Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
wpisy
Najnowsze
Archiwum
- 3
@bezczelny_klamca: Już było dziesiątki razy to poruszane na forum PDX, że powinny być poważne ograniczenia w takich interwencjach. Np. aby możliwe były tylko po stronie mocno przegrywającej czyli np. -50%. W tej chwili masz tak, że jak GP 1 Ottosi j---e w kakao GP 7 i GP 8 od których ma łącznie 3x większą armię, to jeszcze dołączy GP 2 na pomoc biednym Ottosom ( ͡° ͜ʖ ͡
- 0
@Pituch: nie włączałbym gry po takiej akcji przez jakieś dwa tygodnie, do tego zaczął nową rozgrywkę.
#eu4 #europauniversalis
Czy jest możliwość wypuszczenia kraju nie jako wasala ale jako wolny kraj? Wiem ze mozna wypuscic jako wasala, a potem poczekac az minie truce timer i rozwiazac kontrakt wasalny, ale akurat tego nie moge zrobic.
Czy jest możliwość wypuszczenia kraju nie jako wasala ale jako wolny kraj? Wiem ze mozna wypuscic jako wasala, a potem poczekac az minie truce timer i rozwiazac kontrakt wasalny, ale akurat tego nie moge zrobic.
@PranieMuzgu: Wydaje mi się, że możesz tego użyć na każdej prowincji która jest corem jakiegoś innego kraju nie ważne czy ty też go tam masz czy nie i jeżeli kraj nie istnieje to się tworzy.
@PranieMuzgu: może być przydatne przy turbo nie wygodnej mołdawii, która zajmuje diplo relacje na jakies ~20+ lat
- 1
Czy ja tylko odnoszę wrażenie, że coś jest z-----e z army tradition? Tłukę się z moskalami, wygrywam bitwy, robie im stackwipe''a i co? dostaje za bitwy mniej tradycji niż Moskwa. Ba... raz jak zrobiłem stackwipe'a to dostałem 0.3 a oni 1.
Pomijam army tradition za bitwy z rebeliantami, bo tutaj rozrzut jest duży, no ale to buntownicy.
#eu4
Pomijam army tradition za bitwy z rebeliantami, bo tutaj rozrzut jest duży, no ale to buntownicy.
#eu4
- 3
@Pituch: na wiki piszą, że przyrost zależy jeszcze od relatywnej siły walczacych krajów, ze wskazaniem na słabszego. może o to chodzi?
żeby utrzymać tradycje na wysokim poziomie, potrzebne są idee spowalniające decay albo takie które z automatu dodają co roku 1. z samych bitew nie ma szans.
moja tradycja w 1700r. wynosiła 16
żeby utrzymać tradycje na wysokim poziomie, potrzebne są idee spowalniające decay albo takie które z automatu dodają co roku 1. z samych bitew nie ma szans.
- 0
#eu4
Gram juz opor dlugo w to badziewie. Dotychczas nigdy nie robilem statesow z podbitych prowincji. Dziwilem sie czemu mi max manpower i force limit wolno rosnie dx
Milego dnia coledzy i colezanki.
Gram juz opor dlugo w to badziewie. Dotychczas nigdy nie robilem statesow z podbitych prowincji. Dziwilem sie czemu mi max manpower i force limit wolno rosnie dx
Milego dnia coledzy i colezanki.
@stekelenburg5: właśnie Twoje życie stało się lepsze. Pozdrawiam i miłego dnia.
- 51
- 5
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 6
Rozpocząłem rozgrywkę Anglią w celu zostania imperium kolonialnym. Cztery lata po starcie wyświetlił mi się event The surrender of Maine, o którym nie miałem pojęcia. To chyba czas, żeby stworzyć imperium kolonialne zjednoczonej Europy pod przewodem Imperium Brytanii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#eu4
#eu4
Witam, temat newbie ( niby prawie 200 godzin przegrane, ale wiecznie coś jest nie tak, przez co przegeywam w końcu). Jeżeli nikomu to nie przeszkadza, to chciałbym wrzucić kilka swoich pytań.
Po 1, jak wygląda sprawa z sojuszami. Warto brać 1 sojusznika i się go trzymać, czy lepiej zmieniać ich w zależności od potrzeby? Czy przez takie zachowanie nie zostaniemy znienawidzeni przez AI?
