Podczas lektury bloga Waynea Halea (znalezisko) wyczytałem taką ciekawostkę: wahadłowiec #spaceshuttle miał mechanizm samodestrukcji kontrolowany z ziemi, #nasa miała gotowe procedury na 'zakończenie' lotu w razie gdyby zszedł z kursu. Ładunki byłu umieszczone w SRB, więc jeśli konieczność zniszczenia wahadłowca zaszłaby już po ich odrzuceniu, dowódca i pilot mieli wprowadzić pojazd na samobójczy kurs. Źródło.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

NASA pokazała zbiornik ciekłego wodoru pierwszego egzemplarza SLS. No rozmiar robi wrażenie, nie chce być inaczej ale co tu jest zabawne to to, że po tylu latach to dopiero pierwszy egzemplarz i tylko zbiornika wodoru. Nie ma tu tlenu. Na swojej stronie napisali, że to musi być tak mocne, że jest jednorazowe a nie wielokrotnego użytku : D no śmiechłem bo powód jest zupełnie inny - nigdy na to nie wpadli, że
monarchista - NASA pokazała zbiornik ciekłego wodoru pierwszego egzemplarza SLS. No r...

źródło: comment_RKwMS62mwd5h5j8PNHVBpCyhbwYzKy3n.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@monarchista: No nie wygląda to zbyt optymistycznie. Na 2024 to nie zdążą, nawet 2028 nie wygląda różowo. SLS po latach nadal w kawałkach, Orion niesprawdzony, zaczynają dopiero budowę lądownika, pchają się nie wiadomo po co w stację "Gateway" (którą też dopiero będą projektować), nie ma nowych skafandrów EVA, nie ma modułu transportowego Gateway<->LLO, finansowanie jest mocno wątpliwe (1.6mld $ z potrzebnych 20-30 mld $), w NASA na wysokich szczeblach wymiana
  • Odpowiedz
SLS czerpie garściami z programu STS i jak widać, pierwszy stopień ma piankę jak zbiornik wahadłowców. Będą prze jaja jak i tym razem pianka sie oderwie i walnie w SRB czy coś... I fakt jak dlugo sie z tym pieprzą jest niesamowity. A to tylko jeden egzemplarz, ktory przeciez jest jednorazowy. Falcony w tym czasie wychodzą jak masowo : D


#spacex #nasa #
monarchista - SLS czerpie garściami z programu STS i jak widać, pierwszy stopień ma p...

źródło: comment_Pt9Uu2IFgRxwyqhrxCbLJUJHzVav39ot.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@saper13: od 2012 to co najwyzej raptora robią. Projekt ruszyl w 2016 roku a jeszcze w 2017 Musk poweidzial, ze BFR zabiera malenki procent zasobów firmy. Dopiero po ukonczeniu Falcon 9 block 5 ruszyli z BFR. Miej chociaz dobre informacje... Dla porownania NASA ma od lat 70 - silniki, konstrukcje zbiornika, SRB a od czasow pozniejszych ale wciąż juz jest drugi stopien bo od delty.
  • Odpowiedz
Dwóch astronautów NASA, wytypowanych do pierwszego lotu nowym załogowym Dragonem, w nowych skafandrach kosmicznych SpaceX ćwiczyło procedury przedstartowe.

Link do znaleziska: Astronauci ćwiczyli w skafandrach przed pierwszym załogowym lotem SpaceX

#spacex #elonmusk #kosmos #technologia #kosmiczneinfo #nasa #eksploracjakomosu #iss #rakiety
yolantarutowicz - Dwóch astronautów NASA, wytypowanych do pierwszego lotu nowym załog...

źródło: comment_TiZBAykbZZyNt4oLALL0RTylu2TbRq3n.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Naszła mnie rozkmina pt.: każde pokolenie ma własne odliczanie (skojarzenia muzyczne nieprzypadkowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), dlatego od razu skleiłem krótki film, aby Wam ją przybliżyć.

Słowa "Ignition Sequence Start" wypowiedziane w lipcu 1969 roku przez spikera podczas finalnego odliczania do startu misji Apollo 11, są dziś totalnym symbolem i ikoną tamtych dni. Nagranie audio było potem wielokrotnie samplowane i używane w różnych kontekstach kultury. Wtedy jeszcze nikt nie spodziewał
ahuramazda - Naszła mnie rozkmina pt.: każde pokolenie ma własne odliczanie_ (skojarz...
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ahura_mazda: Falcon Heavy to nie jest zadna spektakularna rakieta... W przeszłości juz latały podobne i nawet dalej latają jak delta IV heavy. Też 3 boostery połączone. Falcon Heavy nie wyniósł nic spektakularnego w przeciwienstwie do Saturna i nie wyniesie. Porównanie tych sprzętów i wydarzeń jest obrażaniem znaczenia Apollo.
A to, ze FH jest obecnie najmocniejszą rakieta na swiecie, no coz, ale wciaz dwa razy slabszą od Saturna. SLS będzie miał
monarchista - @ahura_mazda: Falcon Heavy to nie jest zadna spektakularna rakieta... W...

źródło: comment_79ijI4UuqhVmobBO4ID5WEb5WpQYzckC.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Falcon Heavy to nie jest zadna spektakularna rakieta... W przeszłości juz latały podobne i nawet dalej latają jak delta IV heavy. Też 3 boostery połączone.


@monarchista: ale w FH spektakularne nie jest to ze 3 boostery a to ze 3 laduja. Cale wydarzenie wyglada spektakularnie.
  • Odpowiedz