Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś w skrócie wytłumaczyć jaka jest ta wielka przewaga #macbook nad #windows10? Często ludzie używający maca wyśmiewają windowsowców że praca na windowsie to parodia i gówno a mac jest skrojony idealnie zwłaszcza pod programy graficzne #photoshop #3dsmax itd

Próbowałem parę razy używać maca, jako windowsowiec od dziecka dostawałem totalnej #!$%@? bo interfejs jest nieco zmieniony + ten mam wrażenie nikomu nie potrzebny przycisk cmd (stworzony chyba tylko po to żeby na siłę się wyróżnić od windowsa). No ale ok, pewnie szło by się przyzwyczaić do nieco zmienionego interfejsu, pewnych innych zachowań. Mimo wszystko reszta wyglądała dość standardowo i jakoś tak na czuja nie wydaje mi się żeby człowiek przyzwyczajony do maca pracował szybciej niż ten sam człowiek w alternatywnym świecie przyzwyczajony w tym samym stopniu do windowsa. Chciałem wiedzieć gdzie jest ta legendarna przewaga?

Pytanie poważne, nieatakujące, być może z zarysowaną tezą i niechęcią do niej, ale jestem otwarty na argumenty bo naprawdę jestem ciekaw.

#mac
  • 69
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@peetee: przede wszystkim przewaga systemu operacyjnego stworzonego dla kilku konkretnych specyfikacji sprzętowych, a co za tym idzie duża optymalizacja. Za sprawą tego mac o słabszych teoretycznie parametrach dorównuje mocniejszym komputerom z Windowsem. Zarządzanie zasobami (procesor, GPU, pamięć), uprawnienia systemowe, do tego bardziej user friendly interface (ale to już każdy odbiera inaczej).
  • Odpowiedz
@peetee: dużo rzeczy jest lepiej zorganizowane i wbudowane w system. Aplikacje mają w większości ustandaryzowany instalator lub wystarczy przeciągnięcie pliku do folderu aplikacji, tak samo wyglada usuwanie. (Spróbuj zainstalować coś na Windows bezmyślnie klikając dalej, w większości przypadków skończysz z jakimś toolbarem). macOS ma wbudowany automator, który stwarza ogromne możliwości. Drukowanie do PDF jest obsługiwane przez system i nie musisz szukać i instalować żadnego oprogramowania dodatkowego. Pełno jest takich rzeczy
  • Odpowiedz
nikomu nie potrzebny przycisk cmd (stworzony chyba tylko po to żeby na siłę się wyróżnić od windowsa)


Przy pracy w konsoli CMD jest zajebiście przydatny ( ͡° ͜ʖ ͡°) w innych systemach CRTL+C kopiuje, ale w kontekście terminala przerywa wykonywanie obecnego polecenia, w macOS mamy to oddzielone, więc nie przerwiesz istotnego procesu próbując coś kopiować z okienka terminala ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogólnie, na
  • Odpowiedz
@peetee: lubię otworzyć air'a i w 2 sekundy mieć pulpit odpalony do pracy. Masa programów w tle dostępnych od ręki nie obciąża tak ramu jak w windowsie. Poza tym nie macbook tylko mac os :)
Z innej beczki ale od tych samych stajni to ostatnio na mirko było video porównania iOS w IP6 i S8 - może szybkość otwierania appek jest na zbliżonym poziomie ale reopening z tła zamiata w
  • Odpowiedz
@peetee: Miałem długo starego macbooka (2011) i przesiadka na nowego, teoretycznie mocniejszego korpo think pada z windowsem, to najgorsze co mnie spotkało. System na macach zachowuje sie jak Twoj przyjaciel, nie przeszkadza mu milion otworzonych w tle programów, możesz go w dowolnej chwili zamknać klapę, otworzyć i od razu pracować dalej. Nie to co na windzie, ktora zachowuje sie jakby użytkownik był jej najwiekszym wrogiem; "Chcesz szybko coś zrobić? Pozwól,
  • Odpowiedz
@peetee:
Programiści kupują maki ze względu na terminal, w ktorym można zrobić o wiele wiecej niż w cmd na windzie (w zasadzie w cmd nie moża zrobić nic :P )
Graficy kupują maki ze względu na bardzo dobre matryce i odwzorowanie kolorów.
Monterzy video kupuja maki ze względu na final cut pro, na które renderuje filmy nawet 10x szybciej niż PC z lepszymi podzespołami -> LINK
Internetowi klikacze kupują maki
  • Odpowiedz
@tadcad_13: też fakt ale nie spotkałem jeszcze takiego lapka na windzie, który dałby radę z masą programów włączonych w tle i z kilkoma biurkami do dyspozycji.
  • Odpowiedz
@peetee: w skrócie - moge miec otwarte dziesiątki programów w tle, w tym chociażby takiego football managera, i nie miec zadnych przycinek. Maca restartuje tylko po to , zeby go od czasu do czasu rozładować do zera, bo sam w sobie potrafi byc miesiąc nie zamykany, a i tak żadnej zarobki nie bedzie. Dodaj do tego fakt, ze jest to cholernie stabilny system. Polecam prace w Adobe Premiere czy Final
  • Odpowiedz
mój włącza się w 5 sekund. ma 8 lat. fakt trochę kosztował te 8 lat temu i ma dobrze dobrane podzespoły plus bardzo o niego dbam. pracuję na nim do dzisiaj. wszystko hula
  • Odpowiedz