Wpis z mikrobloga

Wtajcie,

Zastanawiam się kiedy zabiorą mi nasze obywatelstwo.

Mój pochodzący z Ukrainy przyjaciel , pracujący w Polsce legalnie 3 lata ubiega się w polskim konsulacie o Kartę Polaka. Aby ją uzyskać należy przejść egzamin ze znajomości naszych tradycji, historii itp.

Kolega odpowiedział na wszystkie pytania ale zaczął się plątać kiedy pracownica naszego konsulatu zaczęła pytać o tradycje katolickie, i to bardzo precyzyjnie. Chłopak był przygotowany i daty wszystkich świąt znał ale poległ na pytaniu : Co to jest rezurekcja?

I teraz najlepsze.

Zalecenie od Pani która oficjalnie reprezentuje jednak nasz naród zagranicą:

Proszę przez wakacje chodzić co tydzień do kościoła, świętować wniebowstąpienie NMP , zacząć praktykować i czytać o naszej religi. Po wakacjach podejść do kolejnego egzaminu będzie go już pytać tylko o religie.

Dla mnie to jest skandal. Nie ma obowiązku bycia katolikiem w Polsce, konstytucja gwarantuje wolność wyznania. Chłopak naprawdę świetnie się zaaklimatyzował, ma polskie korzenie ale nie może tego udokumentować bo jest niewierzący.

Warto kręcić z tego burzę? Jakąś skargę na urzędniczkę itp?

#ukraina #prawo #religia #kartapolaka #polska #afera
  • 224
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tsstolik: kolejny dzień, w którym szybkie przejrzenie gorących pozwala uświadomić sobie jaka patologia siedzi na wykopie, pomyślcie, ze te wszystkie ameby umysłowe uważają sie za elitę społeczeństwa
  • Odpowiedz
@tsstolik: Jako katolikowi, jest mi wstyd za tę kobietę... SKANDAL, kręćcie małysza - jak najbardziej!
Od kiedy wymogiem na Kartę Polaka jest bycie wyznania rzymskokatolickiego? No w szoku jestem...

PS. Obstawiam, że połowa "odświętnych katoli" też by tego nie wiedziała xD
  • Odpowiedz
@tsstolik: bardzo c-----e, zwłaszcza wobec osób ze wschodu. Polska to niby kraj świecki - choć nie oszukujmy się religia/wydarzenia około religijne są częścią naszej historii jednak wg mnie nie determinuje bycia Polakiem. Mieliśmy wybitnych polaków katolików, prawosławnych, z kościołów reformowanych czy żydów, pewnie i muzułmanin by się znalazł (pomijając bardzo ogólną grupę polskich tatarów).
Przechodząc do konsensusu moja babcia i prababcia pochodzą z kresów (w sumie tak jak dziadkowie, ale
  • Odpowiedz
@ImInLoveWithTheCoco:

"Do polskiego narodu należą spolszczeni Niemcy, Tatarzy, Ormianie, Cyganie, Żydzi, jeśli żyją dla wspólnego ideału Polski (...) M----n lub czerwonoskóry może zostać prawdziwym Polakiem, jeśli przejmie dziedzictwo duchowe polskiego narodu (...) i jeśli ma niezłomną wolę przyczyniania się do rozwoju bytu narodowego Polaków.
Wincennty Lutosławski - przyjaciel Dmowskiego. Coś jeszcze chciałbyś dodać na temat wiary ?
  • Odpowiedz
@kalesonn: święte słowa które nie negują w żaden sposób przytoczonego przeze mnie cytatu, a nawet go potwierdzają

zostać prawdziwym Polakiem, jeśli przejmie dziedzictwo duchowe polskiego narodu


Na ten przykład Żydzi którzy chcieli się spolszczyć często manifestacyjnie przyjmowali w tym celu katolicyzm.
  • Odpowiedz
@kalesonn: ba, z 10 lat temugłówny mułła Polski mówił o konieczności obrony katolicyzmu w Polsce i przeciwdzialaniu islamizacji Polski i Europy. Słowa swietnie wpisujace się w jeden i drugi cytat
  • Odpowiedz
@tsstolik: To absurdalne, od kiedy Polak ma obowiązek bycia katolikiem? Wychodzi na to, że mając wolność wyznania i wybierając drogę ateisty z automatu przestaniemy mieć prawo do nazywania się polakiem? Polak =/= katolik... Na waszym miejscu kręciła bym z tego aferę.
  • Odpowiedz
mialem tak samo, tylko mnie sie wtedy pytali o znajomosc przepisow o ruchu drogowym w Polsce!
No myslalem, ze dziada palne w pysk, takie podchwytliwe pytania zadawal.
No ale sie powstrzymalem.
Teraz z perspektywy czasu mysle, ze dobrze zrobilem, ze sie powstrzymalem, no i jednak byla drobna roznica w porownaniu do Twojego kolegi, bo jakby nie patrzec ja wtedy zdawalem na prawo jazdy.
  • Odpowiedz