Wpis z mikrobloga

Jest sens ulepszać taki komputer?
AMD Phenom 955 II X4 955 ( socket: AM3, 4x 3.2GHz )
Płyta: Gigabyte GA-78LMT-S2P ( Chipset AMD 760G, PCI-E 2.0 x16, 2x 1,5V DDR3 DIMM do 16GB )
RAM: 1x 4GB
Grafika: Radeon 6850 1GB GDDR5, 256bit, pamięć 4000MHz, rdzeń 775MHz
Dysk: 1TB Seagate BarraCuda

Mam stary monitor i gram 1280 x 1024 bez VSync w gta v / wiedźmina 3 i gra jest w miarę płynna ( w3 ścinało w Novigradzie ) i to na niskich/średnich ( nie najniższych ).
Czasem tnie jak mam wiele zakładek otwartych.
Wydaje mi się, że monitor szybko męczy mi oczy i przez to czasem boli mnie głowa ( przy pracy na laptopie tak tego nie odczuwam ).
Zastanawiam się nad wymianą monitora. Tylko wtedy wzrosłaby rozdziałka do 1920×1080.

Czy taki komputer przy 1080p dalej by zapewniał płynność gier? Jeśli nie to tylko karta grafiki byłaby wąskim gardłem?
Jaką wtedy grafikę polecacie ( powiedzmy do 700zł )
Jaki monitor polecacie ( gry / programowanie / filmy ( fajnie jakby ciemne sceny było dobrze widać ) 22cale ( ~800zł )?
Czy warto bez większych modyfikacji wymienić samą grafikę?
Czy warto dokładać RAM ( w grach z tego co sprawdzałem jako pierwsze na full obroty wchodzi raczej grafika niż ramy, jedynie przy przeglądaniu dłuższy czas neta przeglądarce imo trochę brakuje )?

#komputery #pcmasterrace #monitory
  • 11
  • Odpowiedz
@Isanell: ale procek daje radę w grach, nawet go trochę podkręciłem bez większych zmian temperatur.
Chyba, że mówisz w kontekście zmiany monitora. Wiadomo, że nie liczę na upgrade który pozwoli mi grać we wszystkie tytuły przez następne x lat, chociaż do tej pory na tej rozdziałce wszystko mi chodziło.
  • Odpowiedz
@Lewo: Jak zmienisz grafikę to procek i ram będzie wąskim gardłem.
Jak zmienisz na monitor Full HD to większość rzeczy które teraz chodzi dobrze będzie mocno ciąć.
Jak już chcesz wymieniać tylko grafikę to maks HD7870, wyżej nie ma sensu moim zdaniem.
  • Odpowiedz
@Lewo: Czy upgrade ma sens? I tak, i nie. Procesora i tej platformy nie ma co ruszać, to już prehistoria. Jednak kartę graficzną i monitor jak najbardziej, w końcu oba zawsze mogą posłużyć w przyszłym zestawie.

Przede wszystkim potrzebujesz czegoś od NVIDII (AMD nawet nie ma co rozważać), co by zmniejszyć narzut GPU na CPU jaki mają Czerwoni w swoich rozwiązaniach. Nówki nie ma co brać, bo obecnie są tragicznie drogie. Poszukaj po forach, allegro i OLX czegoś pokroju GTX 950, 960 lub GTX 1050 Ti. Spokojnie zamkniesz się w deklarowanym budżecie i trochę nawet zostanie. Wszystkie modele wyżej to już będzie zdecydowany "overkill".

Dalej - procesor. Czym go chłodzisz? Jeśli masz fabryczny cooler, to zainwestuj w coś pokroju SilentiumPC Fera (dowolna generacja), również będzie można przełożyć do nowego komputera. Cena poniżej 100 złotych. Dodatkowo za łącznie 5-15 złotych dokup aluminiowe radiatorki (coś takiego https://botland.com.pl/15635-thickbox_default/radiator-aluminiowy-rad04-9x9x5-mm.jpg ) i naklej na sekcję zasilania płyty głównej, bo masz gołą. A następnie kręć procesor ile fabryka
  • Odpowiedz
@Isanell: mogę dokupić podzespoły, które będę mógł w przyszłości użyć na nowej płycie głównej ( wiadomo procek odpadnie ).

Taka grafika https://www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-gtx-1050-ti-stormx-4gb-gdddr5-128-bit-hdmi-dp-dvi-box-ne5105t018g1f-975444/
by wystarczyła?
Do tego +4GB DDR3.
Czy przy 1080p będzie na tym procku w takiej konfiguracji będzie grać się przyjemnie? ( Myślę, że wydajność powinna wzrosnąć, chociaż pierwszą "zaporą" która będzie do ulepszenia jak braknie mocy to będzie procek - wtedy gdy zajdzie potrzeba kupię płytę pod i3/i5
  • Odpowiedz
@PurePC_pl: chłodzenie na procku mam: https://www.silentiumpc.com/spartan-pro-he924/ + dobra pasta.
Do dual channel muszą być ddr3 o tym samym taktowaniu i firmy? Mam goodramy, widze, ze w podobnej cenie są szybsze, ale obawiam się o kompatybilność ( i chyba i tak będą chodzić na prędkości tej niższej z tego co kojarze )

Za dużo nie chciałbym inwestować jeśli chodzi o kartę grafiki, szukałbym raczej takiego minimum na 1080p do wiedźmina 3
  • Odpowiedz
@Lewo: Tak, ten GTX będzie dobry. Ale ja bym szukał używek z generacji wstecz, bo GTX 960 to zasadniczo dokładnie ta sama wydajność. A karta na tyle świeża, że nie ma co się bać o jej żywotność. Będzie zdecydowanie taniej (100-200~ złotych, zależnie od szczęścia).

Oba moduły będą pracować z częstotliwością (wyrażana w MHz) i opóźnieniami (wyrażane w CL) najwolniejszego z nich. Albo płyta domyślnie zwolni nowy, albo Ty możesz
  • Odpowiedz
@PurePC_pl: z tego co widzę na allegro używki GTX 960 2GB chodzą 500-600zł.
4GB mało dostępnych i jak jest to około 600-750zł.
Wtedy ta nówka z linka nie wydaje się o wiele droższa ( chyba, że 128bit będzie ograniczało pracę pamięci i te
4 GDDR5 nie będzie użyte wydajnie ).
  • Odpowiedz
@Lewo: Przepustowość szyny danych możesz praktycznie zupełnie zignorować przy porównywaniu różnych generacji i producentów (NVIDIA vs AMD), bo każda inaczej radzi sobie z przesyłem i kompresją informacji.
  • Odpowiedz