Jaki polecacie roadmap aby pójść w sieci komputerowe, co robić, co czytać, z czego się uczyć, aktualnie idę na drugi rok studiów, niestety specjalizację czyt. sieci wybieram dopiero na 5 semestrze. Aktualnie czytam sobie książkę TCP/IP w 24h autorstwa Joe Cascada, są tam wypisane podstawy, nie mniej co dalej? Chciałbym osobiście zostać np. adminem albo pracować przy większych sieciach rozległych. Z tego co czytałem to CCNA to must have na start, ale
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Z tego co czytałem to CCNA to must have na start, ale on tyczy się średnich sieci.


@Azurusek: CCNA to w temacie IT takie "wykształcenie podstawowe". Czyli nawet jeśli pracując wyłącznie w małych sieciach nigdy w życiu miałbyś się więcej nie spotkać z częścią tematów, to fakt, że je "miałeś" i choć trochę ogarniałeś potwierdza twoje przygotowanie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Podpowie ktoś co to za kabelek? Wygląda jak ethernet, tylko ta czerwono-niebieska para mi nie pasuje. Kabelek idzie przez mieszkanie i Chciałbym go wykorzystać do swojej domowej sieci. Na kablu nie ma żadnych oznaczeń. Lata temu bawiłem się w zaciskanie ale zawsze pary były standardowe ¯\_(ツ)_/¯ #siecikomputerowe #informatyka
kibellos - Podpowie ktoś co to za kabelek? Wygląda jak ethernet, tylko ta czerwono-ni...

źródło: comment_1628505133wCoUOyaDWKbMgh0rt1HTYZ.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kibellos: jakiś telekomunikacyjny 4x2x0,5, raczej nie jest to LAN/UTP jak koledzy wyżej piszą, bo raz, że kolorystyka się nie zgadza (a w tego rodzaju przewodach ona jest święta), a dwa, że skręcenie par jest też złe, choć tu ciężko stwierdzić, bowiem ktoś te pary chyba poskręcał dodatkowo.

Tak czy tak, jeśli masz i chcesz wykorzystać, to możesz próbować, do 100Mbps spokojnie się pewnie nada, gigabita bym nie radził. Ale jeśli
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Eltomas: tak chyba zrobię. Tego chciałem po prostu wykorzystać bo jest ładnie schowany, a nowy będę musiał napowierzchniowo puścić po listwach podłogowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
#netprasowka 32/21

Cześć.

1. Segment routing już kilka razy był w Netprasówce. Tym razem wracamy do podstaw. Ze wpisu dowiesz się jak wgląda control plane i data plane, co to jest SRGB i kilka innych zagadnień potrzebnych aby zrozumieć SR.

http://www.muravlev.net/2021/08/segment-routing-control-and-data-plane.html
Showroute_pl - #netprasowka 32/21

Cześć.

1. Segment routing już kilka razy był ...

źródło: comment_16284986980oDjtNVpFsY0tTCC1foe47.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Światłowód Orange + TV + zewnętrzny ONT + własny router.
Skontaktowałem się z Orange i okazuje sie, że jeżeli nie ma żadnych problemów z infrastrukturą to dostanę zewnętrzny ONT.
Czytałem trochę tematów w necie w związku z konfiguracją takiego połączenia ale zastanawiam się czy ktoś z was mirki faktycznie z tego korzysta, czy to działa i nie stwarza jakichś większych problemów. Czy ktoś z was mógłby się podzielić czy ma takie rozwiązanie
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Co sądzicie o tplink deco m4? Ogólnie poszukuje czegoś żeby na jednym pietrze 110m2 mieć wszędzie dobre wifi, najlepiej na dwóch końcach domu je ustawic. Te meshe można połączyć ze sobą kablem normalnie? Deco m4 ogarna na spokojnie 600mbit internet plus jakies tam nasy itp? Do tego jakis switch będę potrzebował bo widzę że chyba tylko po dwa lany mają a z 5 urządzeń po kablu mi pasuje. Znajdę w tej cenie
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Poszukuję komunikatora głosowego w ramach którego będę mógł zahostować własny serwer na telefonie lub malince

Do czego:
Komunikacja na motocyklu z plecakiem:
Opis
Wiadomo że najlepiej kupić intercom ale szukam rozwiązania ad hoc, które można zastosować bez wydawania pieniędzy. Wiem że z racji mechanizmu tłumienia zakłóceń na discordzie dziwięk jest elegancki przy użyciu telefonu + zwykłych słuchawek z mikrofonem za 20złotych (testowałem i zdało egzamin). Minusem jest fakt że przy połączeniu z netem zrywa komunikację
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@krzywy_kanister: ipv4 tez mam staly adres place dodatkowo za niego i jesli przekieruje jakis port to dziala przekirowanie portu bez problemu. nie jestem w stanie tylko pingowac adresu ip np z jakiegos vpsa. ipv6 tez mam osobno ale tu ping dziala. Lokalny isp w UK.
  • Odpowiedz
sieciowe mirki, da się z głową zrobić nas pod kopie z 24 hdd 1tb 5400? mieliśmy akcje wymiany w lapkach na ssd i zostały nam hdd, chciałbym to wykorzystać pod nas tylko do kopii, czas dostępu nie jest priorytetem.
#siecikomputerowe
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mati1990: Technicznie można, pytanie o sens. Serwer na 24 kanały sata i dyski za darmo vs serwer na 6 dysków 4TB i dyski do kupienia. Osobiście bym się nie bawił z drobnicą, nawet za darmo (chyba że jako cel edukacyjny).
  • Odpowiedz
@ks2m: Normalne, wręcz powinno być bo bez decrypta SSL wszelkie feature na UTMie to niewiele robią tj. Antivirus, Antispyware, rozszerzony URL filtering etc.

