Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dotyczące przelewów międzynarodowych i wykorzystanie banków korespondencyjnych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Sprawa dotyczy mBanku bo korzystałem z tej tabeli https://www.mbank.pl/pdf/msp-korporacje/aktualnosci/lista-korespondentow-mbank-w-walutach-obcych.pdf

Przykład nr 1 Przelew z Polski do USA
Jakie mniej więcej będzie wyglądał transfer pieniędzy z konta w mBanku do USA?
Przy zleceniu wybieram np. 250$ czyli ~ 1000zł i płacę ryczałt za zlecenie przelewu SWIFT. I co dalej się dzieje z takim przelewem?
mBank wymienia u siebie PLN na USD i USD wysyła od razu do banku korespondencyjnego w USA czyli do ''Deutsche Bank Trust Company Americas, New York'' lub do ''Wells Fargo Bank NA, New York Branch'' gdzie bank korespondent pobiera swoją opłatę i przekierowuje ten przelew do banku np. Chase gdzie odbiorca ma konto? Tak to wygląda czy inaczej?

Przykład nr 2 bardziej egzotyczny kraj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A dajmy np. Brazylia i chcę przelać 1000zł czyli ~890zł

Z listy wynika że mBank nie obsługuje waluty BRL (Real Brazylijski) ani nie ma połączenia z bankiem korespondencyjnym który obsługuje BRL. Co w takim przypadku się dzieje?
W mBanku wpisuję dane odbiorcy w Brazylii i wybieram walutę...no właśnie jaką? PLN? EUR? USD?
Jeśli wybrałbym USD to mBank wymienia u siebie PLN na USD i przelewa do banku korespondencyjnego ''Deutsche Bank Trust Company Americas, New York'' lub do ''Wells Fargo Bank NA, New York Branch'' w USA gdzie na tej drodze przelew jest już drogi a dotarł na razie do USA ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pytanie; jak mniej więcej wygląda droga przelewu z Polski do Brazylii i jak wygląda wymiana PLN na BRL skoro mBank nie posiada BRL w ofercie?

Przykład nr 3 czyli przelew z Polski do sąsiada który nie ma przelewów SEPA i nie należy do EOG czyli Ukrainy

mBank według listy powyżej nie ma żadnego banku korespondenta który obsługuje Hrywny Ukraińskie (UAH) jak i nie pozwala wymienić w trakcie przelewu PLN na UAH. Co w takim przypadku się dzieje? Jak mniej więcej wygląda droga przelewu i wymiany waluty PLN na UAH i gdzie się odbywa?

Wiem pytania długie i trochę trudne ale nie dają mi spokoju bo ciekawi mnie jak działają mniej więcej przelewy SWIFT.
Myślę że pomożecie @ZespolmBanku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zawołam też @MichaelT128

#finanse #pieniadze #mbank #bank #banki #przelewy #swift #usa #brazylia #ukraina #pytanie
  • 3
@Marcinowy, jeśli nasza tabela kursów nie zawiera danej waluty, to w takim przypadku przelewu w tej walucie nie zrealizujesz. Możesz zdecydować się wtedy na zlecenie przelewu w innej walucie, np. USD. Jeśli posiadasz u nas rachunek złotówkowy, to środki przewalutujemy w momencie realizacji przelewu po naszym kursie sprzedaży USD. Przewalutowanie natomiast na walutę lokalną danego kraju nastąpi już po stronie banku docelowego. W przypadku przelewów SWIFT przelewy idą zawsze możliwie najkrótszą