#pit38 #interactivebrokers #podatki #gielda

Jeżeli ktoś zaczyna z IBKR i myśli „rozliczę to na koniec roku”, to warto już teraz zbierać dane: pełny Activity Statement za rok, Trades, Dividends, Withholding Tax, Interest/Fees, historię kosztów/FIFO, transfery i kraje do PIT/ZG.

Najczęściej problemem nie jest sam PIT-38, tylko brak kompletu historii i kursów NBP dla właściwych dat.

Disclosure:
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Hotel_Yorba: mozesz, nie sluchaj tego p---------a. @kalkulatorgieldowy wylicza wszystko razem z kursem srednim nbp. To jakies lokowanie biedaproduktu. Rownie dobrze mozna co kazda transakcja updaotowac statement bo przeciez broker moze zniknac i serwery moga sie spalic xD I tak potem na koniec roku robisz sobie statement jeden z calego roku i wszystko gra
  • Odpowiedz
czemu nie wpłacać z Revoluta?


@powodzenia: Zagraniczne instytucje finansowe potrafią krzywo patrzeć na przelewy z Revoluta. Nie jest to reguła do jednych się przyczepią do innych nie ale w przypadku pierwszej wpłaty ryzyko jest wyższe bo taki przelew też jest przelewem weryfikacyjnym.
Znacznie ciężej też rozwiązać problem gdy się zgubi jakiś przelew z Revoluta do jakiejś instytucji finansowej.
A Revolut w tym przypadku zupełnie nic nie daje, więc jest zbędnym
  • Odpowiedz
@javelin: Poza samą rejestracją i wpłatami warto od początku ogarnąć część podatkową. IBKR nie wystawia PIT-8C, więc po roku zostajesz z Activity Statement, FIFO, kursami NBP, dywidendami/WHT i ewentualnym PIT/ZG. Dobrze od razu wiedzieć, jakie raporty zapisywać i jak trzymać historię kosztów, szczególnie przy późniejszym transferze papierów między brokerami.

Disclosure: jestem związany z PIT Inwestora. Mamy neutralną checklistę kontrolną pod IBKR/PIT-38/PIT/ZG, raczej jako listę rzeczy do sprawdzenia niż poradę podatkową:
  • Odpowiedz
#gielda #xtb #interactivebrokers

Do tej pory inwestowałem u polskich maklerów (xtb, mbank). Teraz chciałem zainwestować w spółkę z rynku którego nie oferują więc założyłem konto na ibrk. Stąd pytanie do osób korzystających z tej platformy, WY TAK ŻYJECIE????? Od środy próbuje wpłacić tam pieniądze ale jest to droga przez mękę, pierwotnie wysłałem tam pieniądze z revoluta klasycznym przelewem wedle informacji na stronie środki miały być dostępne
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pigmej4ever: U wielu brokerów pierwsza wpłata służy do aktywacji/weryfikacji i zajmuje to dłużej (i chociażby w BOSSA też tak jest, więc nie tylko zagranicą).

Poza tym wiele zagranicznych firm finansowych krzywo patrzy na przelewy z Revoluta, szczególnie gdy mowa o pierwszym przelewie weryfikacyjnym. Więc zapewne to jest powodem wydłużenia czasu.

Normalnie IBKR ma rachunek w PLN w ING i na niego wpłacasz z polskiego banku.
  • Odpowiedz
FAQ PIT-38 na początek sezonu od Waszego https://kalkulatorgieldowy.pl

Kiedy w ogóle można składać PIT-38 za rok 2025?
15.02.2026-30.04.2026
Kiedy polscy brokerzy wysyłają PIT-8C?
Do Urzędu Skarbowego do końca stycznia. Do klientów do końca lutego. Jeśli nic nie zrobisz to PIT-38 uzupełniony o dane z PIT-8C będzie automatycznie wysłany na koniec kwietnia.
kalkulatorgieldowy - FAQ PIT-38 na początek sezonu od Waszego https://kalkulatorgield...

źródło: początek sezonu 2026

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Robił ktoś transfer akcji z #degiro do #interactivebrokers? Jak wygląda taka procedura? Chęć transferu trzeba zgłosić u obu czy tylko u tego, u którego mają docelowo znaleźć się akcje? Jeśli procedura trwa kilka tygodni to co się dzieje z akcjami na pierwszym koncie? W między czasie można je w razie wu sprzedać? Czy są nietykalne przez X tygodni?
#gielda
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Chcę przelać dolary z IBKR do innego brokera, który ma konto w Szwajcarii. Jak to ogarnąć najtaniej?

Widzę 3 opcje:
1. Wymiana wewn. IBKR na PLN -> moje konto -> Revolut lub Wise z wymianą USD -> konto docelowe
2. Bezpośredni przelew na Revolut i potem na konto docelowe (co z opłatami swift?)
3. To samo z Wise.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Rozliczam sobie podatki od dywidend które otrzymałem w 2024 roku i w raporcie widzę, że sporo ich brakuje. Dodatkowo gdy wgrywam statement do kalkulatora giełdowego to widzę

W pliku wykryto tabelę "Transfers" z migracją aktywów. Może to mieć wpływ na np. brakujące akcje.


Czy to całe połączenie IB Central Europe z IB Ireleand miało na to wpływ i jak zobaczyć dywidendy które otrzymałem przed tym połączeniem?

#ibkr #interactivebrokers
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#ibkr #interactivebrokers #gielda

Hej, jest gdzieś jakiś porządny poradnik do apki Interactive Brokers? Słyszałem, że jest ona trochę ciężka w obsłudze i chciałem zapoznać się z tematem zanim zacznę się wgłębiać za mocno.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy ktoś ostatnio miał może problem z aktualizacją danych na #ibkr, których oni raz na jakiś czas wymagają?

Nagle mój NIP (który mają w systemie i który nawet jest już w formularzu, który mi się wyswietla do ewentualnej aktualizacji...), nagle tego NIPa nie chce przyjąć. Próbowałem poprawić format, dodając PL / pl na początku, ale nie pomaga.

#interactivebrokers #gielda
anonimowy_programista - Czy ktoś ostatnio miał może problem z aktualizacją danych na ...

źródło: image

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@anonimowy_programista: uwaga potem przy załatwianiu dokumentu o rezydencji podatkowej, który pozwala zwolnić od podatku z Iralndii (druk 8-3-6). Jeśli masz firmę to US z defaultu wystawia dokument na NIP, trzeba dzwonić by wystawili na PESEL bo IBKR się oto czepia jeśli jest rozbieżność.
  • Odpowiedz
  • 9
@UczesanyPedryl rezydencja podatkowa poza Europą, w Europie etf tylko ucits, podziękuj łuni, że dba o twoje bezpieczeństwo blokując dostęp do amerykańskich etfow pomimo, że KNF dopuszcza KIDy w języku angielskim xd
  • Odpowiedz