Wpis z mikrobloga

Dlaczego w korpo i ogólnie firmach IT uzywa się RHELa lub CentOSa zamiast debiana? Mam 2,5r doświadczenia w IT jako człowiek od wszystkiego i wdrozeniowiec ERP, teraz staram się rekrutować na Junior Linux Admin bo zależy mi na rozwoju w kierunku linuxa no i potrzeba mi pracy zdalnej a w obecnym miejscu pracy nie ma na to szans, dzwoniło kilka rekrutywek i zadawało pytania jakiej dystrybucji używam/z jaka miałem styczność, lub w jakiej czuje się najlepiej no i odpowiadam, że debian i ogólnie systemy debianopochodne, na co oni odpowiadają ze okej ale u nas używamy CentOSa albo RHELa lub co najgorsze Open Suse. Wiem, ze w RHELu jest specjalny support dla przedsiębiorstw, ale co poza tym? Czemu firmom na tym akurat distro zależy? Nigdzie nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi.

#linux #sysadmin
  • 13
@siemawpadajdomejkuchni: bo masz support, płatny ale to i tak nic, w porównaniu do innych kosztów utrzymania( ͡° ͜ʖ ͡°). Rpmki są też używane na Amazon Linux, suse, centos, rhel, oracle Linux, bo wszystkie są podobno 1 do 1 binarnie kompatybilne z redhatem więc software często często możesz mieć pakiety tylko pod jeden system i lepiej/szybciej iść w rpm( ͡° ͜ʖ ͡°)
CentOSa albo RHELa lub co najgorsze Open Suse. Wiem, ze w RHELu jest specjalny support dla przedsiębiorstw, ale co poza tym? Czemu firmom na tym akurat distro zależy?


@siemawpadajdomejkuchni: Jak to co poza tym? Korpo są w stanie wybrać gorszy produkt ale z lepszym wsparciem 24/24 i tu nie ma nic głębszego do zrozumienia. U mnie w korpo jak jest incydent to gość z Red Hata jest na lini max godzinę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@siemawpadajdomejkuchni: bo masz standaryzację bardzo przyjemną, przewidywalny czas wsparcia (także dla centos, z takim *malym* wyjątkiem ostatnio dla ósemki :p), bo wspierają je Toole do skanowania jak nessus, Toole do zarządzania i inicjalizacji maszyn (satellite, spacewalk, uyuni itd).

Wsparcie nie musi oznaczać komercyjnego wsparcia. Każdy kto pracuje chwilę w it wie że oficjalne wsparcie os klasyczny ch dostawców to przepychanka z której nic nie wynika. Chodzi bardziej o wsparcie długofalowe w
Dlaczego w korpo i ogólnie firmach IT uzywa się RHELa l


@siemawpadajdomejkuchni: suport

Np zwiśnie ci serwer to robisz snapshota w vmware jak sie skonczy dajesz reset.
Potem dajesz vm2core na snapshota i dajesz redhatowi i oni analizuja co sie zdupczyło no chyba ze sam umiesz analizowac kernel za pomoca crash