Wpis z mikrobloga

Wtajcie,

Zastanawiam się kiedy zabiorą mi nasze obywatelstwo.

Mój pochodzący z Ukrainy przyjaciel , pracujący w Polsce legalnie 3 lata ubiega się w polskim konsulacie o Kartę Polaka. Aby ją uzyskać należy przejść egzamin ze znajomości naszych tradycji, historii itp.

Kolega odpowiedział na wszystkie pytania ale zaczął się plątać kiedy pracownica naszego konsulatu zaczęła pytać o tradycje katolickie, i to bardzo precyzyjnie. Chłopak był przygotowany i daty wszystkich świąt znał ale poległ na pytaniu : Co to jest rezurekcja?

I teraz najlepsze.

Zalecenie od Pani która oficjalnie reprezentuje jednak nasz naród zagranicą:

Proszę przez wakacje chodzić co tydzień do kościoła, świętować wniebowstąpienie NMP , zacząć praktykować i czytać o naszej religi. Po wakacjach podejść do kolejnego egzaminu będzie go już pytać tylko o religie.

Dla mnie to jest skandal. Nie ma obowiązku bycia katolikiem w Polsce, konstytucja gwarantuje wolność wyznania. Chłopak naprawdę świetnie się zaaklimatyzował, ma polskie korzenie ale nie może tego udokumentować bo jest niewierzący.

Warto kręcić z tego burzę? Jakąś skargę na urzędniczkę itp?

#ukraina #prawo #religia #kartapolaka #polska #afera
  • 224
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tsstolik: Polska to kraj z tradycją katolicką. Jeśli chacheł uważa się za "Polaka" (bo występuje o Kartę Polaka), to powinien się orientować w sprawach podstawowych. A ty kolego? Jak chcesz, to złóż dowód osobisty, wyjedź. Być może do Londonistanu, być może do Kalifatu Niemieckiego. Tam z otwartymi rękami przyjmą ignoranta religijnego :-)
  • Odpowiedz
@tsstolik: moze niech nastepnym razem wezmie dyktafon i nagra, nie chce mi sie wierzyc, ze za brak zanjomosci tego co to rezurekcja, nie dostał karty. Niech nagra druga czesc egzaminu i wrzuc na mirko.
  • Odpowiedz
@boltzmann: ktoś już Tobie wcześniej coś zjadł...mózg, przecież to bait, akurat ostatnio miałem styczność z osobą która przechodziła procedurę taką i nic takiego nie miało miejsca, zresztą rzuć okiem na główną...coraz więcej ideologii ateistycznej jest dzisiaj w obiegu
  • Odpowiedz
@Blaskun:

No i prawidłowo. Na obywatelstwie od USiA też musisz znać pierdoły jakich pospolity zjadacz hamburgerów nie wie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie znam się, to się wypowiem.

Nie musisz znać pierdół, tylko podstawowe fakty z historii i ustroju USA, z którymi nie powinien mieć problemu średnio rozgarnięty polski gimnazjalista. Mało? OK - lista 100 pytań jest zamknięta i znana wcześniej, losujesz 10 z nich, musisz poprawnie odpowiedzieć na 6. Sześć. I
  • Odpowiedz
@tsstolik: chyba zarzutka co? przecież III RP nie ma nic wspólnego w swoich kanonach z katolicyzmem, mimo że wiara i obywatelstwo w Polsce ze sobą korelują. Jeśli nie zarzutka, to zgłaszaj do przełożonego, do jego przełożonego itd.
  • Odpowiedz
mi tam jakoś bardziej mniej Ukrainców nie przeszkadza... pomyślcie ze to ostatnia tarcza przed zasiedlaniem sie muzlimów i ciągnięciem 500+. A im to będą wypłacać od razu tysiącami
  • Odpowiedz
@tsstolik: Jestem praktykujacym katolikiem, jesli urzednicy chca miec w swoim urzedzie to niech wieszaja sobie krzyze.
Ale ich praca nie ma nic wspolnego z organizacja zycia religijnego, ani tym bardziej przetrzepywania ludzi z tego.
  • Odpowiedz