2. Armia. Jaka konfiguraacja jest najlepsza? Słyszałem, że im
Po 1, jak wygląda sprawa z sojuszami. Warto brać 1 sojusznika i się go trzymać, czy lepiej zmieniać ich w zależności od potrzeby? Czy przez takie zachowanie nie zostaniemy znienawidzeni przez AI?
2. Armia. Jaka konfiguraacja jest najlepsza? Słyszałem, że im
@Turboknot:
1. sojuszy bierzesz tyle ile możesz, z możliwie najsilniejszymi państwami z którymi nie planujesz mieć konfliktu przez najbliższe kilkadziesiąt lat. System trust i favors powoduje, że nie możesz zbyt często zmieniać sojuszników, bo i pożytku z tego nie ma aż tak dużo
2. kawaleria minimum - stacki początkowo np. 5:1:2, potem do 5:1:4. Kawaleria jest droga i sporo jej ginie, więc ja jej zbyt wiele nie
1. sojuszy bierzesz tyle ile możesz, z możliwie najsilniejszymi państwami z którymi nie planujesz mieć konfliktu przez najbliższe kilkadziesiąt lat. System trust i favors powoduje, że nie możesz zbyt często zmieniać sojuszników, bo i pożytku z tego nie ma aż tak dużo
2. kawaleria minimum - stacki początkowo np. 5:1:2, potem do 5:1:4. Kawaleria jest droga i sporo jej ginie, więc ja jej zbyt wiele nie
@Turboknot: Jak chcesz blobować Moskwą to bierz religijne na początek. Dookoła masz mnóstwo muzułmańskich prowincji (np Kazań i Złota Orda) których bez tego nie nawrócisz. Dodatkowo pierwsza idea z religijnych daje dobre casus belli na niewiernych (tylko 75% AE).
Ja bym nie brał quantity, Moskwa ma i tak chore ilości manpowera. Lepiej offensive moim zdaniem.
Ja bym nie brał quantity, Moskwa ma i tak chore ilości manpowera. Lepiej offensive moim zdaniem.
- 4
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
Rozważam kupno jednego z 4 poniższych dodatków:
- Wealth of Nations
- El Dorado
- The Cossacks
- Mare Nostrum
Który polecacie? Najlepiej jakbyście je sklasyfikowali od najlepszego do najsłabszego, tak żebym na przyszłość wiedział, co dokupywać. :) Na Rights of Man mnie nie stać. Pozostałe mam/już są zamówione.
#eu4 #europauniversalis
- Wealth of Nations
- El Dorado
- The Cossacks
- Mare Nostrum
Który polecacie? Najlepiej jakbyście je sklasyfikowali od najlepszego do najsłabszego, tak żebym na przyszłość wiedział, co dokupywać. :) Na Rights of Man mnie nie stać. Pozostałe mam/już są zamówione.
#eu4 #europauniversalis
- 5
@AgentGecko: The Cossacks > El Dorado ~ Wealth of Nations > poziom morza > dno > Rów Mariański > kupa na dnie Rowu Mariańskiego > Mare Nostrum.
@AgentGecko: Kozacy
- 1
EU4 bingo, bo Polska :D
przymierzam się znowu do gry Polską w EU4, tylko teraz chce to rozplanować bardziej. Na bank na pierwszy ogień idzie Moskwa, potem Krzyzacy i Liwonczycy.
Kwestia sojuszy. Planuje jak zawsze z Austrią i Brandenburgią. Może też Nowogród na początek aby utemperować moskali.
Podbijać
przymierzam się znowu do gry Polską w EU4, tylko teraz chce to rozplanować bardziej. Na bank na pierwszy ogień idzie Moskwa, potem Krzyzacy i Liwonczycy.
Kwestia sojuszy. Planuje jak zawsze z Austrią i Brandenburgią. Może też Nowogród na początek aby utemperować moskali.
Podbijać
- 2
@Pituch: Najpierw załatw Krzyżaków, bo potem pozawierają sojusze z połową europy i będą schody, a po pierwszym wjeździe już siedzą grzecznie. Sojusz z Austrią jest spoko z Brandenburgią jest taki sobie, bo za wiele korzyści z niego nie ma. Idee handlowe Polską się słabo sprawdzają...
- 5
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 2
Grając albo nie, wybierając dodatki do kupienia odkrywam w sobie pierwiastek kobiecy, nie mogąc się zdecydować które dlc brać (wybór między: mare nostrum, conquest of paradise i el dorado) zachowałem się jak baba i kupiłem wszystkie trzy xd także mam juz wszystkie dlc (a jeszcze w listopadzie grałem na czystej wersji)
#eu4
#eu4
@Pituch: grałeś na czystej wersji :O jak to jest nie móc automatycznie ładować wojska na statki? wypowiadac wojen z CB wasali? :D dramat był z czystą wersją
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 2
Warszawa wciąż się broni
źródło: comment_hWIra38uvTfXUVHXrMPrD6FYiNfdwHRC.jpg
Pobierz@Dziadekmietek Uwagi dotyczące fortów popieram w pełni. Najlepsze jajo jakie miałem to zdobycie fortu przeze mnie i... Brak możliwości powrotu drogą którą do niego dotarłem!!!
Co do walki też się zgadzam. Jedyny plus to że w końcu AI zaczęło rozdzielać swoją armię i zajmować prowincje pojedynczymi jednostkami.
Uważam jeszcze jedną rzecz za niezmiernie głupią - zmiana kierunku marszu jednostki o ile nie jest w połowie drogi. Idea fajna ale praktyka bezsensowna
Co do walki też się zgadzam. Jedyny plus to że w końcu AI zaczęło rozdzielać swoją armię i zajmować prowincje pojedynczymi jednostkami.
Uważam jeszcze jedną rzecz za niezmiernie głupią - zmiana kierunku marszu jednostki o ile nie jest w połowie drogi. Idea fajna ale praktyka bezsensowna
- 1
#eu4 #europauniversalis
1. Nie było żadnej wojny lig, Pepiki tak długo zwlekały że sprawa rozwiązała się sama eventem. Na korzyść katolicyzmu.
2. Plus mają unię z Francją, na dodatek delikatnie zblobowały. Nie martwię się tym w sumie.
1. Nie było żadnej wojny lig, Pepiki tak długo zwlekały że sprawa rozwiązała się sama eventem. Na korzyść katolicyzmu.
2. Plus mają unię z Francją, na dodatek delikatnie zblobowały. Nie martwię się tym w sumie.
Mirki szybko, są to wszystkie dodatki + podstawka i legit?
https://www.kinguin.net/category/15312/europa-universalis-iv-collection-2014-steam-key/?r=3445&utm_source=www.allkeyshop.com&utm_medium=referral&utm_campaign=allkeyshop#footer-payment-methods
#eu4
https://www.kinguin.net/category/15312/europa-universalis-iv-collection-2014-steam-key/?r=3445&utm_source=www.allkeyshop.com&utm_medium=referral&utm_campaign=allkeyshop#footer-payment-methods
#eu4
@TheFrancuz: Przecież masz tam wszystko rozpisane. Wszystkie możliwe wyniki muszą dawać 100%. To 7 to tylko kwestia zaokrąglania.
@TheFrancuz: W ostatnim patchu zmienili sposób zaokrąglania na bardziej poprawny. Teraz 4/14 (czyli 0.285714285...) wyświetla się jako 29%, a nie 28%.
Właściwie to wielokrotność 1/14.
Procent oblężenia to zawsze wielokrotność 7
Właściwie to wielokrotność 1/14.
Że niby kto trzęsie Europą? Jak oni się nazywali? Von Habsburg czy jakoś tak...
#eu4
#eu4
źródło: comment_HNRcrJpP8O5aQYbq2cBGGKyEMpvOCRFs.jpg
Pobierz@Ciong_Le_Mao: no nie śmiechłem cholera, może następnym razem !
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
co wazniejsze - kozacy czy rights of man?
#eu4
#eu4
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@Norciu
Wylaczanie kozakow to najgorsze co mozesz zrobic
Wylaczanie kozakow to najgorsze co mozesz zrobic
- 2





























#eu4