Wpis z mikrobloga

Murki, jakiego linuxa polecacie tylko do Internetu (+ spotify i netflix)? Tak żeby co drugi dzień nie trzeba było kompilować jądra i żeby poprostu działał. Bo mam stacjonarkę z lewym windowsem i jakoś tak chciałbym wejść na praworządną ścieżkę życia a wydawać 500 cebulionów na windę to też tam średnio ( ͡º ͜ʖ͡º) Ubuntu? Czy może ten elementaryOs, bo tak dość całkiem ładnie wygląda.

#pytanie #pytaniedoeksperta #komputery #linux
  • 14
Linux Mint
Instalujesz i w zasadzie nic więcej nie potrzebujesz robić ze swoimi potrzebami, a Cinnamon jest łatwy do ogarnięcia dla userów przesiadujących się w windy.
@Migajaca_dioda: z mojego doświadczenia: Ubuntu (ale szpetnie wygląda) bądź Mint (bardziej łindołdowy wygląd). Oba systemy to prawie to samo. Od zainstalowania gówno cię obchodzi cała ta linuksowość, bo system po prostu działa. Nie robią niestabilnych aktualizacji, nie powinieneś się obudzić z ręką w nocniku.

Debiana nigdy nie używałem więc nie wypowiem się. Jak coś to XFCE wygląda też całkiem jak W XP i mało zasobów zżera.
@Migajaca_dioda: Najlepiej coś z rodziny Ubuntu. Nie słuchaj tylko co mówią inni i nie bierz Minta. To jest naprawdę zła dystrybucja, z niewiadomych mi powodów bardzo popularna w polsce. Nikt na świecie tego nie używa, w dodatku Mint jest bardzo niebezpieczną dystrybucją, ludzie którzy go robią podejmują bardzo dyskusyjne decyzje odnośnie aktualizacji, bezpieczeństwa oraz aktualizacji sterowników.
@Komhir: Distrowatch nie jest rankinkiem popularności. Ta strona wyświetla wyłącznie dystrybucje użytkowników którzy tam zaglądają oraz dystrybucje które są na tej stronie wyszukiwane. Więc jeżeli userzy Minta będą tam zaglądać żeby zobaczyć jak wysoko jest ich distro to będą na samej górze. Nie ma wiarygodnego rankingu dystrybucji. Jedyne czym możesz się posługiwać to ilość pobrań dystrybucji, o ile oczywiście dystrybutor udostępnia takie dane. Distrowatch jest bardzo kontrowersyjnym portalem, pod tym względem.
@GreenFlem nie prawda ze nikt na swiecie minta nie uzywa, forum minta non stop zyje. jest tak samo bezpieczny jak ubuntu, po insalacji i pierwszym uruchomienu menagera aktuqlizacji masz wybor czy chcesz zawsze aktualizowac wszystko

Poza tym praktycznie wszystko pobiera z repo ubuntu, wiec jakie to kontrowersyjne decyzje?

@Migajaca_dioda bez znaczenia, zrob sobie pena z kilkoma distro do wyboru, jest spoko program do tego na windowsa, nie pamietam nazwy