Wpis z mikrobloga

Wtajcie,

Zastanawiam się kiedy zabiorą mi nasze obywatelstwo.

Mój pochodzący z Ukrainy przyjaciel , pracujący w Polsce legalnie 3 lata ubiega się w polskim konsulacie o Kartę Polaka. Aby ją uzyskać należy przejść egzamin ze znajomości naszych tradycji, historii itp.

Kolega odpowiedział na wszystkie pytania ale zaczął się plątać kiedy pracownica naszego konsulatu zaczęła pytać o tradycje katolickie, i to bardzo precyzyjnie. Chłopak był przygotowany i daty wszystkich świąt znał ale poległ na pytaniu : Co to jest rezurekcja?

I teraz najlepsze.

Zalecenie od Pani która oficjalnie reprezentuje jednak nasz naród zagranicą:

Proszę przez wakacje chodzić co tydzień do kościoła, świętować wniebowstąpienie NMP , zacząć praktykować i czytać o naszej religi. Po wakacjach podejść do kolejnego egzaminu będzie go już pytać tylko o religie.

Dla mnie to jest skandal. Nie ma obowiązku bycia katolikiem w Polsce, konstytucja gwarantuje wolność wyznania. Chłopak naprawdę świetnie się zaaklimatyzował, ma polskie korzenie ale nie może tego udokumentować bo jest niewierzący.

Warto kręcić z tego burzę? Jakąś skargę na urzędniczkę itp?

#ukraina #prawo #religia #kartapolaka #polska #afera
  • 224
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@tsstolik dlatego trzeba takich dzbanów oddzielić od funkcji publicznej, i przedrwszystkim państwo od wiary. Wyszliśmy z czasów, kiedy wiara była odpowiedzią na zło. Szanujmy ją, jak i każdą inną, ale nie mieszajmy jej z funkcją państwową ...
  • Odpowiedz
  • 4
@krafo z tego co mi wiadomo to pierwsza msza poranna w niedzielę wielkanocną, na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa, od tego pochodzi jej nazwa.

Już nie róbcie z siebie takich hurt durr niewierzących bo sam jestem niepraktykujący a wiem, że w niedzielę wielkanocną, zazwyczaj o 6 rano jest msza rezurekcyjna. xD Inna rzecz, że zadanie takiego pytania to przesada, ale... jak dla mnie to bait. Niech autor wskaże dokładnie jaki to konsulat, wszystko
  • Odpowiedz
I bardzo dobrze, że sa takie pytania. Katolicyzm to fundament państwa, narodu i kultury polskiej i ciężko żeby go rugować.

Kiedyś niewiedza była powodem do wstydy dzisiaj na wykopie (przynajmniej w tym wątku) jest równana z cnotą xD
O mszy rezurekcyjnej mówi się w każdym j-----m medium od tvp po tvn i na serio wasz brak wiedzy ciężko usprawiedliwić czymkolwiek.
  • Odpowiedz
I bardzo dobrze, że sa takie pytania (...) Kiedyś niewiedza była powodem do wstydy dzisiaj na wykopie (przynajmniej w tym wątku) jest równana z cnotą xD

@ImInLoveWithTheCoco: Nikt nie ma obowiązku znajomości katolickich guseł i jeśli takie pytania padły to jest to skandal. A, i jeszcze jedno:

Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
  • Odpowiedz
@tsstolik: W sumie Polska to kraj Katolicki. Chociaż sam nie do konca ogarniam daty wszystkich Świąt itp to jednak obcy jakąs wiedze powinien posiadać. Gdyby w USA czy innych Niemcach bylo takie prawo to byście g---o mieli do powiedzenia.
  • Odpowiedz