jest jakiś ciekawy youtuber nagrywający o #linux i o administrowaniu serwerem? Gdzie ustawia jakieś coś ciekawego, i mało popularnego z serwerem na linuxie?
Coś w stylu linus tech tips, tylko z pingwinem, i byciem sysadminem.
Najlepiej zagraniczny
#youtube #sysadmin #linux #technologia
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam na serwerze domowym postawiony #virtualbox z HomeAssistantem tam. Wszystko spoko, ale on czasami potrafi się wywalić i kończy w stanie "aborted".
Wjeżdżając po SSH i próbując z VBoxManage (vboxmanage startvm ...) wystartować VMa nie mogę tego zrobić bo vm nie kończy w stanie zapauzowanym albo wyłączonym, a w aborted.

Już pomijając źródło problemów (nie wiem czy to przez brak ramu, mam tam 8GB, siedzi tam tylko ten virtualbox i
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, jestem nowy w witualizacji na serwerach. Wczesniej tylko Vmware i Virtualbox na desktopie.

Od kilku lat mam zrobionego NAS na płycie z prockiem N3150 + 4GB ramu ale zaraz zamawiam następne 4GB.

Do tej pory miałem tam postawionego OpenMediaVault a na Dockerze usługi:

Ngix
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

osobny kontener LXC z Dockerem i Portainer


@Camis: imho by się to trochę mijało z sensem używania dockera, jeśli dla każdej usługi byłby osobny lxc. Albo 1 lxc (lepiej vm) z dockerem, albo instalujesz bezpośrednio w lxc (wtedy osobny lxc dla każdej usługi).
  • Odpowiedz
#sysadmin
Tak myślałem że przydalo by w tym roku coś zdać z certyfikatów oprócz clouda.
Co myślicie nad takim czyms?
https://learningnetwork.cisco.com/s/devnet-associate-exam-topics?ccid=devnetassociate&dtid=website&oid=cdc-devnetsassociate-examtopics
Wydaje mi się lepszy wybór niz CCNA / Network+
Jest pythonik, jest jakis docker także, i sieciowe zagadnienia są też
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@open-alpha: mam tego devneta i poziom sieci tam jest poniżej CCNA bo ta książka bardziej się skupia na jej automatyzacji więc tam są absolutne podstawy typu co to vlan. Egzamin sam w sobie jest głupi i męczący bo wymagają byś np. pamiętał czy z API CUCM dostaniesz xmla czy jsona co jest bez sensu bo na codzień masz dokumentacje i nie potrzeba Ci tego pamiętać.
Python, API, kontenery to też
  • Odpowiedz
Dlaczego w korpo i ogólnie firmach IT uzywa się RHELa lub CentOSa zamiast debiana? Mam 2,5r doświadczenia w IT jako człowiek od wszystkiego i wdrozeniowiec ERP, teraz staram się rekrutować na Junior Linux Admin bo zależy mi na rozwoju w kierunku linuxa no i potrzeba mi pracy zdalnej a w obecnym miejscu pracy nie ma na to szans, dzwoniło kilka rekrutywek i zadawało pytania jakiej dystrybucji używam/z jaka miałem styczność, lub w
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@siemawpadajdomejkuchni:
Debian/Ubuntu - więcej pakietów
Centos/Rocky/Alma/RHEL - dłuższe wsparcie

Dokumentacja RedHata może nie omawia wszystkich aspektów systemu, ale to co jest w niej zawarte na 1000% działa. Z Debianem czy Ubuntu jest moim zdaniem różnie i podłużnie.
  • Odpowiedz
@TenNorbert: Raz wieczorem chciałem wyłączyć inny komp w drugim pokoju. Nie chciało mi się wstawać, więc zrobiłem to przez SSH na terminalu, który miałem tam otwarty...

...tylko niestety pomyliłem okienka terminala, i wyłączyłem serwer poczty/www w pracy. Na szczęście miałem klucze, więc pojechałem na 5, zanim ktokolwiek tam przyjechał go podnieść. Jeszcze dostałem pochwałę, za pracę w ekstra czasie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Teraz jak tak sobie myślę o mojej pierwszej pracy w IT kilka lat temu
2 sewery spięte w klaster + macierz.
Obrazy VM i serwer plików na macierzy 12 dyskowej z 2 dyskami SSD na cache
I wszytsko to połączone po 1 kablu do switcha bez żadnej agregacji, bo wtedy nawet nie wiedziałem, co to jest agregacja.
Jak szef pytał czemu tak słabo działa, to mówiłem że macierz nie wyrabia i trzeba
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mmichal: Równie dobrze możesz zapytać, czemu nie wiedzialeś o BGP.
Wiele jest funkcji, o którch nie wiedziałem w tamtym czasie.
Jako ze to pierwsza praca, to nie da się wszytskiego ogarnąć od tak.
  • Odpowiedz
Mirasy z #it mam w sumie pytanie do kolegów z branży. Czy serio tak ciężko znaleźć pierwszą robotę w IT? Skończyłem polibude w lutym i do dzisiaj bezrobotny student. Wysłałem multum CV, miałem dosłownie dwa telefony i jedną rozmowę rekrutacjyna ale mnie odpalili bo nie odpowiedziałem na 3 losowe pytania techniczne. W większości przypadków na juniora potrzeba mieć jakieś większe doświadczenie a ja takowego niestety nie mam, jedynie praktyki i
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam nginx proxy, który obsługuje nexcloud. Zgodnie z dokumentacją chciałem użyć tego kodu, żeby obsługiwać dav

location ^~ /.well-known {
# The rules in this block are an adaptation of the rules
# in .htaccess that concern /.well-known.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@open-alpha: u mnie daily devopsów zaczyna się i kończy na powiedzieniu co robiliśmy wczoraj i co planujemy na dzisiaj, także nie ma tragedii. Max 15 minut, codziennie, rano.
  • Odpowiedz
Mam w docker-compose nginx-proxy i acme. W konfiguracji nginx mam że oczekuje on certyfikatów ssl na odpowiednich ścieżkach, i przez to nginx nie może wystartować. A Acme (który daje mu certyfikaty) od niego zależy. Kończy się to masą błędów nginx i cały docker-compose nie działa.

Jak mogę uruchomić nginx najpierw bez ładowania SSL a po powiedzmy minucie z załadowanymi SSL? Pomysł jest taki, że będą dwa równoległe configi (bez SSL i z
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cumple z branży IT, w szczególności ci od serwerów i systemów, mam sprawę. Czy kojarzycie jakiś przypadek, najlepiej udokumentowany czy opisany w literaturze fachowej, gdzie serwerownia lub inny taki zespół urządzeń, pomimo tego, że był rozproszony (żeby trzymać co najmniej 2 kopie danych elektronicznych) nawalił aż tak bardzo, że utracono dane z obu tych baz? Najlepiej jeśli te serwery były w ogóle zlokalizowane w dwóch różnych miejscach. Potrzebuję do artykułu. Z góry
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@PositiveRate: to bardziej na rozmowy przy piwie na konferencji albo na nienagrywane wystąpienia :)
To może nie artykuł który da się zacytować, ale...

Pamiętam z jednej konfy dawno temu jak goście z jednej firmy (bodaj Orange i to chyba nim weszło do PL) opowiadali jak mieli dopieszczona procedurę drp na scenariusz całkowitego padu. W przypadku awarii mieli zaplanowane ze do głównej serwerowni pojadą wszystkie backupy zgromadzone w zapasowej (mówimy o
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@PositiveRate: lol, oczywiście że się używa. Biblioteki taśmowe to dalej najlepsza cena/jakość. Tanie i przechowywanie po kilkadziesiąt lat minimum. Tylko często z jakimś tworem typu wirtualna biblioteka taśmowa (na ssd) przed nią. Używa się.

