać jak trzeba (poza #czarnolisto po stronie serwera, oraz tagami, bo... bo tagi normalnie działają ;D ). zostanie też dodane mnostwo killer-ficzerów, że bania mała. do tego wjadą apki na iOS + Androida, normalnie cud-miód-malina.

i tutaj wystarczy, stop. oni obiecują, że się naprawią, że dodadzą mocy obliczeniowej, szybkości etc. - a nie widzą, co naprawdę nas boli. a bolą nas (mówie nas, mam na myśli Mirków: na wykopie siedze grubo ponad 8 lat, usunąłem konto podczas afery zbożowej, RIP; https://i.imgur.com/cN0F16J.jpg ) wcale nie żadne technikalia (ok, mogłoby co nieco działac lepiej), ale tak naprawde:
- nieobiektywna moderacja,
- patostreamerzy w natarciu,
- ignorowanie głosu userów.

O tym nie wspomnieli ani słowem. Przecież jeśli mają być usprawnienia, to powinni zacząć od tego. Wówczas każdy by im wybaczył te niedziałające tagi, ślimaczy rozwój portalu czy natłok reklam. to wszystko ma dalsze znaczenie. Powiem tak: odkąd tu jestem, zawsze czułem się częścią społeczności - gdy kogoś wydymali i nakręcał wykopefekt, mocno kibicowałem (równie dobrze mogliby tak i mnie wydymać), jak się udało coś komuś osiągnąć, naprawdę się cieszyłem. Nigdy tych ludzi nie poznałem (nigdy nie byłem na WykoParty), ale czułem się z nimi naprawdę blisko. Nigdy jednak nie czułem podobnej jedności z moderacją. Cały czas miałem wrazenie, że oni nie są częścią tej społeczności, a tylko takie starają się sprawiać wrażenie. Organizują to czy tamto, ale hmm... intuicja podpowiadała inaczej.

Niesprawiedliwie ich decyzje tylko w tym utwierdzają. Cały portal jest jakby bardziej pro-lewacki i pro-semicki. Kiedyś @LordSkoczek na fali ówczesnych afer z moderacją podsumował to tak: https://www.wykop.pl/link/4299997/comment/54837155/#comment-54837155

W dodatku ostatnimi czasy wszedzie te 'zarzutki'. Przecież za to powinno iść się z marszu pod mur. Ludzie śledzą te historie, trzymają kciuki, angażują się, podpowiadają, komentują - a okazuje się, że taki jeden z drugim tylko żebroplusi i liczy na atencje. Nie wiem, może jestem juz za stary... I jeszcze to coraz śmielej szerzące się przekonanie: "Wykopek = przegryw". Przecież Wykopki to nigdy nie były żadne przegrywy. W dawnych czasach panował tutaj inny klimat, po prostu ta społeczność była (i jest) specyficzna. ok - siedzieli sami kolesie, bardziej może komputerowcy / informatycy, ale to nie miało nic wspólnego z przegrywem! Nie było Chadów, ale wyrosło nam wspaniałe pokolenie, gdzie większość ma dzisiaj żony i dzieci. Panowało specyficzne poczucie humoru, ale to nie miało nic wspólnego z przegrywem.

Dobra, kończąc te #gorzkiezale pora na meritum. W związku z lekkim wypaleniem zawodowym i niepewnością Acta2 zawiesiłem projekt, ale teraz, kiedy sprawy z Art. 11 & 13 się już naprostowały, a ja po urlopie nabrałem świeżej krwi, wracam do dzieła stworzenia. Są wakacje, idealny czas. Zostawiam ten wpis (mam nadzieje, ze nie zostanie usuniety ^^ ), bede w chwilach słabości (jak wystąpią jakies trudności) zaglądał do niego, i przypominał sobie o słuszności idei. Jeśli jesteś ze mną, napisz słowa otuchy w komentarzu, to niezwykle motywuje!

Tutaj nie chodzi o wielką zmianę. Niech ci którzy się tu dobrze czują, tutaj zostaną - nie mam zamiaru zabierać Michauowi jego rogali. Chodzi mi bardziej o stworzenie takiego miejsca, które:
- będzie maksymalnie obiektywne,
- moderacja bedzie bliżej ludzi (to wykopki beda wszystko moderowac; podniesie to szybkosc oceny i rzetelnosc pracy),
- kultura i szacunek po staremu (zero klimatów "przegrywu"),
- mniej(zero?) reklam i treści sponsorowanych, a wiecej Patronite i donejtów (co pozwoli zachować pełną niezależność),
- bedzie zbudowane na mikroserwisach, gdzie każdy mirko webdev bedzie mogl miec swój wklad poprzez napisanie dowolnego, kompletnie niezależnego modułu.

Sugerowany czas pracy: 3 miesiace. LECIMY!!

Hmm... to akurat tyle, za ile mają sie pojawic pierwsze zmiany na Wypoku, idealne zgranie! :)

#mirko
#bedziebanczyniebedzie
#wypokszwadron
#starywykop
#nowywykop
#mirkowyznania
#nostalgia
#strimi
#strims
CtrlAltBackspace - Czołem Mireczki!

#webdev here. Temat jest taki: w marcu zacząłe...

źródło: comment_IN33ltf9DLm6mUklPUbjwK7s6fTlZnjM.jpg

Pobierz
  • 13
- patostreamerzy w natarciu,


@Ctrl_Alt_Backspace: przecież to akurat jest spora część tych 40% i jedna z większych o ile nie największa cześć wyceny obecnego Wykopu. Nikt tego tu nie będzie zwalczał, a wręcz przeciwnie, prawdopodobnie zmiany o których piszą będą ukierunkowane na więcej tego jakże zacnego kontentu przynoszącego ruch a więc rogale.
@PrawyKuba: no coś takiego ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak zacząłem robić wykop, zauważyłem, że reddit ma wiele rzeczy zrobionych lepiej. chce zrobic taką chimere wykopu & reddita, wziac z obu to, co najlepsze i zmiksowac. co wyjdzie, czas pokaze :)

@WuDwaKa: pewnie juz niebawem :)

@xetrov , @Blaskun: dokladnie tak jest, dlatego ten portal moze i ma przyszlosc, ale nie idzie w kierunku, ktory by
btw. bardzo dokladnie przeanalizowalem studium przypadku Strimi i jego autora. Wyciągnąłem (mam nadzieje) odpowiednie wnioski. Nie twierdze, że to, co napisze, bedzie idealne albo że osiągnie sukces, jaki bym sobie zamarzył. ale na pewno bedzie to kolejny krok w dobrą stronę: im wiecej takich portali powstanie (czyli prób zawalczenia zostanie podjętych), tym wieksza szansa, że któras w koncu sie powiedzie ()
@Ctrl_Alt_Backspace: tylko popatrz jak żyje konkurencja - strimi jest martwe, parę innych których nazw już nawet nie pamiętam również. Do tego nawet gdybyś odniósł sukces i przyciągnął trochę ludzi to niestety ale taki Michau może uruchomić swoją kasę i Ci wykupić lub zniszczyć w inny sposób portal, nie byłby to pierwszy ani ostatni taki ruch w biznesie.

Inna sprawa, że gdybyś naprawdę odniósł sukces to zaraz byłaby potrzebna kasa na devów,
@xetrov: zgadzam sie z Tobą w pełni. to, o czym piszesz, jest naturalną "koleją rzeczy". jeden portal upada i w jego miejsce wchodzi następny, i tak w kółko. Moze jednak nie beda potrzebni inni devowie. kwestia jest zależna od tego, gdzie chcę dojść i co osiągnąć. jesli pojde drogą wykopu, skończę jak wykop. jeszcze nie wiem, jak to wszystko sie potoczy, ale moze tym razem bedzie troche inaczej :)

gość od
gość od Strimi akurat skopał temat na wlasne życzenie. miał świetny start, zero zbednej nadmiarowości. troche nie ogarnął sekcji DevOpa


@Ctrl_Alt_Backspace: nie lubię jechać publicznie po kompetencji czy raczej jej braku innych ludzi bo to mało profesjonalne ale że to tylko wykop to czemu nie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z tego co pamiętam nie miał kompletnie choćby minimalnej wiedzy, pamiętam te bzdurne pytania (nie tylko z devopsów)
@Ctrl_Alt_Backspace: Powodzenia! Tylko mam małe pytanie, czy uprościsz tworzenie konta? Kiedyśchciałem zacząć na strimi, ale walenie o jakiś bankach, bitcoina jeśli dobrze pamiętam, mnie odstraszyło. Zrobisz coś z tym? By dało się obejść bez tego jak na wykopie?