#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na zachód.

Wykres z 06.01.2020

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia
Pobierz
źródło: comment_N2MqCoTPLEQSXbaVvMMTfIyg83TyxjTS.jpg
Rok 2019 w Polsce to z pewnością czas fotowoltaiki. Już w październiku moc zainstalowana w PV w naszym kraju przekroczyła 1 GW. Daje to wzrost rok do roku o 158%. Fotowoltaiczny boom to efekt m.in. ulgi termomodernizacyjnej, rządowego programu Mój Prąd oraz stopniowej zmiany myślenia społecznego na temat ekologii. Co jeszcze w 2019 roku wydarzyło się w branży OZE? Jak mają się inwestycje w farmy wiatrowe? I co z systematycznym podnoszeniem efektywności
Fotowoltaiczny boom to efekt m.in. ulgi termomodernizacyjnej, rządowego programu Mój Prąd oraz stopniowej zmiany myślenia społecznego na temat ekologii.


@SwiatOze: Boom jest wynikiem przede wszystkim tego, że rząd przestraszył się kar za emisję CO2. Policzyli, że bardziej będzie opłacało się poluzować smycz dławiącą OZE wbrew protestom lobby górniczego i energetycznego.

Dodatkowo ceny PV spadają a energii elektrycznej rosną, więc kto ma olej w głowie i dach (pochyły) nad głową to zakłada
Mój tatełe założył fotowoltaikę w domu. Ogólnie fajnie, zna się na temacie, ale jako że wypok bawi i uczy (a jednak chciałbym oszczędzić mu definicji dobrej zabawy tego portalu), szukam jak najwięcej info o tym temacie, tak żeby mu pomóc znaleźć więcej informacji, przede wszystkim wymienić opinie i doświadczenie ludzi którzy już u siebie mają panele słoneczne, tak dla upewnienia się że wszystko jest jak należy, jak powinno być zrobione ;) Kilkukrotnie
#fotowoltaika
Jeśli ktoś jest zainteresowany jak zacząć przygodę z montażem fotowoltaiki - od początku do końca (w ekstremalnym wypadku nawet bez wkładu własnego - kredytując 100% kosztów instalacji), to zapraszam do lektury. Opisuję poniżej jak wyglądało to u mnie.
Nie będę tu nikogo przekonywał do sensu instalacji, konkretnych komponentów, ani robił wyliczeń komu/czy/jak bardzo się to opłaca. Po prostu opiszę co po kolei należy zrobić od momentu kiedy nie ma macie jeszcze
Pobierz
źródło: comment_uSE3VOOrf2ZDlosA9fr0qqwKZ3xmmhvM.jpg
@testerwykop: Rozumiem. Spodziewałem się, że będą 'niedoróbki' dlatego na wstępie zachęciłem do poprawiania mnie. Zaznaczyłem też na początku, że jest to opis tego jak wyglądało to u mnie. Jeśli więc trzeba, to mogą być "przygody" :)
Napisałem ten tekst, ponieważ myślę, że wielu osobom może pomóc na samym początku, zanim zaczną się wgryzać w temat. A to, że jeden papierek dostajesz w innym terminie - to nie taka wielka różnica.
Myślę,
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na zachód.

Wykres z 02.01.2020

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia
Pobierz
źródło: comment_A9y7kEOOLRM9Xrg5FHbLTgRuPdKORWye.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@cohontes:
(W) Wat = (V) Napięcie * (A) Amper

Całkowanie czyli liczenie pola pod wykresem wartości W

Czyli jeśli panel przez godzinę trzyma 30V i prąd 2A to panel osiąga moc 60W jeśli taki stan otrzymuje się przez godzinę to masz 60Wh energii czyli 0,06kWh
Solary


@mohabe: Mylisz technologie. Solary w powszechnej opinii to kolektory słoneczne do ogrzewania wody. To o czym mówisz to są ogniwa fotowoltaiczne albo inaczej ogniwa PV.

Obie technologie obecnie nie są dla bogatych tylko dla rozsądnych (pod warunkiem posiadania domu bo w blokach raczej nie ma szans). W przeciętnej rodzinie solary zwracają się w kilka (5) lat, fotowoltaika w 10 (max kilkanaście) lat. Wszystko zależy od sposobu finansowania.

Instalacje są dla
#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.

