#fotowoltaika #elektrykapradnietyka #podatki
Wszystko
Wszystkie
Archiwum
Mirki, ogarnia ktoś jak to jest z tymi panelami fotowoltaicznymi ? Mam domek jednorodzinny jestem zwykły Kowalski bez firmy itp. Jeśl i założę sobie panele fotowoltaiczne to wpływa to jakoś na rozliczenie z podatku ? Czy podatek się zwiększy ? Mieszkam na wsi jeśli to ma znaczenie.
#fotowoltaika #elektrykapradnietyka #podatki
#fotowoltaika #elektrykapradnietyka #podatki
- 0
Myśle powoli o rozeznaniu się z ofertą fotowoltaiki na dach z racji coraz to droższego prądu. Z moich wstępnych wyliczeń wynika że powinno mi się zmieścic około 10 paneli co za tym idzie, czy ktoś wie oczywiście mniej więcej jaki może być średni koszt montażu, ile mniej więcej rocznie się zaoszczędzi. Dodam, że na tą chwile za prąd rocznie płacę 2400, a od tego roku bede mial klimatyzacje o mocy 7 kwh
- 0
@Mirkomil: o ile pamietam kodeks energetyczny. roznica miedzy fazami dla generatora nie moze przekraczac 3.68kW
za granica jest to 4 do 5kW (o ile wogole ma sie trzy fazy w domu :) )
dlatego u nas nie ma zbyt duzo ofert na inwertery 1F powyzej 3.68kW
za granica jest to 4 do 5kW (o ile wogole ma sie trzy fazy w domu :) )
dlatego u nas nie ma zbyt duzo ofert na inwertery 1F powyzej 3.68kW
11
Ile kosztują panele słoneczne zintegrowane z dachem?

- Dodaj Komentarz
- #
- #
- #
- #
- 30
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty
Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na zachód.
Wykres z 20.01.2020
W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.
Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.
2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.
3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia
Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na zachód.
Wykres z 20.01.2020
W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.
Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.
2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.
3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia
- michal1326
- Pepeb
- Jury_BEng
- mlesz
- aleksander_z
- +25 innych
- 5
Niespożytkowana energia trafia do magazynu i w zimę jest z niego odbierana.
@kwahu666: a cóż to za magazyn?
- 11
Kiedy ty oddajesz energię to elektrownie również pracują
@defoxe: Tak pracują że trzeba importować prąd. Szczególnie latem gdy pobór na klimatyzację jest duży, a elektrownie mają problem z chłodzeniem fotowoltaika pomaga. Rozsiane po całym kraju instalacje (brak strat na przesyle) uzupełniają lokalnie niedobory.
- kiciek
- Vetinari
- justkilling
- CieplyDran
- prezess123123
- +6 innych
12
Jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

- 2
- #
- #
- #
- #
- #
- #
#pvstaty #fotowoltaika
Wczoraj mega paskudny dzień. Cała wczorajsza produkcja to aż 0,2 kWh! (nie wiem co ja z tym zrobie :D).
Zainspirowany Faq użytkownika @kwahu666 i @yaceck postanowiłem napisać własne:
1. Mit nr. 1: Jak jest pochmurno to instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu?. Niestety to prawda i kiedy mamy do czynienia z deszczowym czy bardzo pochmurnym dniem (zwłaszcza w zimę/jesień) to instalacja może nic nie wyprodukować lub wyprodukować przez cały dzień poniżej
Wczoraj mega paskudny dzień. Cała wczorajsza produkcja to aż 0,2 kWh! (nie wiem co ja z tym zrobie :D).
Zainspirowany Faq użytkownika @kwahu666 i @yaceck postanowiłem napisać własne:
1. Mit nr. 1: Jak jest pochmurno to instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu?. Niestety to prawda i kiedy mamy do czynienia z deszczowym czy bardzo pochmurnym dniem (zwłaszcza w zimę/jesień) to instalacja może nic nie wyprodukować lub wyprodukować przez cały dzień poniżej
@kingkris: Źle zacząłeś. Po pierwsze keno nie sprzedaje indywidualnym a po drugie to ceny mają nieco wysokie jak na hurtownie prawda?
Ja bym napisał do @kingkris żeby mi te longi załatwił po 475 x 16 = 7600 + fronius 4.5 (4.6 to jednofazówka kolego) 5200 = 12800 (vat 23%) i mamy jeszcze 1200 na konstrukcje, kable i zabezpieczenia. Jeśli nie ma niespodzianek i udziwnień to starczy.
Przy czym ja uważam, że
Ja bym napisał do @kingkris żeby mi te longi załatwił po 475 x 16 = 7600 + fronius 4.5 (4.6 to jednofazówka kolego) 5200 = 12800 (vat 23%) i mamy jeszcze 1200 na konstrukcje, kable i zabezpieczenia. Jeśli nie ma niespodzianek i udziwnień to starczy.
Przy czym ja uważam, że
- 0
Mireczki z tagu #fotowoltaika mam na sprzedaż inwerter jedno fazowy SMA SB 3.6 nówka sztuka za 3500zł brutto, jak ktoś chętny to priv
- 0
Jak to realnie teraz wygląda z przydomową instalacja fotowoltaiczna, jak to liczyłem około 5 lat temu to mi wychodziło że w Polsce zwraca się około chyba po 16 - 20 latach. Orientuje się ktoś jak jest teraz? #fotowoltaika
@Eplan: ja pi3rdole........
To zależy od twojego zapotrzebowania na prąd i jaką masz instalacje.
W moim domu zwróci się po 7 latach.
Czasami mnie dziwi jakim ch0jem dorosłe osoby co ładują spore siano w budowę domu zadają takie zj3bane pytania.
"Mam dom 185m2 jakiej mocy kupić piec"
- ch0j ze nie poda jakie paliwo
- jaki typ ogrzewania
- ile kondygnacji w domu
- i wile innych
Tak k0rwa z fusów
To zależy od twojego zapotrzebowania na prąd i jaką masz instalacje.
W moim domu zwróci się po 7 latach.
Czasami mnie dziwi jakim ch0jem dorosłe osoby co ładują spore siano w budowę domu zadają takie zj3bane pytania.
"Mam dom 185m2 jakiej mocy kupić piec"
- ch0j ze nie poda jakie paliwo
- jaki typ ogrzewania
- ile kondygnacji w domu
- i wile innych
Tak k0rwa z fusów
- testerwykop
- przeciwko78
- szynka_reksia
- partyjka
- Supaplex
- +2 innych
- 1
@Eplan: 4-20 lat - tania instalacja z dotacją vs droga bez dotacji
Jakie modele liczników dwukierunkowych ze zdalnym odczytem montuje PGE?
#fotowoltaika #pge #elektryka
#fotowoltaika #pge #elektryka
@szyx22: Tak, wg moich informacji ma. Przy czym jeszcze samo bilansowanie może być algebraiczne, lub wektorowe(lepsze dla nas). Ja mam w PGE i mam wektorowe. Możesz to sprawdzić u siebie wchodząc w tryb serwisowy. Robi się to trzymając razem przyciski prawi i lewo przez parę sekund. Po tych paru sekundach ekran przełączy się i wtedy jedziemy np. w prawą stronę po kodach OBIS i lecimy aż wyświetli nam się po lewo
@adeo1987: Mi zmienili na Otus 3 i w tamtym czasie byłem przekonany, że wszystkim mogą zmieniać bo Norax 3 nie ma chyba wbudowanej komunikacji. Niedługo po tym jak mi zmienili to koledze do Noraxa dołożyli tylko moduł do komunikacji. Także wynika z tego, że nie jest to pewnik. Od tamtego czasu trochę się już zmieniło i jeżeli miałbym obstawiać to pewnie zmienią na nowszy.
-panele longi 320 (20szt)
-sofar 6,6ktl-x trojfazowy
+montaz, uruchomienie, zabezpieczenie, system montazowy
za 26500zł netto to dobra cena (6,4KW) ? @kingkris
#fotowoltaika
-sofar 6,6ktl-x trojfazowy
+montaz, uruchomienie, zabezpieczenie, system montazowy
za 26500zł netto to dobra cena (6,4KW) ? @kingkris
#fotowoltaika
- 1
@czarodziejkazksiezyca:
sofar w pierwszym sklepie : 4400 netto
longi allegro - niecale 5000 zl netto
wychodzi 14400 netto
ponad 12 tysiecy za montaz i osprzet wychodzi
niemalo
sofar w pierwszym sklepie : 4400 netto
longi allegro - niecale 5000 zl netto
wychodzi 14400 netto
ponad 12 tysiecy za montaz i osprzet wychodzi
niemalo
- 2
@czarodziejkazksiezyca: moglibysmy zrobic za 21000 netto w okolicach Warszawy na:
20x Longi 320
Fronius Symo 6.0-3-M
troche slabszy niz sumaryczna moc paneli zgodnie z zaleceniem producenta, bo panele bardzo rzadko dają pełną moc nominalną. Ale falownik drozszy niz ten sofar o 2000 zl...
20x Longi 320
Fronius Symo 6.0-3-M
troche slabszy niz sumaryczna moc paneli zgodnie z zaleceniem producenta, bo panele bardzo rzadko dają pełną moc nominalną. Ale falownik drozszy niz ten sofar o 2000 zl...
- 1
Zastanawiam się nad montażem fotowoltaiki, ale chciałem na początku poznać liczących się na rynku producentów modułów i urządzeń. Wolę poznać Waszą opinię niż materiały marketingowe. Czy jest ktoś w stanie wymienić poszczególne urządzenia i ich najlepszych producentów z podziałem na premium/normalne?
Gdzieś we wcześniejszych postach wspomniane były panele premium firmy Bauer i inwerter Kehua z AI - jakieś konkretne zalety i przewaga tych urządzeń nad konkurencją?
BTW - nie mogę znaleść nic
Gdzieś we wcześniejszych postach wspomniane były panele premium firmy Bauer i inwerter Kehua z AI - jakieś konkretne zalety i przewaga tych urządzeń nad konkurencją?
BTW - nie mogę znaleść nic
Panowie, woj. dolnośląskie, czy na takim dachu z dachówek ceramicznych da się coś ugrać? 4-5kWp by mi wystarczyło, bo rachunków monstrualnych nie mam. Pytanie, czy taka forma dachu podnosi znacząco koszty montażu i ew. czy nie stanowi przeszkody natury ekonomicznej opłacalności/wydajności? Tzw. tworzenie się cieni na dachu itp.
Przeszkód terenowych od południa brak - null - kompletnie czysto.. Od wschodu i zachodu delikatnie przysłaniają mnie wyższe szeregówki. Zacieniają mnie na ok 1-1,5
Przeszkód terenowych od południa brak - null - kompletnie czysto.. Od wschodu i zachodu delikatnie przysłaniają mnie wyższe szeregówki. Zacieniają mnie na ok 1-1,5
@magicznyfred może coś na solaredzu by tu się sprawdziło
Komentarz usunięty przez autora
- 0
Moj tato zakupił instalacje fotowoltaiczną a teraz trwa batalia na której części dachu ułożyć ;) Chodzi o ten budynek z pomarańczową dachówką. Jak widzicie jest obrócony o ~45 stopni względem głównych kierunków świata.
Układać na stronie południowo-wschodniej czy północno-zachodniej?
#fotowoltaika #pytanie #pytaniedoeksperta
Układać na stronie południowo-wschodniej czy północno-zachodniej?
#fotowoltaika #pytanie #pytaniedoeksperta
@Mateos2 no wlasnie. Na wschod i zachód a nie północny zachód czy północny wschód.
- FejsFak
- testerwykop
- ZjadamChmury
- zibizz1
- chrzanu180
- +2 innych
- 2
Fotowoltaika na kamienicy we wspólnocie mieszkaniowej XD Po pierwsze pytanie, czy jest jakikolwiek sens się za to brać? Sytuacja wygląda następująco. Mam mieszkanie w kamienicy, zarządzanej przez wspólnotę mieszkaniową - prezes, zarząd te sprawy. Pod władaniem są trzy budynki przylegające do siebie i podwórko, powierzchnia budynków (nie licząc pięter, czyli tyle co na gruncie) to jakieś 914 m², dachy dwuspadziste z różnymi kątami, kształt zespołu budynków trochę jak kij hokejowy, mieszkań 42
@pogop: można zredukować tylko całe zużycie na licznikach które należą do wspólnoty/administratora.
Jeśli chodzi o lokale to już nie bardzo.
Kiedyś wymyśliłem że jedyna opcja to:
1. Wspólnota bierze na siebie cały prąd dla budynku. Jeden licznik i umowa z ZE
2. Wszyscy lokatorzy mają energię za darmo (wspólnota nie może odsprzedawać energii bo trzeba mieć na to koncesje)
3. Cena za energię wliczana jest w czynsz ryczałtem
Opcjonalnie aby każdy
Jeśli chodzi o lokale to już nie bardzo.
Kiedyś wymyśliłem że jedyna opcja to:
1. Wspólnota bierze na siebie cały prąd dla budynku. Jeden licznik i umowa z ZE
2. Wszyscy lokatorzy mają energię za darmo (wspólnota nie może odsprzedawać energii bo trzeba mieć na to koncesje)
3. Cena za energię wliczana jest w czynsz ryczałtem
Opcjonalnie aby każdy
- 4
Mirki z #fotowoltaika jakiej aplikacji używacie do monitorowania wytworzonej energii z paneli. Moi rodzice ostatnio postanowili zainstalować I po wszystkich formalnościach, już podobno moga działać. Chcę im pomóc aby mieli z poziomu telefonu/laptopa podglad ile wytwarzaja energii te panele. Pomożecie?
@czarny_3: Dostali w zestawie moduł SHINE WIFI-S?
Growatt dodaje go do swoich inwerterów za darmo.
Instrukcja:
https://www.youtube.com/watch?v=2Aw3mQpgaM0
Growatt dodaje go do swoich inwerterów za darmo.
Instrukcja:
https://www.youtube.com/watch?v=2Aw3mQpgaM0
@testerwykop: Dzięki za informacje. Właśnie okazuje się, że nie dostali tego modułu. Będa wyjaśniać to.
- 16
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty
Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na zachód.
Wykres z 17.01.2020 - Słońce widzę, znowu słońce!
W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.
Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.
2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.
3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem
Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na zachód.
Wykres z 17.01.2020 - Słońce widzę, znowu słońce!
W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.
Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.
2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.
3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem
- krzysztof3k
- konto usunięte
- moooka
- madox
- konto usunięte
- +11 innych
- 2
@kwahu666: Jak już spamujesz w kółko tym samym, to wykorzystam jeszcze Twoją wiedzę( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak to jest tym prosumentem?
1. Jak długo przebiega procedura od złożenia wniosku u operatora energetycznego?
2. Czy nie ma ograniczeń w wielkości instalacji? Np. chcę sobie założyć 15 kWp, a oni powiedzą że za dużo i mogą tylko przyjąć z max 10 kWp?
3. Czy mają obowiązek mi przyjąć prąd,
Jak to jest tym prosumentem?
1. Jak długo przebiega procedura od złożenia wniosku u operatora energetycznego?
2. Czy nie ma ograniczeń w wielkości instalacji? Np. chcę sobie założyć 15 kWp, a oni powiedzą że za dużo i mogą tylko przyjąć z max 10 kWp?
3. Czy mają obowiązek mi przyjąć prąd,
- 8
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty
Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na zachód.
Wykres z 16.01.2020 - Słońce widzę, słońce!
W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.
Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.
2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.
3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia
Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na zachód.
Wykres z 16.01.2020 - Słońce widzę, słońce!
W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.
Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.
2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.
3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia
- tr0llk0nt0
- trzy_razy_rzezucha
- mlotkowy
- yaca_szczecin
- vvit0
- +3 innych
@kwahu666: i właściwie tylko 11 punkt się liczy - jesteś zwykłym naganiaczem jednej z firm.
- 3
@Daleki_Jones: I w dodatku żydem, gejem i arabem
10
Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w PIT?

- 2
- #
- #
- #
- #
- #
Mirki, jest pytanie. Ogrzewanie domu gazem z butli czy pompa ciepła z fotowoltaiką? Jakie koszty jednego i drugiego?
#budowadomu #ogrzewanie #fotowoltaika
#budowadomu #ogrzewanie #fotowoltaika
- 2
@Capshov: Tu jest właśnie problem, bo nie ma czegoś takiego jak "średnio na 100m2". Bardzo dużo zależy od docieplenia domu, wentylacji i temperatur na zewnątrz (zwłaszcza dla pompy powietrznej). Na "typowy dom" dobrze docieplony, ale z wentylacją grawitacyjną (klasa B) na pałę można przyjąć 3000/sezon dla pompy gruntowej i niecałe 5000/sezon dla powietrznej. Przy współczesnym domu z wentylacją mechaniczną (nawet bez rekuperacji, ale z wymiennikiem gruntowym) te koszty spadną prawie o
@mlotkowy: jak tak będziemy dokładać po 15 k to będę w tynkach mieszkał xX
- 1
#fotowoltaika #hvac
Mirki, montuje ktoś z Was fotowoltaikę? Przymierzamy się już od jakiegoś czasu do rozszerzenia działalności właśnie na panele, szukam dystrybutora/hurtowni, która oprócz dostawy paneli zapewni też wsparcie szkoleniowe. Zna ktoś firmę godna polecenia?
Mirki, montuje ktoś z Was fotowoltaikę? Przymierzamy się już od jakiegoś czasu do rozszerzenia działalności właśnie na panele, szukam dystrybutora/hurtowni, która oprócz dostawy paneli zapewni też wsparcie szkoleniowe. Zna ktoś firmę godna polecenia?