Oczywiście wszystko zależy kto co sobie zaplanuję, ale onprem dalej używane. Moja firma wymieniła jakiś czas temu stara bibliotekę. Stara była wielkości 6-8 racków (można spora firmę w tym postawić). Nowa to zdaje się 12U czy
  • Odpowiedz
Szukam sobie zagranicznych ofert pracy w IT.
Dość często w ogłoszeniach widzę, dość dziwne godziny pracy.

Hours: From 7:30 to 17:00 (Monday to Thursday)

Najpierw w Niemczech, a teraz w Hiszpanii.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tomex1717: no to te co podałem są OK. Każdego coś wkurza, wiadomo, ale to stali, sprawdzeni gracze. Nie wiem jak teraz w hetzner, ale w ovh jest normalnie polski support i mi w sumie często pomógł nawet. Hetzner słynął z dedyków, ale teraz mocno cisną na cloudowe tematy.

Jak zechcesz pójść w bardziej tematy S3/k8s/kontenery itp to polecam Scaleway. Fajna, prosta oferta, przejrzyste rozliczanie. Tylko czysty VPS u nich wyjdzie
  • Odpowiedz
Chce sobie sprawdzic stabilność łącza wifi, bo mi czasem zrywa. Planuje sobie puścić pinga przez dłuższy czas, żeby to zbadać. Na jakie IP najlepiej uderzać w internecie? google dns 8.8.8.8 będzie dobre?

#sysadmin #programista15k
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Goddy: żadne z powyższych. Pinguj bramę.
I nie rób zwykłego pinga w sensie programu, zrób sobie np. mtr

mtr -t 192.168.0.1

Wtedy dowiesz się czegoś faktycznie o Twojej sieci.
  • Odpowiedz
mtr


@annotate: A co mu da użycie mtra zamiast pinga przy badaniu bramy, gdzie to jest jedna hopka? Przecież mtr i ping zwracają te same wartości, no chyba, że pingujesz cos dalej niż brame, to wtedy przewagę ma mtr, bo faktycznie widzisz, w którym miejscu skaczą straty/opóźnienia/etc.

@Goddy:
Problemy z wifi to temat rzeka i pomijając uszkodzenie sprzętu, zazwyczaj jest to problem polegający z niedokładnego zrozumienia
  • Odpowiedz
Jak otworzyć porty w #oracle ?

W Security List mam dodane porty 9600 UDP I UTP dla źródła 0.0.0.0/0

Na maszynie (ubuntu 20.04) w iptables mam dodane porty 9600 udp i tcp

a
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć, mam może nietypowe pytanie. Chciałbym nieco zwiększyć load average na serwerze, teraz jest praktycznie bliski zeru, chciałbym go podciągnąć do ok. 0.10. Pewnie zbyt mało danych, ale może jakaś sugestia jaką operacją na systemie mogę co nieco podnieść?

#linux #sysadmin
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Mam 25lvl, jezdze w zbiorkomie 4 lata i już wkurza mnie ta robota ze względu na zmianowość i rozpierdzielanie cykla dobowego. Zmieniłbym robote na #itsupport #it ale trochę się obawiam cięć związanych z kryzysem nadchodzącym i tego ze sobie nie dam rady z jakimiś problemami grubszymi.

Wypatrzylem jedna fajna ofertę z zarobkami podobnymi do aktualnych w dodatku na juniora tyle że nie wiem czego się douczyc xD

Komputer
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czytając Reddita dość często widzę zachwyt i podziw jeżeli ktoś z US albo Kanady wspomni, że pracuje dla rządu lub w sektorze publicznym.
A jak to ma się u nas?
Wymagają starszego specjalisty a płaca jak za juniora. Chyba nikt poniżej 50 nie chciał by tak pracować. To nawet nie jest śmieszne…
#sysadmin
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@TenNorbert: bo państwowa płaca it ma polskie stawki, a w sektorze prywatnym są stawki zachodnie. Na zachodzie płaca sektora it jest średnia, więc praca dla rządu daje duży benefit (nawet niekoniecznie płacowy). Po prostu Polska jest biedna, a it to jeden z nielicznych sektorów, gdzie pracownik może dostawać bezpośrednio płacę dostosowaną do zachodnich realiów ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz