Mircy z #siecikomputerowe oraz #informatyka mam takie pytanko.

Do tej pory miałem styczność z dosyć małymi sieciami np do 200 hostów jakieś vlany itp ale do czego się przydaje i czy się w ogóle przydaje podział sieci na podsieci? Do tej pory nie miałem z tym praktycznej styczności. Zazwyczaj podczas konfigurowania routera adres od ISP zaciągany był przez DHCP później tworzenie sieci wewnętrznej i te sprawy, może mi
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Fimmel: Zależy od tego co chcesz osiągnąć. Podział na podsieci ma sens np. w przypadku kiedy potrzebujesz wydzielić osobną sieć dla pracowników a osobna dla gości - tak żeby np. osoba postronna nie miała dostępu do drukarek czy serwera plików. Podział już zalezy od Ciebie tak naprawdę.
  • Odpowiedz
@Fimmel: Robi się to z wielu powodów. Jednym może być bezpieczeństwo - na przykład sieć firmowa może być podzielona na sieć dla gości, dla działu sprzedaży, dla działu kadr - dla każdej podsieci nadajemy osobne zakresy adresów i na podstawie tych adresów filtrujemy sobie ruch a każda podsieć umieszczamy w osobnym VLANie, żeby użytkownicy nie mogli oszukiwać :) Kolejny powód to broadcast, każda podsieć to osobna domena broadcastowa, gdy mamy
  • Odpowiedz
@Jestem_Tutaj: nie chodzi o Twoje IP, to IP Google. A czemu ktoś wyciął GMaila? Pozostaje pytać administratorów serwerów odbiorczych wp/o2. Ja bym im to zgłosił, bo pewnie jakiś automat się popieprzył.

Zmiana internetu raczej nie ma tu nic do rzeczy.
  • Odpowiedz
Mam sieć, a przynajmniej okablowanie rozlokowane po mieszkaniu (nie ja kładłem takie już kupiłem). Myślę sobie - wystarczy pozaciskać wtyki rj45 na kable i podłączyć do routera. Niestety równie gówniany ze mnie elektryk jak detektyw xD tester pokazuje mi „No connection”. Kable wychodzą niemal w każdym pokoju (w salonie to nawet trzy razy - dwa kable wisiały oraz jest jedno gniazdo rj45 zamontowane wcześniej) więc podejrzewam że nie bez powodu zostało to
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@L24D: to musisz mieć gdzieś pewnie jeszcze jakąś skrzynkę co to łączy, obstawiałbym w okolicach wejścia do mieszkania, nie masz tam jakiejś szafki?
  • Odpowiedz
Jak przekierować port na zew (wystawić usługę) nie posiadając IP zewnętrznego? Są jakieś usługi, aplikacje, które mi mi stunelują i żebym dostał IP jakiś na zewnątrz z portem?

#it #siecikomputerowe #windows
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ratriczek: zewnętrzny IP to co innego niż zmienny, OP może być za NATem
@Juzbrig: jak nie masz zew ip, to musisz dogadać się z ISP żeby wystawił dla Ciebie jakiś port, ew, możesz sobie wykupić jakiś dedykowany serwer i tam openVPN postawić
  • Odpowiedz
@kajak98: jak masz stałe zewnętrzne IP to normalne, boty się dobijają. Można całkowicie wyłączyć logowanie do routera z zewnątrz, chyba że potrzebujesz
  • Odpowiedz
Czytałem o komendzie /tools speed-test address=... tylko ze po zakończeniu nie pokazuje mi zmierzonych prędkości :(


@kajak98: a adres jakis masz ? Po drugiej stronie musi stac MT no i odpalaj z konsoli.
  • Odpowiedz
#siecikomputerowe #informatyka

Mam LTE w T-Mobile, router TP-Link, łapie synchro z LTE, mogę pingować bezpośrednio na routerze(opcja ping). Po połączeniu przez wifi do routera nie mam dostępu do internetu. Reset do ustawień fabrycznych nic nie dał. Jakiś pomysł co się dzieje ??
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

W jaki sposób Aliexpress wykrywa, że to ja?
Mam problem przy tworzeniu nowych kont na Aliexpress (proszę bez komentarzy o moralności). Do tej pory wszystko działało super - VPN -> tryb incognito -> rejestracja na mail z kropkami -> zamówienie z kodem dla nowych.
W ten sposób założyłem z dobre kilkanaście, jendorazowych kont.

Teraz mam problem i nie mam pojęcia w jaki sposób Ali wiąże nowe konta ze mną (wywala przy rejestracji, przy
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BetPay: chińczycy zrobili system rozpoznawania chińczyków po twarzy a ty myślisz że będziesz sobie klepał nowe konta w trybie incognito i to przejdzie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Co chwilę jak gram w betę Cod Vanguard to mam komunikat: nadmiar pakietów i podczas tego komunikatu mam mikro lagi. Ping ciągle max 60ms, zazwyczaj 50-55ms. Utrata pakietów ciągle pokazuje 0. Problem występuje tylko w tej becie Coda. Miał ktoś podobny problem?
#ps5
#siecikomputerowe
#gry
n.....s - Co chwilę jak gram w betę Cod Vanguard to mam komunikat: nadmiar pakietów i...

źródło: comment_1632227424oHPmSpJGrdZ6iwS7tKZecd.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@keton22: @TenNorbert: edit, jak już pododawałem z palucha, zrestartowałem kompa to nagle mogę normalnie wejść w NAS'a, ja prdl... ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bill to mnie windą wykończy a nie czipami i 5g ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@elemenTH: bo masz teraz credentiale zapisane w systemie. Szczerze to nie wiem dlaczego \nas nie triggeruje zapytania o hasło a \nas\share już tak ale nie jest to pierwszy raz.
  • Odpowiedz
#komputery #siecikomputerowe #wifi #cisco#cisco

Mireczki, mam gniazdko RJ45 z dwoma wtykami. Czy do każdego wtyku musi być osobny kabel czy mogę rozdzielić sygnał z jednego kabla na dwa gniazdka i do każdego z nich wpiąć inny komputer?

Do gniazdka biegnie kabel z routera w domu, gniazdko jest w innym budynku. Czy może muszę kabel z routera wpiąć w jedno gniazdko (drugie nieczynne) i
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy do każdego wtyku musi być osobny kabel


@Wyrelworelowany: osobny kabel

l czy mogę rozdzielić sygnał z jednego kabla na dwa gniazdka i do każdego z nich wpiąć inny komputer?


@Wyrelworelowany: możesz jak użyjesz switcha ale jego w puszce od gniazdka nie zmieścisz więc możesz pcoiągnąć jeden kabel do gniazdka i na biurku rzucić małego switcha który będzie połączenie rozdzielał na więcej komputerów
  • Odpowiedz
Szukam dobrego AccessPointa (a tak naprawdę dwóch). Zależy mi na tym żeby był na pewno POE i żeby można było zrobić tak, żeby w jakiś sposób je spiąć i aby miały wspólną sieć WiFi i w zależności od mocy sygnału obsługiwała jakoś inteligentnie urządzenia. Jeden ma być na parterze a drugi na poddaszu użytkowym.

Myślałem o czymś takim Ubiquiti UniFi UAP-AC-Lite-5 https://allegro.pl/oferta/ubiquiti-unifi-uap-ac-lite-access-point-poe-10140957826

Nada się to? Dam radę tym jakoś zarządzać bez dodatkowych
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Rst00: Jak nie masz kontrolera to poradzisz sobie apką mobilną na telefon. Konfiguracja jest banalna, kreator prowadzi za rękę. Pamiętaj by ustawić różne kanały by się na siebie nie nakładały (np. 1+6, 6+11, 1+11 w 2.4 GHz, w 5 GHz jest więcej miejsca). Część osób myśli że aby działał roaming to częstotliwości muszą być identyczne a tak wcale nie jest. Powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@kajak98: A ja dam łapkę w dół dla hex. Zobacz wyniki wydajności w porównaniu do hap ac2. Dla routing'u "25 simple queues" i "25 ip filter rules" przy pakietach 512b ten jest wstanie obsłużyć 1Gb, hex nie. Hap ac2 Jest niewiele droższy i ma WiFi. Jedyną sensowną przewagę ma hex S w postaci złącze SFP. Zgaduję, że modem od operatora przełączysz tryb bridge i dostaniesz IP od operatora bezpośrednio na
  • Odpowiedz
Jaki router za ok. 350 zł polecacie? Będę miał za chwilę internet 900/900 Mb/s i nie wiem na co zwracać uwagę. Router będzie stał na stoliku obok tv, kablem chcę go podłączyć do tv i konsoli, reszta urządzeń po wifi (2 laptopy, 4 smartfony, 2 tablety).

Jest Archer AX50
https://www.euro.com.pl/routery/tp-link-tp-link-router-archer-ax50-ax3000-4lan.bhtml

Tańszy AX20
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jaki polecenia program do icmp ping? Na PC używam PingViewInfo i w sumie dobrze się sprawdza, ale potrzebuje czegoś na Androida. Sprawdzałem apke PingTools, ale jakoś nie mogę się przyzwyczaić. Potrzebuje prostej apki do której mogę dodać kilka adresów.
#siecikomputerowe #informatyka
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach