Wpis z mikrobloga

Pijcie ze mną kompot! Zostałem ojcem ośmioraczków! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Parę tygodni temu przy pracach w ogrodzie wykopałem 8 maleńkich białych i delikatnych jajeczek o średnicy mniej więcej 1 cm. Była wtedy totalna susza, ziemia, w której te jajeczka leżały sypała się jak piasek. Zrobiłem szybciutko prowizoryczne terrarium z plastikowego pudełka, nawierciłem otwory w pokrywie, nasypałem do niego ziemi ogrodniczej, pokropiłem wodą i odstawiłem na słoneczko. Na podstawie wyglądu zabrudzeń starałem się jajeczka ziemii ułożyć w takiej pozycji, w jakiej były wcześniej w naturze.

Codziennie zaglądałem do środka, a gdy robiło się zbyt sucho to znów kropiłem wodą.

A dziś urodziło się osiem ... JASZCZUREK ZWINEK :) Na zdjęciu widać siedem, ósma została odkryta podczas wypuszczania.

#zwierzeta #zwierzaczki #przyroda #natura #czujedobrzeczlowiek
Pobierz
źródło: comment_YGvC6sOTkh2oGQSMcRvsO2jIbYY6RZuo.jpg
  • 25
@jamasoto: nie masz przypadkiem zdjec tych jajek, jak one wygladaly?!
Chcialem jedna taka zwinke zaczac hodowac.
W sumie jedza owady, wiec moze by sie udalo jakiegos pasikonika zlapac.
Czy to terrarium to jest z jakiejs banki po plynie zrobione?!
@Sharan: nie wolno ich hodować. Te jaszczurki są pod ochroną. Zresztą, nawet jeżeli już jakąś złapiesz, i włożysz do terrarium, to jest duże prawdopodobieństwo, że ona po prostu zdechnie, bo nie będzie mogła się przyzwyczaić do nowego domu.
Jeżeli chcesz zacząć hodować jaszczurki, to dobrym wyborem byłby jakiś gekon albo agama - te gatunki są łatwe w utrzymaniu, i mają stosunkowo niewielkie rozmiary.
@Sharan: nie, nie pomyliły. Jak wspomniała @Chacha, w Polsce wszystkie gady są objęte ochroną.
Oznacza to, że nie można ich nawet dotykać, bo grozi za to surowa kara. OP też zrobił duży błąd biorąc jaja jaszczurek do domu - jeżeli ktoś przyłapie go na tym, że przetrzymuje te gady w domu może być nieciekawie.
Jak wspomniałem - zwinka nie przeżyje w terrarium. A nawet jeżeli, to będzie się męczyć. Dlatego
@Sharan: "Gatunek ujęty w załączniku IV dyrektywy siedliskowej, co zobowiązuje wszystkie państwa Unii Europejskiej do objęcia go ochroną gatunkową, w tym zapewnienia ochrony miejsc rozrodu i odpoczynku. Na terenie Polski gatunek jest objęty częściową ochroną gatunkową" ~ Wikipedia
@Rower_Lewandoski: powiem Ci ze mi troche uswiadomiles; bylem przekonany ze ten maly gad, ktory tak niesamowicie czesto wystepuje nie ma zadnej ochrony.
A czy z ta czesciowa ochrona to nie jest tak#k jak z kaczkami czy zającami ze tylko przez sezon???
@Sharan: nie, gadów w Polsce nie wolno odławiać, bez względu na miesiąc i sezon.
Zresztą - zwinka nie jest szczególnie ciekawym gadem. Ot, mała, przez większość czasu szara/zielonkawa (samce zmieniają kolor w okresie godowym) jaszczurka. Jest wiele ciekawszych gadów które można hodować.