Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z was ma w domu taki układ: fotowoltaika + przydomowa elektrownia wiatrowa? Ja mam instalację 10kw i zastanawiam się nad wiatrakiem 5kw mocowanym do budynku. W tej chwili ok 50% energii z pv zużywam na własne potrzeby (mam wszystko na prąd łącznie z ogrzewaniem na folie grzewcze). Wiadomo kiedy nie produkuję prądu: w nocy oraz zwłaszcza w miesiące zimowe. To są jednocześnie najbardziej wietrzne miesiące. Zastanawiam się czy poprzez taki układ byłbym w stanie np. 90% energii zużywanej w domu produkować z tych dwóch źródeł? Znacie może jakieś strony/kanały gdzie można zasięgnąć jakiejś wiedzy na ten temat?
To pytanie bardziej hobbystyczne/przyszłościowe bo w tej chwili produkcja z pv pokrywa całkowicie moje roczne zapotrzebowanie na energię. Mam fioła na punkcie niezależności, np mimo tego że mam wodociąg zrobiłem też studnię. Podobnie chciałbym zrobić z energią elektryczną.

#elektrowniawiatrowa #fotowoltaika
  • 3
@konrado12 gościu z kanału pompy ciepła i pv czy jakoś tak twierdzi że w Polsce na tej wysokości na której możesz to postawić bez pozwolen itd. nie wieje i się nie opłaca.
zastanawiam się nad wiatrakiem 5kw mocowanym do budynku


@konrado12:
Nie.
Cokolwiek chcesz robić, NIE mocuj wiatraka na normalnym budynku. Nie dlatego, że "ja tak sobie ubzdurałem" - a dlatego, że normalni ludzie (amatorzy) testowali to w dużo bardziej wietrznej Wielkiej Brytanii. Są duże straty na sile wiatru, wieża wiatraka powinna być oddalona od budynków. Drugi, choć mniej istotny element to wibracje które przenoszą się budynek - są i potencjalnie niszczące i