@bezczelny_klamca: Już było dziesiątki razy to poruszane na forum PDX, że powinny być poważne ograniczenia w takich interwencjach. Np. aby możliwe były tylko po stronie mocno przegrywającej czyli np. -50%. W tej chwili masz tak, że jak GP 1 Ottosi j---e w kakao GP 7 i GP 8 od których ma łącznie 3x większą armię, to jeszcze dołączy GP 2 na pomoc biednym Ottosom ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
#eu4 #europauniversalis

Czy jest możliwość wypuszczenia kraju nie jako wasala ale jako wolny kraj? Wiem ze mozna wypuscic jako wasala, a potem poczekac az minie truce timer i rozwiazac kontrakt wasalny, ale akurat tego nie moge zrobic.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy ja tylko odnoszę wrażenie, że coś jest z-----e z army tradition? Tłukę się z moskalami, wygrywam bitwy, robie im stackwipe''a i co? dostaje za bitwy mniej tradycji niż Moskwa. Ba... raz jak zrobiłem stackwipe'a to dostałem 0.3 a oni 1.

Pomijam army tradition za bitwy z rebeliantami, bo tutaj rozrzut jest duży, no ale to buntownicy.

#eu4
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pituch: na wiki piszą, że przyrost zależy jeszcze od relatywnej siły walczacych krajów, ze wskazaniem na słabszego. może o to chodzi?

moja tradycja w 1700r. wynosiła 16

żeby utrzymać tradycje na wysokim poziomie, potrzebne są idee spowalniające decay albo takie które z automatu dodają co roku 1. z samych bitew nie ma szans.
  • Odpowiedz
#eu4

Gram juz opor dlugo w to badziewie. Dotychczas nigdy nie robilem statesow z podbitych prowincji. Dziwilem sie czemu mi max manpower i force limit wolno rosnie dx

Milego dnia coledzy i colezanki.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Rozpocząłem rozgrywkę Anglią w celu zostania imperium kolonialnym. Cztery lata po starcie wyświetlił mi się event The surrender of Maine, o którym nie miałem pojęcia. To chyba czas, żeby stworzyć imperium kolonialne zjednoczonej Europy pod przewodem Imperium Brytanii ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#eu4
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Witam, temat newbie ( niby prawie 200 godzin przegrane, ale wiecznie coś jest nie tak, przez co przegeywam w końcu). Jeżeli nikomu to nie przeszkadza, to chciałbym wrzucić kilka swoich pytań.
Po 1, jak wygląda sprawa z sojuszami. Warto brać 1 sojusznika i się go trzymać, czy lepiej zmieniać ich w zależności od potrzeby? Czy przez takie zachowanie nie zostaniemy znienawidzeni przez AI?
2. Armia. Jaka konfiguraacja jest najlepsza? Słyszałem, że im
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Turboknot:

1. sojuszy bierzesz tyle ile możesz, z możliwie najsilniejszymi państwami z którymi nie planujesz mieć konfliktu przez najbliższe kilkadziesiąt lat. System trust i favors powoduje, że nie możesz zbyt często zmieniać sojuszników, bo i pożytku z tego nie ma aż tak dużo

2. kawaleria minimum - stacki początkowo np. 5:1:2, potem do 5:1:4. Kawaleria jest droga i sporo jej ginie, więc ja jej zbyt wiele nie
  • Odpowiedz
@Turboknot: Jak chcesz blobować Moskwą to bierz religijne na początek. Dookoła masz mnóstwo muzułmańskich prowincji (np Kazań i Złota Orda) których bez tego nie nawrócisz. Dodatkowo pierwsza idea z religijnych daje dobre casus belli na niewiernych (tylko 75% AE).
Ja bym nie brał quantity, Moskwa ma i tak chore ilości manpowera. Lepiej offensive moim zdaniem.
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Rozważam kupno jednego z 4 poniższych dodatków:
- Wealth of Nations
- El Dorado
- The Cossacks
- Mare Nostrum
Który polecacie? Najlepiej jakbyście je sklasyfikowali od najlepszego do najsłabszego, tak żebym na przyszłość wiedział, co dokupywać. :) Na Rights of Man mnie nie stać. Pozostałe mam/już są zamówione.
#eu4 #europauniversalis
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

EU4 bingo, bo Polska :D

przymierzam się znowu do gry Polską w EU4, tylko teraz chce to rozplanować bardziej. Na bank na pierwszy ogień idzie Moskwa, potem Krzyzacy i Liwonczycy.

Kwestia sojuszy. Planuje jak zawsze z Austrią i Brandenburgią. Może też Nowogród na początek aby utemperować moskali.

Podbijać
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pituch: Najpierw załatw Krzyżaków, bo potem pozawierają sojusze z połową europy i będą schody, a po pierwszym wjeździe już siedzą grzecznie. Sojusz z Austrią jest spoko z Brandenburgią jest taki sobie, bo za wiele korzyści z niego nie ma. Idee handlowe Polską się słabo sprawdzają...
  • Odpowiedz
Grając albo nie, wybierając dodatki do kupienia odkrywam w sobie pierwiastek kobiecy, nie mogąc się zdecydować które dlc brać (wybór między: mare nostrum, conquest of paradise i el dorado) zachowałem się jak baba i kupiłem wszystkie trzy xd także mam juz wszystkie dlc (a jeszcze w listopadzie grałem na czystej wersji)

#eu4
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 3
@Dziadekmietek Uwagi dotyczące fortów popieram w pełni. Najlepsze jajo jakie miałem to zdobycie fortu przeze mnie i... Brak możliwości powrotu drogą którą do niego dotarłem!!!

Co do walki też się zgadzam. Jedyny plus to że w końcu AI zaczęło rozdzielać swoją armię i zajmować prowincje pojedynczymi jednostkami.

Uważam jeszcze jedną rzecz za niezmiernie głupią - zmiana kierunku marszu jednostki o ile nie jest w połowie drogi. Idea fajna ale praktyka bezsensowna
  • Odpowiedz
#eu4 #europauniversalis

1. Nie było żadnej wojny lig, Pepiki tak długo zwlekały że sprawa rozwiązała się sama eventem. Na korzyść katolicyzmu.
2. Plus mają unię z Francją, na dodatek delikatnie zblobowały. Nie martwię się tym w sumie.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach