Wpis z mikrobloga

Mam panele fotowoltaiczne z falownikem jednofazowym (niehybrydowym). Jezeli nie ma prądu w sieci to oczywiście też nie działa. Zastanawiam się, czy jeżeli kupiłbym akumulator i przetwornice samochodową z czystym sinusem i po wyłączeniu bezpieczników przy liczniku podpiął ją do instalacji w domu, to czy fotowoltaika, a potem reszta sprzętów by ruszyla, czy się wszystko zjara?

#fotowoltaika #elektryka
  • 16
@Jacenty9 nie znam sie ale się wypowiem. Nie wyjara sie, kabel to kabel, a napięcie to napięcie, co najwyżej potrzyma te parę minut, ale jak chcesz to stosować awaryjnie to musisz mieć SZRa, bo jak wróci napięcie z sieci to ci #!$%@? tą przetwornice. chyba że to taka kumata jakas jak do pieców te upsy, ale to byś nie pytał
@Just_Piotrek: raz, że nie wolno czegoś takiego podpiąć pod instalację bez odpięcia od sieci bo możesz zrobić krzywdę komuś po drugiej stronie licznika więc powrót zasilania nie ujara sam w sobie przetwornicy.
Dwa, że nie ruszy i może ujarać zarówno przetwornicę i falownik.
@Bad_Wolf no oczywiście że nie wolno, dlatego szr. oczywiście za licznikiem. i ruszy ( ͡º ͜ʖ͡º) bez wyłączenia zasilania na liczniku przy zalaczeniu wyłącznika z sieci dostaniesz napięcie o nieokreślonej częstotliwości i napięciu, co #!$%@? przetwornice zapewne.
@Jacenty9: szukaj po haśle "ac coupling" jak znajdziesz coś innego niż Victron i SMA to daj znać bo też za czymś tanim ostatnio się rozglądałem.
Daje się to też rozwiązać tanimi chińskimi off grid, których pełno na ali a w Polsce sprzedawane pod kilkoma markami. Zapewni Ci to przełączenie na baterie ale nie zadziała PV które nie jest podpięte do off'a. Trzeba dublować PV.

@Just_Piotrek:

masz jakieś źródła wiedzy takowej
@Bad_Wolf: Jest jeszcze np Studer Inntec ale nie chcesz sprawdzać cen ( ͡° ͜ʖ ͡°) Najtańszych, brandowanych w Polsce chińskich off-gridów stanowczo nie polecam. Awaryjne, bywa, że się zapali - szkoda ryzyka. Możesz sprawdzić jak wypada cenowo np GoodWe. Szukaj pod hasłem retrofit. No i pewnie już to wiesz ale falownik beteryjny musi być w stanie ładować akumulator z mocą równą lub większą maksymalnej mocy jaką jest
@Jacenty9: według mojego teoretycznego punktu widzenia da się to zroibć.

1. Wyłączasz główne bezpieczniki abyś nie zasilał sąsiadków
2. Włączasz w falowniku Zero Export
3. Akumulator i przetwornicę podpinasz do rozdzielni.

Powinno działać