Teraz prawie 90% ruchu jest zaszyfrowane po SSLu, a URL filtering widzi tylko domene na która wchodzisz, nie cały URL.

Każdy kto nie deszyfruje i twierdzi, że ma bezpieczną sieć - kłamie.
  • Odpowiedz
Panowie, mam pytanie odnośnie routerów w domu jednorodzinnym, piętrowym.

W świeżo zbudowanym domu mam internet pociągnięty "po kablu", tak, że w każdym pokoju mam gniazdko internetowe. Ale oprócz tego chciałbym np. bezproblemowo korzystać z WiFi z telefonu lub z tabletu na obu piętrach. Jak to rozegrać?

Czy mam kupić dwa identyczne routery i podpiąć je oba pod gniazdka internetowe, jeden na parterze a drugi na piętrze? Gdzieś czytałem, że nie może być tak, że
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kazik34: W tamtym roku stałem przed podobnym dylematem i wybrałem rozwiązanie Asusa AiMesh, który szczerze polecam.

Jako główny router mam RT-AX88U podłączony do światłowodu, a na piętrze RT-AX56U podłączony pod kabel poprowadzony z AX88U, wszystko tworzy jedną sieć wifi i działa znakomicie (zasięg spokojny w ogrodzie jak i wszystkich zakamarkach domu).
Ogólnie sama konfiguracja (wliczając aktualizacje oprogramowania) zajęła godzinkę praktycznie bez żadnych problemów, więc tego bym się nie obawiał.
  • Odpowiedz
Panowie mam w domu neta bezprzewodowego od lokalnego dostawcy . Na dachu antena chyba Airlink na dół zbiega skrętka do tego podłączony jest router który dzieli neta dalej po LAN i wifi. W czasie remontu domu do każdego pomieszczenia[ jest ich z 12] pociagnolem skrętkę ,wzsytkie kable zbiegają się do jednego miejsca na strychu . Chciałbym podlaczyc na strychu taki oto wynalazek do airlinka by rozdzielić neta po LAN do każdego pomieszczenia
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ceemack: Nie routery, tylko access pointy.

Potrzebujesz (na 99%) zestawu router -> switch -> access pointy w wybranych pomieszczeniach (no bo raczej nie w 12 xD).

test barto125 nie zadziała, bo internet powinien być zawsze podłączając pojedyncze urządzenie wprost do airlinka, niezależnie od trybu w jakim tenże działa.

Nie mam bladego pojęcia jaki jest układ domu/ścian, itp., więc tylko na swoim przykładzie. 90mkw przedzielone 30cm ścianą z żelbetu -> AP
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Boss86: no niby tak, możesz po prostu podpiąć któregoś kablem do obecnego routera, ustawić w tryb AP i mieć kolejny router siejący sygnał. Możesz też, jeśli chodzi o przedłużenie zasięgu bez ciągnięcia kabla chociaż to zawsze gorsza opcja, zrobić z nich repeater, tzn jednego ustawiasz w trybie AP Client żeby odbierał sygnał z routera głównego, połączyć portami LAN z drugim routerem i jego ustawić jako AP żeby siał dalej. Tylko
  • Odpowiedz
#netprasowka 31/21

Cześć.

1. Tydzień temu było o atakach DDoS w Q2. Dzisiaj mamy raport od Fastly o nie dostępności Internetu. Przeczytasz o Internecie w Syrii i innych krajach arabskich, które wyłączyły sieć na czas egzaminów i o kilku innych. Są wykresy.

https://www.fastly.com/blog/talking-traffic-internet-disruptions-we-saw-in-q2-2021
Showroutepl - #netprasowka 31/21

Cześć.

