Wpis z mikrobloga

Czy podczas Eucharystii zmienia się zawartość alkoholu w winie? Ktoś to kiedyś sprawdzał?
No bo powiedzmy, że to wino ma nawet te 5%. Jeżeli przemienia się krew Chrystusa, to oznaczałoby, że Jezus miał z 50 promili. Niemożliwe. Nawet gdyby przeżył przyjęcie, to zaliczyłby taki zgon, że ze trzy dni dochodziłby do siebie.

#religia #katolicyzm #heheszki #rozkminy #ateizm #chrzescijanstwo
  • 82
@jan_zwyklak:

Metafizyce klasycznej...

metafizyce

meta


Metafizyka =/= nadnaturalność.
Metafizyka to "nauka filozoficzna, której przedmiotem są podstawowe kwestie dotyczące istoty i przyczyny bytu", jeśli np. twierdzisz, że świat istnieje obiektywnie, to już uprawiasz metafizykę ;)
@majkkali: przecież wklejone zostało wyżej uzasadnienie z KKK.

Nie, nie zmienia się zawartości alkoholu we krwi. Transubstancjacja to nie jest przemiana fizyczna, bo Ciało i Krew Chrystusa to nadal jest chleb i wino, ale w swej istocie ten chleb i wino są Ciałem i Krwią.


@Czesiek_God_Usopp: mózg roz... rozwalony

Ciekawe jakby ktoś zrobił małą ankietę pod kościołami ile ludzi by znało odpowiedź. Pewnie niewielu, bo czasem ateiści bardziej rozumieją o
Korzystając, że są tu obeznani ludzie. Wyłumaczcie mi, ale takimi normalnymi słowami czemu ludzie modla się tak

i nie wódź nas na pokuszenie


(??)

Podobno błąd w tłumaczeniu, ale jestem prawie pewna, że ludzie klepią z pamięci nie myśląc co i jak albo faktycznie proszą, żeby ich nie wodził na pokuszenie
@Levetiracetam: Jeżeli spojrzysz na to jak Arystoteles to tak - uznając, że rzeczy nie definiujemy przez skład chemiczny, i że istnieje dodatkowa warstwa (dla katolików będzie to duchowa warstwa). Tak samo ropucha jest księciem zamienionym w ropuchę, wilk jest wilkołakiem (więc człowiekiem) zamienionym w wilka, nietoperz jest wampirem przemienionym w nietoperza :P

W sumie z problemem definicji czym są rzeczy jest związana masa fascynujących problemów (jak np. "filozoficzny zombie").
@spiderbanan: czyli wg tej metafizyki to mimo iż substancja nie zmieniła żadnych swoich właściwości fizycznych to może być czymś innym niż była 2 sekundy temu a wszystko za sprawą czego? Bezsensu. To jak ja nazwę pluszaka że jest żywym niedźwiedziem to metafizycznie się nim stanie bez widocznych fizycznych oznak? Dalej jedzie mi to pustym ładnym opakowaniem.
@LepiejWcaleNizPozno: Nijak - chrześcijanina nie obowiązują starotestamentowe zakazy, i spożywanie eucharystii to nie jest to samo, co picie czerniny dude :D. Eucharystia wynika dosłownie ze słów Chrystusa podczas ostatniej wieczerzy, na tym jest zbudowana cała teologia. A Stary Testament i prawo mojżeszowe było dla Izraelitów, a nie dla pogan (czyli nie-Izraelitów).

Był nawet taki list, w którym jakiś #!$%@? apostoł pisał do społeczności neofitów chrześcijańskich, która zaczęła praktykować obrzezanie. I w