- 0
- 0
@Pyrex_: chcesz mieć dostęp do wielu producentów to hurtownie. Jak chcesz mieć naprawdę tanio to lepiej ograniczyć się do jednej marki i rozmawiać z dystrybutorem. Dobre ceny dostaje się zamawiając setkami lub nawet tysiącami.
Porównaj też oferty hurtowni z takim np allegro czy eBay. Czasem na allegro wychodzi taniej niż w hurtowniach :)
Porównaj też oferty hurtowni z takim np allegro czy eBay. Czasem na allegro wychodzi taniej niż w hurtowniach :)
- 3
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty
Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na zachód.
Wykres z 15.01.2020
W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.
Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.
2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.
3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia
Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na zachód.
Wykres z 15.01.2020
W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.
Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.
2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.
3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia
#fotowoltaikastaty #fotowoltaika
Dziś szczególny dzień! Produkcja od początku roku do dziś przekroczyła magiczne 100kWh (dokładnie 107kWh). Taki wynik oznacza, że w ciągu 15 dni każdy kWp mocy instalacji wyprodukował 21,4kWh - to wynik mocno zadowalający.
U @eXe1987 też pewnie bardzo dobrze.
Małe FAQ Fotowoltaiczne - z przymrużeniem oka!
1. Mit nr. 1: Jak jest pochmurno to instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu?. Niestety to prawda i kiedy mamy do czynienia z deszczowym czy
Dziś szczególny dzień! Produkcja od początku roku do dziś przekroczyła magiczne 100kWh (dokładnie 107kWh). Taki wynik oznacza, że w ciągu 15 dni każdy kWp mocy instalacji wyprodukował 21,4kWh - to wynik mocno zadowalający.
U @eXe1987 też pewnie bardzo dobrze.
Małe FAQ Fotowoltaiczne - z przymrużeniem oka!
1. Mit nr. 1: Jak jest pochmurno to instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu?. Niestety to prawda i kiedy mamy do czynienia z deszczowym czy
- 1
@testerwykop: nie mogę, przez pierwsze 5 lat instalacja należy do miasta no ale ze zapłaciłem za nią 2500zl to nie mam problemu z ttm że nie pokrywa 100% zapotrzebowania bo zwróci się po jakiś 16 miesiącach :)
- 1
@testerwykop: prawie dobrze mnie zawołałeś :) Co do tagu, to osobiście nie mam nic przeciw. Tylko jak chcesz dodawać pod moim, to prośba żeby było info o mocy instalacji, kierunku i lokalizacji + wykres.
- 2
Przymierzam się do założenia instalacji 4kWp na dachu. Jestem na etapie wyboru oferty i potrzebuję Waszej opinii. Opcje posortowane od najdroższej:
1. 12 szt. REC TwinPeak REC 325 TP2 (3,9kW) + Fronius Symo 3.7-3-S ->cena niecałe 19k
2. 13 szt. LONGi SOLAR LR6-60HPH 320M (4,16kW) + Zeversolar 4000 TLC WiFi -> 650 zł taniej niż pkt. 1
3. 11 szt. Longi LR6-72PE-370M (4,07kW) + Fronius Symo 3.7-3-S -> 700 zł taniej
1. 12 szt. REC TwinPeak REC 325 TP2 (3,9kW) + Fronius Symo 3.7-3-S ->cena niecałe 19k
2. 13 szt. LONGi SOLAR LR6-60HPH 320M (4,16kW) + Zeversolar 4000 TLC WiFi -> 650 zł taniej niż pkt. 1
3. 11 szt. Longi LR6-72PE-370M (4,07kW) + Fronius Symo 3.7-3-S -> 700 zł taniej
- 0
@Mateos2: wszystkie oferty które dostałem nie były rozbite na składowe.
- 0
@Tellur: to poproś o takie zestawienie i porównaj skąd takie ceny. Oczywiście jeśli cię to interesuje.
Osobiście zakładając swoje panele kupiłem sam sobie sprzęt taniej niż oferowali instalatorzy, a instalacje robiła firma która zajmuje się montażem a nie handlem.
Wyszło taniej niż u sąsiadów z dofinansowaniem.....
Inwerter kupiłem w UK, panele od dystrybutora prosto.
Osobiście zakładając swoje panele kupiłem sam sobie sprzęt taniej niż oferowali instalatorzy, a instalacje robiła firma która zajmuje się montażem a nie handlem.
Wyszło taniej niż u sąsiadów z dofinansowaniem.....
Inwerter kupiłem w UK, panele od dystrybutora prosto.
















#fotowoltaika