1. Tydzień temu było o atakach DDoS w Q...

źródło: comment_1627891571iLWQsDSEH53C5c3PlnznRI.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie wiem czy też tak macie, ale jak u mnie włączona jest PS4 to sieje zakłócenia i np w laptopie źle internet bangla.
No i... od tygodnia walczyłem z internetem, nawet kupiłem modem na usb, zmieniałem kanały i... nawet zgłosiłem to do inei.
No co się okazało. Dziecka wyłączyły telewizor, a konsola ponad tydzień chodziła i się sama nie wyłączyła.
J--------e.
#ps4 #pcmasterrace #siecikomputerowe #internet
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Puszczał ktoś taki przewód pod panelami? Będę remontował mieszkanie i chce do każdego pomieszczenia przeciągnąć internet kablem, a nie chce puszczać tego w listwach/korytkach/przez ściany bo po drodze mam drzwi. Grubość 1,5mm, podkład pod panele będzie miał pewnie 3mm, sam panel 8mm, może coś stać się z podłogą przez coś takiego?
#siecikomputerowe #remontujzwykopem
Philosohero - Puszczał ktoś taki przewód pod panelami? Będę remontował mieszkanie i c...

źródło: comment_1627827228apZ7UP9GlXjsfUaNKtRV4d.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Philosohero: Wystrzegaj się tych kabli jak ognia. One nie spełniają absolutnie żadnych standardów. Kabel sieciowy a tym bardziej skrętka to nie płaski kabel energetyczny. Zwykła skrętka ma średnicę max. 4mm więc wykucie bruzdy w podłodze to nie jest żaden problem żeby ułożyć kabel. Ba. Sam niedawno remontowałem u siebie mieszkanie i wszędzie gdzie się dało umieszczałem mikrorurki o średnicy 9mm żeby mieć na przyszłość możliwość pociągnięcia albo kabla UTP albo
  • Odpowiedz
Czy ktos moze ma pojecie jak zdiagnozowac co tu sie dzieje ?
Mam lacze 1/1 gbit swiatlowod , od convertera idzie kabel ethernet, ktory ma WAN da mojego router unifi UDM.
Internet trzeba otagowac vlan 300.
Komputery w sieci lan podczas speedtest maja przewaznie ~930/930 mbit/s.
Do routera mam podlaczone bezposrednio macierz dyskowa synology, host esxi(na ktorym dziala VM windows z nginx).
Podlaczone tez jest niebezposrednio a przez 2 kolejne swietch moj komputer desktop
oinkoink - Czy ktos moze ma pojecie jak zdiagnozowac co tu sie dzieje ?
Mam lacze 1/...

źródło: comment_1627660426fLssIeh9hM1jcuPG8Oz17R.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@oink_oink: Dobra jedziemy z tematem.

Różnica w prędkości pomiędzy poszczególnymi sesjami może wynikać z naprawdę wielu czynników. Pierwszym najbardziej oczywistym powodem jest to, że przełączona jest ścieżka pomiędzy twoją lokalizacją a lokalizacją zdalną. Żeby to sprawdzić musiałbyś sobie po jednej i drugiej stronie uruchomić narzędzie MTR i uruchomić je po obu stronach. MTR to taki traceroute który pozwala na sprawdzenie trasy pomiędzy poszczególnymi routerami. Ta metoda zasadniczo powinna Ci uwidocznić
  • Odpowiedz
@brokenik: a nie wiesz moze czy gdzies moge poczytac o tym wlasnie aspekcie ze utraty predkosci przy zwiekszaniu dystansu ? Moze bez analizowania ramek ethernet, czy bgp, po prostu moze jakos bardziej holistycznie, zeby byc bardziej swiadomym. Ja szczerze mowiac np. nie rozumiem dlaczego wlasnie predkosc maleje przy zwiekszaniu odleglosci. Myslalem ze cos moze np. miec wieksze opoznienie, w senie ze jak wysylam komus 1 MB to dostaje 1 MB
  • Odpowiedz
Mirki,

mam następujący przypadek.

Próbuję udostępnić internet z telefonu (Włączony VPN) tak aby połączenie VPN obowiązywało dla podłączonych urządzeń. Bez efektu.

Czy
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki z #siecikomputerowe #sieci może też #devops i #devopsiarz
Mam taki case:
- VPS w OVH na którym jest serwer OpenVPN (SRV1), posiada główny IP1 i dokupiłem drugi IP2
- mam router z OpenWRT, który do tej pory był wystawiony na internet z publicnym IP
- zmieniłem lokalizację i nie mam już poblicznego IP i nie mam możliwości zdobycia takowego
- router chcę wpiąć jako klient VPN do SRV1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

W każdy ostatni piątek lipca obchodzimy Dzień Administratora.
Życzymy wszystkim koleżankom i kolegom spokojnych standby, świadomych użytkowników, dobrej dokumentacji i wysokiego SLA.

Z okazji naszego święta otwieramy zapisy do programu BGP - zbuduj silne fundamenty.
W tym praktycznym programie poznasz protokół BGP na dwóch platformach (#cisco i #juniper) i przestanie on być dla Ciebie Bardzo Groźnym Protokołem.
Showroute_pl - W każdy ostatni piątek lipca obchodzimy Dzień Administratora. 
Życzym...

źródło: comment_1627632153PSUzkeA59SK6JAvTMeQnyA.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy do Ubiquiti Uap-Ac-Lite potrzebuje jakiś kontroler? Chce to podloczyc do cisco switcha z peo. Na razie jeden ze względu na budżet docelowo 2
#siecikomputerowe
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach