Wpis z mikrobloga

Wtajcie,

Zastanawiam się kiedy zabiorą mi nasze obywatelstwo.

Mój pochodzący z Ukrainy przyjaciel , pracujący w Polsce legalnie 3 lata ubiega się w polskim konsulacie o Kartę Polaka. Aby ją uzyskać należy przejść egzamin ze znajomości naszych tradycji, historii itp.

Kolega odpowiedział na wszystkie pytania ale zaczął się plątać kiedy pracownica naszego konsulatu zaczęła pytać o tradycje katolickie, i to bardzo precyzyjnie. Chłopak był przygotowany i daty wszystkich świąt znał ale poległ na pytaniu : Co to jest rezurekcja?

I teraz najlepsze.

Zalecenie od Pani która oficjalnie reprezentuje jednak nasz naród zagranicą:

Proszę przez wakacje chodzić co tydzień do kościoła, świętować wniebowstąpienie NMP , zacząć praktykować i czytać o naszej religi. Po wakacjach podejść do kolejnego egzaminu będzie go już pytać tylko o religie.

Dla mnie to jest skandal. Nie ma obowiązku bycia katolikiem w Polsce, konstytucja gwarantuje wolność wyznania. Chłopak naprawdę świetnie się zaaklimatyzował, ma polskie korzenie ale nie może tego udokumentować bo jest niewierzący.

Warto kręcić z tego burzę? Jakąś skargę na urzędniczkę itp?

#ukraina #prawo #religia #kartapolaka #polska #afera
  • 224
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

en kraj jest bardziej p------y niż myślałam. Wychodzi na to, że też nie jestem Polakiem.

@Paula_pi: nie przesadzaj. Konsul zadaje pytania o ważne daty w historii Polski, nazwiska znanych Polaków, święta oraz tradycje. Tu nie chodzi o to że ktoś ma praktykować te obrzędy. Przecież wszyscy, nawet wykopowi ateiści są obeznani z wiara katolicką, bo co rusz odkrywają jakieś zaskakujące prawdy wiary. Każdy wie Wielkanoc i co się święci w
  • Odpowiedz
@Marian_Koniuszko: Co innego chrzest polski a co innego nazwy mszy.
Ja nie jestem gimboareista jak większość tutaj. Jestem wychowana w wierze chrześcijańskiej ale nie katolickiej. O tej mszy dowiedziałam się dzisiaj na wykopie. I o wielu innych tradycjach tego kościoła tez pewnie nie mam pojęcia
  • Odpowiedz
@tsstolik: No nie wiem. Myślę, że to było podchwytliwe i prawidłową odpowiedzią powinno być "w Polsce panuje wolność wyznania". A w tych nakazach łażenia do kościoła liczyła na to, że przegnie pałkę i uzyska prawidłową odpowiedź, a nie potakiwanie ze spuszczoną głową. Przynajmniej mam nadzieję, że takie były zamiary.
  • Odpowiedz
@Paula_pi: ja też nie znam wszystkich obrzędów katolickich i pewnie sam bym poległ, choć uważam się za osobą wierzącą. Niemniej kręcenie afery i nazywanie się p------ą z powodu pytań jakiegoś urzędnika jest nierozsądne. W USA musisz pokazać urzenikowi imigracyjnemu swoje konto na FB, albo swój telefon. I na co się powołasz? Na wolność wyboru czy prywatność? Ukraińcy traktują Kartę Polaka jako sposób na ułatwienie wyjazdu np. do Kanady. Masowo oszukują
  • Odpowiedz
Jeżeli będę się starał o pracę jako nauczyciel historii, to mogę się powołać na swój ateizm i tym samym pominąć w lekcjach datę chrztu Polski?


@Marian_Koniuszko: Tyle, że tu nie ma żadnej analogii. Historia jest nauką, dogmaty wiary i społeczna "nauka" Kościoła nauką ponad wszelką wątpliwość nie są.
  • Odpowiedz
@kupuje_bulki_w_almie: taaaa. konstruktem spolecznym jest to ze np kobieta rodzi i zajmuje sie dziecmi a mezczyzna w tym czasie zdobywa np pozywienie. Konstruktem spolecznym jest to ze reprezentacja kobiecej nogi dostaje w------l od 15 letnich ogórków...
Konstrukt spolecznym jest to ze np mezczyzni maja lepsza orientacje w terenie a kobiety lepiej rozrozniaja kolory
konstrukt spoleczny to to ze facet lepiej sprawdzi sie w gornictwie a kobieta jest bardziej empatyczna i
  • Odpowiedz