Wpis z mikrobloga

Czy podczas Eucharystii zmienia się zawartość alkoholu w winie? Ktoś to kiedyś sprawdzał?
No bo powiedzmy, że to wino ma nawet te 5%. Jeżeli przemienia się krew Chrystusa, to oznaczałoby, że Jezus miał z 50 promili. Niemożliwe. Nawet gdyby przeżył przyjęcie, to zaliczyłby taki zgon, że ze trzy dni dochodziłby do siebie.

#religia #katolicyzm #heheszki #rozkminy #ateizm #chrzescijanstwo
  • 82
  • Odpowiedz
@severson: rozumiesz znaczenie symboli i przenośni ? czy jak kolega powie ci że jesteś rogaczem a tobie rogi nie wyrosną to pójdziesz do lekarza zbadać poziom wapnia?
  • Odpowiedz
@sEB-q: Wypowiedź seversona to oczywiście głupi żart, ale dość uzasadniony. Wielu katolików z którymi rozmawiałem naprawdę wierzy w fizyczną przemianę eucharystyczną. No i jak to zwykle bywa tacy ludzie stają się obiektami takich pytań bo to najprostszy cel.
  • Odpowiedz
@jan_zwyklak: a wiesz, że wiara w fizyczną przemianę (transsubstancjacja), to podstawa nauki katolickiej, odróżniającej ją od innych wyznań chrześcijańskich?
@severson: @sEB-q: to nie jest symbol, wg katolików jest to prawdziwa krew Chrystus, która wygląda, smakuje i ma właściwości wina, ale ontologicznie jest krwią. Więc zawartość alkoholu się nie zmienia
  • Odpowiedz
@sEB-q:

Z Katechizmu Kościoła Katolickiego, patrz pogrubienie:

KKK 1374: Sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy. Stawia to Eucharystię ponad wszystkimi sakramentami i czyni z niej jakby doskonałość życia duchowego i cel, do którego zmierzają wszystkie sakramenty. W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus. Ta obecność nazywa się «rzeczywistą» nie z
  • Odpowiedz
@Racjonalnie: haha ta, własnie najbardziej bawi mnie reakcja ludzi na wytknięcie, że dogmaty wiary są bezsprzeczne i dosłowne, według KK.

To znaczy, że TRZEBA wierzyć w fizyczne zmartwychwstanie, odsunięcie kamienia, przemiana wina w krew itd. Trzeba uważać, że to się zdarzyło naprawdę, dosłownie tak jak jest powiedziane.
  • Odpowiedz
@johny-kalesonny: no powiedzmy. Wiadomo, że zrobili to bo "badali pismo" czy cokolwiek, ale kojarzy mi się to z odkrywaniem nowych archiwów przez L. Rona Hubbarda w Scientologii ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nawet to nie jest istotne, że to uznali tylko, że to dogmat :)
  • Odpowiedz
@severson: Jak byłam młodsza miałam bardzo religijną koleżankę, chodziłyśmy razem do Kościoła. Nawet chciałam zostać zakonnicą, ale głównie po to, żeby móc prowadzić mszę i zobaczyć jak się zmienia wino w krew

  • Odpowiedz
@luvencedus: @severson: @Racjonalnie: Transsubstancjacja jest rozważana w kontekście filozofii, nie rzeczywistości (ergo to nie jest konkretnie krew, lub ciało, tak fizycznie, bo nadal "pod postacią chleba i wina"). Here you go https://pl.wikipedia.org/wiki/Substancja_(filozofia)

Substancja znana w filozofii nie jest tożsama z materią, czy substancją w fizyce, czy też substancją chemiczną.


Więc odpowiadając na Twoje pytanie, zawartość alkoholu prawdopodobnie zostaje taka sama, ale to pewnie zależy od długości mszy, bo może
  • Odpowiedz