Wpis z mikrobloga

Mireczki, pomóżcie dojść co tutaj jest nie tak :s

Mam serwer w ovh, z którego korzystam już szmat czasu bez większych problemów. Napisałem sobie teraz parę skryptów, których działanie sprowadza się na końcu do przesłania plików przez ftp na mój domowy serwer. I tu jest problem - nie mogę uzyskać prędkości większej niż ~490KB/s :| Serwer jest na łączu 100/100, dom 250/20. O ile dobrze rozumiem, to z domowego łącza powinien być używany download, skoro plik przychodzi z internetu do mnie?

Ogólnie jest tak:

pobieranie z ftp serwera do domu -> ~10 MB/s (czyli tak jak powinno być) (normalnie z kompa klientem filezilla, bez użycia domowego ftp [chociaż zapisywane na tym samym urządzeniu, ale to już inna bajka i nie powinno mieć znaczenia])

pobieranie z ftp serwera na domowe ftp -> 0,5 MB/s (wbudowany klient)

upload z serwera na domowe ftp -> ~0,5 MB/s

pobieranie z domowego ftp na serwer -> 0,5 MB/s

pobieranie z zewnętrznego testowego ftp na serwer -> 10 MB/s

Testowałem za pomocą curl, wget, wput. Domowe ftp jest wystawione na zewnątrz przez ddns, ale po zwykłym ip jest to samo.

Domowe ftp to zyxel 310s. Widać po prędkościach, że ewidentnie coś z nim jest nie halo. Ma ktoś pomysł, co konkretnie i jak to naprawić? Całość jest podpięta kablami cat 6, porty wszędzie gigabit. Bardzo chciałbym uniknąćwgrywania jakiegoś linuxa na tego zyxela...


#zyxel #linux #torrent #nsa310 #nsa #ftp #nieprogramowanie #serwery #sieci #siecikomputerowe
  • 7
@NameMaciek: Ok, potestowałem trochę i tak:

dom->serwer jest ok (20Mbps, czyli jak powinno. Na jednym wątku 12, na dwóch 20).

serwer->dom nie ok. Na jednym wątku 15 Mbps, na dziesięciu już 90. Teraz tak kojarzę, że faktycznie czasem jak ściągam z ftp serwera, to wysoki transfer jest przy kilku(nastu) zadaniach, a przy pojedynczym potrafi spaść do tego 500 KB/s (ale nie zawsze się tak dzieje). Masz jakieś sugestie, co robić dalej
@szczepqs: Skoro masz 100/100 na serwerze, to gdy osiągasz 90 na kilka zadaniach to jest dobry wynik i nie ma co za bardzo marudzić.

Na wszelki wypadek możesz zaglądnąć w konfiguracje swojego serwera FTP czy nie ma jakiegoś ograniczenia na prędkość jednego połączenia. Ewentualnie jakieś rzeźbienie łącza na routerze.
@aseeon: Myślałem, że na jednym ma być tyle samo co na kilku razem wziętych ;) Zresztą to mnie zawsze denerwowało, bo te pliki czasami są duuuże i trwa to dość długo.

czy nie ma jakiegoś ograniczenia na prędkość jednego połączenia


Nic nie pokonfiguruję, soft producenta nie daje takich możliwości. Chyba niestety trzeba będzie wrzucić tam normalny system i pobierać te pliki jako klient.