Wpis z mikrobloga

Wtajcie,

Zastanawiam się kiedy zabiorą mi nasze obywatelstwo.

Mój pochodzący z Ukrainy przyjaciel , pracujący w Polsce legalnie 3 lata ubiega się w polskim konsulacie o Kartę Polaka. Aby ją uzyskać należy przejść egzamin ze znajomości naszych tradycji, historii itp.

Kolega odpowiedział na wszystkie pytania ale zaczął się plątać kiedy pracownica naszego konsulatu zaczęła pytać o tradycje katolickie, i to bardzo precyzyjnie. Chłopak był przygotowany i daty wszystkich świąt znał ale poległ na pytaniu : Co to jest rezurekcja?

I teraz najlepsze.

Zalecenie od Pani która oficjalnie reprezentuje jednak nasz naród zagranicą:

Proszę przez wakacje chodzić co tydzień do kościoła, świętować wniebowstąpienie NMP , zacząć praktykować i czytać o naszej religi. Po wakacjach podejść do kolejnego egzaminu będzie go już pytać tylko o religie.

Dla mnie to jest skandal. Nie ma obowiązku bycia katolikiem w Polsce, konstytucja gwarantuje wolność wyznania. Chłopak naprawdę świetnie się zaaklimatyzował, ma polskie korzenie ale nie może tego udokumentować bo jest niewierzący.

Warto kręcić z tego burzę? Jakąś skargę na urzędniczkę itp?

#ukraina #prawo #religia #kartapolaka #polska #afera
  • 224
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tsstolik: Brawo! Bardzo dobrze! W pełni popieram! Tak powinniśmy robić. Jeśli nie wie co to rezurekcja to znaczy że SKŁAMAŁ że jest katolikiem! W ogóle nie powinien mieć drugiej szansy!
  • Odpowiedz
bo widzisz to takie pytanie na ktore nalezo odpowiedziec ze konstytucja rp zapewnia mi wolnosc religii i sumienia a jak to polak konstytucji nie zna ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@hatihati: Posiadacz Karty Polaka nie jest obywatelem polskim.
  • Odpowiedz
To już nawet 500 lat temu z IRP nie o----------i takich akcji i nikt nikogo o wyznanie nie pytał.


@Holenderski_Ser: Obywatela RP możesz sobie nie pytać, ale zrozum, że posiadacz karty polaka NIE JEST OBYWATELEM POLSKIM i nie nadaje mu ona obywatelstwa. Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego! A naród polski jest katolicki więc jeśli on jest z pochodzenia Polakiem to powinien umieć odpowiedzieć na takie pytania gdyż kartę
  • Odpowiedz
@Paula_pi: Tobie i @tsstolik zostana odebrane prawa obywatelskie.

Co mam ja powiedziec, dzielo szatana, nieochrzczone nawet :D Chyba przypadkiem mi dali.


@Bekonik: A od kiedy egzamin na Kartę Polaka jest egzaminem na obywatelstwo??? Karta Polaka nie daje obywatelstwa.
  • Odpowiedz
@supermoc tak? Ja nie czuję się katolikiem. Natomiast jestem mocno skoncentrowany na tradycji i historii. To sprawia że nie jestem Polakiem? Gdybyś wiedział coś na temat historii to też byś miał świadomość że Polskość nie zależała od religii czy wyznania.
Co więcej wydaje mi się że wystarczy znać pobieżnie takie rzeczy a nie z---------ć do kościoła co.niedziele.
  • Odpowiedz
@Holenderski_Ser: Jeśli jesteś skoncentrowany na tradycji i historii to również na religiii. Nie musisz być wierzący, aby nie rozumieć jak ważną rolę odgrywała i odgrywa religia w historii Polski. A więc musiałbyś to studiować itd. Rezurekcja (z łac. resurrectio – zmartwychwstanie) - jeśli ktoś nie wie o najważniejszej rzeczy w religii czyli zmartwychwstaniu to kłamie, że wie cokolwiek o historii i tradycji. Kogoś takiego w ogóle do Europy nie powinni
  • Odpowiedz
Wincennty Lutosławski - przyjaciel Dmowskiego. Coś jeszcze chciałbyś dodać na temat wiary ?


@kalesonn: No ale przecież narodowcy to poganie xD więc co mi tu ich cytujesz.
  • Odpowiedz