Wpis z mikrobloga

gardze polakami co pojechali do niemiec, wzieli żone polke, urodziło im sie dziecko tam i uczą go tylko niemieckiego. mam taka sytuacje w rodzinie :/ dzieciak mial komunie, pojechala rodzina z polski i nawet nie mozna bylo sobie z nim pogadać bo ono tylko świergocze jak szwab
  • 146
  • Odpowiedz
@enron: ale po co komuś wchodzić w życie? od razu gardzić, uznawać za gorszych i wyzywać na wykopie bo wychowują dziecko po swojemu, jednocześnie nikomu nie przeszkadzając? Mi osobiście to zupełnie zwisa, jak ktoś chce to niech sobie wychowuje w dwóch językach, ale od razu taki hejt bo na razie nie uczą dziecka polskiego?
  • Odpowiedz
@glutenfree: To nie jest takie #!$%@?. Mój znajomy urodził się w Niemczech i dorastał tam. Rodzice nauczyli go również Polskiego i normalnie się nim posługuje. 2 late temu firma w której pracował otwierała oddział w Warszawie. Mimo dużo niższych kompetencji niż inni kandydaci dostał robotę jako prezes oddziału i teraz kosi hajs. Wszystko dzięki temu, ze Niemcy chcieli kogoś kto rozumuje po Niemiecku, mówi po Polsku i nie jest 100%
  • Odpowiedz
@enron: ale po co komuś wchodzić w życie? od razu gardzić, uznawać za gorszych i wyzywać na wykopie bo wychowują dziecko po swojemu, jednocześnie nikomu nie przeszkadzając? Mi osobiście to zupełnie zwisa, jak ktoś chce to niech sobie wychowuje w dwóch językach, ale od razu taki hejt bo na razie nie uczą dziecka polskiego?


@a665321: mi daleko do gardzenia takimi ludźmi, bardziej po prostu dziwię się że tak
  • Odpowiedz
@Aedem
@heterodewiant44 to po #!$%@? zapraszają rodzinę? Bo prezenty?

Jak dla mnie nienauczenie języka rodzinnego to nic innego jak zerwanie wszelkich więzów z rodziną. Bo co taki gowniak będzie gadał z kimś z kim nie może sie swobodnie porozumieć? Z dziadkami nie pogada, z kuzynami tez nie. Jak nic ta część rodziny już stracona w kolejnym pokoleniu.

A do wszystkich tak gardzacych językiem polskim, polecam usunąć konto i #!$%@? za
  • Odpowiedz
@heterodewiant44 : w sumie to jeśli nie zamierzają już wracać do Polski to dla tego dziecka lepiej żeby znało perfect niemiecki i drugi język np. angielski bo po co mu polski? Choć moim zdaniem powinien znać choć trochę chociaż podstawy jakieś żeby móc porozmawiać z rodziną.
  • Odpowiedz
@bluehawaii91 nie wiem, nie interesuje mnie to. Nigdzie nie napisałem, że polski to język biedaków, zrobiłeś to za mnie, dzięki. Jestem już 2 lata na emigracji i mogę powiedzieć, że nie ma wszystkiego czego nie lubiłem w polsce + super klimat, góry , plaże oraz pyszne, zdrowe jedzenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@heterodewiant44: itt: połowa wykopków to idioci, którzy nie kumają, że posługiwanie się przez dziecko dwoma językami (wliczając w to nawet ten robacki polski) może mu tylko pomóc w przyszłości xD
  • Odpowiedz
@heterodewiant44: To jest niestety #!$%@? naszego radu. Nasza #!$%@? smutna esencja.
Mój różowy też ma rodzinę w Niemczech, rodzice Polacy a dzieci ani słowa po Polsku. Co więcej zdarza się, że Polacy jadący za granicę zapominają dość szybko języka (nie wszyscy oczywiście) a jak Janek jedzie do UK na zmywak to on już następnego dnia nie jest Janek tylko John, Łukasz to nie Łukasz tylko Lucas itd. Spróbuj na ruska Adrei powiedzieć Andrew, myślę że szybko zareaguję, żeby tak do niego nie mówić.
Co więcej Polacy nie wspierają się za granicą i nie trzymają ze sobą tylko z lokalesami, nawet jak słyszą język polski gdzieś obok to nie powiedzą głupiego "część, siema" tylko wzrok w drugą stronę i nara.

Kumacie, że w takiej Anglii gdzie Polacy są największą mniejszością nie ma jakiegoś zrzeszenia, które walczyłoby o prawa polaków, równouprawnienie na rynku pracy, walkę z przejawami ksenofobi wobec polaków itd.
A muslimy mają od #!$%@? takich rzeczników, stowarzyszeń wzajemnej pomocy itd., ba nawet maja już burmistrza
  • Odpowiedz
@heterodewiant44: nie każde dziecko radzi sobie z tym ze na początku mowi w dwoch językach niezrozumiale. Miesza słowa itd. Moze sie wycofywać w kontaktach z rówieśnikami. Pozniej najlepiej czytać w danym jezyku, rozmawiać nie tylko z rodzicami, ale niektóre dzieci nie uczą sie tak chętnie jak inne. Trzeba dziecko wysylac do polski na wakacje, ale jak ono nie chce to nic nie zrobisz. Oczywiście w domu mozesz mowić po polsku,
  • Odpowiedz
@heterodewiant44: To nie tylko domena Polakow. Obserwuje czesto sytuacje jak tureckie/jugoslawianskie/diabli wiedza co rodziny rozmawiaja z dziecmi po niemiecku a potem rodzice miedzy soba w swoim rodzimym jezyku.
Moja cora chodzi do niemiecko-angielskiego przedszkola. Szwargota po niemiecku i mowi troche po angielsku ale polski zawsze bedzie priorytetem - w takim jezyku mowimy w domu, na ulicy. Do Polski na pewno wrocimy - nie chce zeby mi dziecko musialo sie uczyc
  • Odpowiedz
@nieocenzurowany88: > Choć moim zdaniem powinien znać choć trochę chociaż podstawy jakieś żeby móc porozmawiać z rodziną.

Kiedys w Niemczech czy w Holandii w hotelu w recepcji spotkalem kobiete a na wizytowce miala napisane (juz nie pamietam dokladnie imienia ani nazwiska) cos w stylu Katarzyna Nowak. No to bez niepotrzebnego owijania w bawelne przywitalem sie po polsku. Bardzo mila Pani od razu mnie wyprostowala, ze nie mowi wcale po polsku
  • Odpowiedz