Wpis z mikrobloga

Wpadłem na plan, taki #!$%@? sprytny.
Obecnie mam dwa routery: FunBox 3.0 i TP-Link Archer C6 na OpenWRT. Drugi został kupiony jako nadajnik WiFi, ale po tym jak udało mi się częściowo go skonfigurować do zastąpienia FunBoxa chciałbym zamienić te dwa routery na jeden. Ale sęk w tym, że na Archerze nie mogę skonfigurować IPTV od Orange ze względu na brak możliwości ustawienia dwóch nietagowanych VLANów na raz, tak jak jest to opisane w tym poradniku: https://trzepak.pl/viewtopic.php?f=20&t=51177

Wahałem się przed zakupem nowego routera, ze względu na to że wtedy nie miałbym użytku dla tego TP-Linka. Ale wpadłem na pomysł aby zrobić z niego range extender, tak abym znalazł dla niego użytek po kupieniu nowego routera.

Zatem poszukuję następującego urządzenia sieciowego: Router z obsługą PPPoE oraz wielu nietagowanych sieci VLAN dla pełnej konfiguracji Orange TV, najlepiej z możliwością zainstalowania OpenWRT i w miarę dobrymi antenami WiFi.

Macie jakieś dobre sugestie?

#pytanie #openwrt #siecikomputerowe #pcmasterrace #komputery #informatyka
supra107 - Wpadłem na plan, taki #!$%@? sprytny.
Obecnie mam dwa routery: FunBox 3.0...

źródło: comment_1629899783cBGwuKAlKPjbxCP5oIeV49.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@jalop: A no właśnie mi na tym TV zależy. Bo sam Internet zadziała na tym Archerze, ale chodzi mi o to aby kompletnie zamienić FunBoxa na coś porządniejszego na OpenWRT z obsługą IPTV.
  • Odpowiedz
@vajha: Z tego co wiem to Mikrotiki są mega drogie, a potrzebny mi jest router do użytku domowego w miarę przystępnej cenie.
@jalop: Powinienem sprecyzować: mam światłowód, podhaczony pod router Nokii, a ten łączy się z routerem przez Ethernet, więc potrzebuję routera który ma port WAN.
  • Odpowiedz
  • 0
@supra107 zasięg podobno jak większość sprzętów Soho. Ubnt ani aruba to to nie jest ale myślę że spoko ogarnie. Jeżeli chodzi o konfig to da się zrobić wszystko a poziom skomplikowania sprawdź sobie tutaj demo.mt.lv
  • Odpowiedz
@vajha: Właśnie sobie sprawdziłem ten router na OpenWRT, i nie ma na niego stabilnej wersji. A jednak chciałbym wgrać coś otwartego, a skoro Mikrotik nie tylko nie ma dostępnej stabilnej wersji OpenWRT, to chyba głównie płaci się za soft, który i tak bym zmienił.
  • Odpowiedz
  • 0
@supra107 pytałeś o możliwości ustawienia nie tagowanych vlanow. Na router os się da dlatego zaproponowałem. Poza tym przy router os openwrt to zabawka.
  • Odpowiedz
@vajha: No to może, może. Tylko jeszcze pozostaje sprawa zasięgu, jak się ma w porównaniu do obecnego TP-Linka Archera C6. Jest gdzieś jakieś info na necie które mogę porównać?
  • Odpowiedz
@vajha: Archer C6 ma takie statystyki mocy WiFi:
CE EIRP:
<20 dBm (2,4 GHz)
<23 dBm (5 GHz)
FCC:
<30 dBm (2,4 GHz i 5 GHz)
Tyle że nie mam podobnej informacji przy MikroTiku, jest tylko zysk anteny (2.5dBi), którego nie ma w specyfikacji TP-Linka.
  • Odpowiedz
@vajha: Podobnie do tego Archera. No to chyba kupię tego Mikrotika, o ile nie #!$%@?ę jego konfiguracji tak, że będzie jakaś luka w zabezpieczeniach. Ale faktycznie ten RouterOS wypasiony jest. Rozumiem że ten model na pewno bez problemu obsłuży dwa nietagowane VLANy na raz?
  • Odpowiedz