Wpis z mikrobloga

Czy podczas Eucharystii zmienia się zawartość alkoholu w winie? Ktoś to kiedyś sprawdzał?
No bo powiedzmy, że to wino ma nawet te 5%. Jeżeli przemienia się krew Chrystusa, to oznaczałoby, że Jezus miał z 50 promili. Niemożliwe. Nawet gdyby przeżył przyjęcie, to zaliczyłby taki zgon, że ze trzy dni dochodziłby do siebie.

#religia #katolicyzm #heheszki #rozkminy #ateizm #chrzescijanstwo
  • 82
Podsumowując mamy KKK, który mówi:
"W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus."
A teraz wg tego co rozumiem johny-kalesonny broni mówiąc, że to Bóg zamienia się w chleb i wino a nie odwrotnie...
No to ja już nie wiem, którzy katolicy się mylą. Ci co wierzą w fizyczną przemianę czy ci co
to nie jest symbol, wg katolików jest to prawdziwa krew Chrystus, która wygląda, smakuje i ma właściwości wina, ale ontologicznie jest krwią. Więc zawartość alkoholu się nie zmienia


@jan_zwyklak: Katolicka teologia mocno opiera się na greckiej filozofii. W KK nikt nie wierzy, że coś fizycznie (czyli zmienia się chemiczny skład) zmienia się w krew i ciało. W KK używa się Arystotelesa do określenia substancji (a to nie jest to równoznaczne substancji
@johny-kalesonny: @Turysta_Onanista: Dalej nie rozumiem o co chodzi. Jeśli książę został zamieniony w żabę i nie zachował nic ze swojej "kążowości" to jest to żaba a nie "w istocie książę". Ta filozofia jest moim zdaniem bez sensu i tylko wprowadza mętlik, po to aby w jakimś stopniu próbować maskować to czym religia jest naprawdę. Takie ładne opakowanie, a w środku nic.
@severson: @Racjonalnie: W tymże artykule KKK 1374 znajduje się odnośnik do dekretu z Soboru Trydenckiego o Najświętszym Sakramencie Eucharystii:

PO POLSKU

Na początku święty sobór uczy oraz otwarcie i wprost wyznaje, że w życiodajnym sakramencie świętej Eucharystii, po dokonaniu konsekracji chleba i wina, obecny jest prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Pan nasz Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i człowiek, pod postaciami tychże widzialnych rzeczy.


PO ANGIELSKU

In the first place, the holy
@jan_zwyklak:

bo nie ma czegoś takiego jak "substancja w sensie filozoficznym"


Jest.

@severson:

Nie, nie zmienia się zawartości alkoholu we krwi. Transubstancjacja to nie jest przemiana fizyczna, bo Ciało i Krew Chrystusa to nadal jest chleb i wino, ale w swej istocie ten chleb i wino są Ciałem i Krwią.

Zatem, katolicy jedzą ciało i piją krew Jezusa Chrystusa. Pozdrawiam.
@pawvic:

Proszę zwrócić uwagę na ostatnie słowa. Wnioski?


No takie same wnioski jak wcześniej. Na tym właśnie polega transubstancjacja, bo nie zmienia się smak, jak i inne właściwości fizyczne. Ja oczywiście jej nie uznaję, ale jeśli poruszamy się w kontekście katolicyzmu, to pewne założenia trzeba zrobić.

Dla katolików istnieje ta dodatkowa forma, gdzie ciało i krew Jezusa są obecne realnie, ale bez tych oznak fizycznych. Jednak nie oznacza to dla nich