Wykres za grudzień 2019 - w kom. wykres za 01.01.2020

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną
Pobierz
źródło: comment_s3JxxSl2TqkGvOoUbsunUXCY5rzztvPP.jpg
@Mirkomil: Owszem pierwszy to przeszkolenie po którym możesz podchodzić do egzaminu UDT ale drugi to nie SEP tylko świadectwo kwalifikacji z grupy G1 - SEP jest tylko jedną z instytucji która egzaminuje do takich kwalifikacji. W tym wniosku teoretycznie wystarczy jedno z tych uprawnień - teoretycznie bo G1 dzieli się na E - D... Zobacz od czego są to sam się domyślisz dlaczego trzeba mieć oba.
@spinel: Nie ma to jakiegoś dużego znaczenia. Zimą i tak ilość produkowanego prądu jest minimalna, dwa trzy dobre czerwcowe dni to równoważność prawie całego grudnia. A śnieg prędzej czy później się roztopi, cienka warstwa śniegu przepuszcza nieco światła, grawitacja i niski współczynnik tarcia też pomagają. A jak przyjdą większe opady i mrozy no to cóż, pozostaje kwestia mechanicznego czyszczenia jak komuś się chce i ma dostęp.
Ale jak wyżej, świat nie
@spinel:
żeby sprawnie się roztopiło to cześć panela musi być niezakryta śniegiem, ale przy dużym mrozie to nie pomoże.
Dokładnie tak samo jak
"Poprawnie skonstruowany dach powinien sam oczyścić się ze śniegu.", a okazuje się że trzeba czasem zrobić to mechanicznie.
Mam dwie potencjalne lokalizację paneli PV, jedną gorszą ale łatwą i wygodną oraz drugą lepszą pod względem nasłonecznienia ale dużo trudniejszą pod wszystkimi innymi względami. Pytanie - czy ta lepsza jest warta świeczki? Ew. czy ta gorsza jest na tyle słaba że to bez sensu (zakładając obecne standardy sensowności dla instalacji PV).

Wyniki z tego: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP , wpisałem 1 kWp dla łatwości porównania, realnie bardziej celowałbym min. 4kWp

#fotowoltaika
Pobierz
źródło: comment_kFMCDVcpyzkOrPIHKVguQ67bzyFlSBlZ.jpg
@Uri_: A nie możesz w tej łatwiejszej dodać paru paneli by produkcja wyszła taka sama? Po danych widać, że nie różnią się one tak bardzo i koszt też zapewne by się bardzo nie różnił. Dodatkowo prawdopodobnie musiałbyś dorzucić tylko dodatkowe panele, a falownik byłby ten sam. Oczywiście zakładam, że w obu miejscach nie będzie nawet częściowego zacienienia?
@mat9: Nie ma sztywnej ceny. Wszystko zależy od warunków środowiskowych, czyli ukierunkowania dachu do południa, poszycia dachu (gont, blacha, dachówka, etc), przyjętych składowych instalacji (inwerter + moduły).
Strzelając- u nas od 4 do 5 tys za 1 kW (usredniam).
Jak cos, to zapraszam na priv.
@Qullion: Wiem jakie ceny są, sam liczyłem parę miesięcy temu. Robiłem wiele obliczeń, dodatkowo napisałem do wielu firm o wycenę i przez to zdaję sobie sprawę jak wykorzystują nas firmy zajmujące się fotowoltaiką. Niestety większość firm tak wyceniała instalację, że nawet bez dotacji wyszłoby mnie taniej....
Podczas świąt w domu rodzinnym zostałem zapytany o opłacalność zabudowy paneli PV na budynku przez ojca. Studiowałem energetykę więc uznał, że będę się znał (nie projektowałem nigdy takiej instalacji, ale wiadomo jak mam jakiekolwiek pojęcie o takich rzeczach to łatwiej będzie mi się w tym zorientować). Powiedziałem, że faktycznie temat jest ostatnio popularny, ceny paneli spadły, doszły w tym roku dopłaty i odpowiedziałem, że teraz pewnie w 6-10 lat taka inwestycja się
@Marynowany: exe nie bierz, coś ostatnio z nimi nie tak, pojawiają się refleksy i w kilku przypadkach odkleiła się folia zresztą 285 to chyba polikryształy, ja przy obecnych cenach radził bym dobre mono longi, sharp, znshine, qcells, bauer z falowników zwer jest średnikiem ja bym brał sma, froniusa lub Huaweia. Mam montaż w połowie lutego w Turku jak chcesz ofertę dawaj na priv ( ͡º ͜ʖ͡º)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Marynowany: Zevera sobie daruj, wyszli z Europy, zresztą to niska półka, lepiej Fronius albo SMA albo Solaredge.
Panele też średniak, chyba lepsze Longi w podobnej cenie, ale nie brałabym poli tylko jakieś ładne czarne monokrysztaly z mocą minimum 300w.