Witojcie w pierwszym devdiary do #eu4 w nowym roku.

Dziś devowie wzięli na warsztat kolejną epokę w zapowiedzianej nowej mechanice - tj. wiek reformacji (1530-1620). Tak jak to zostało już opisane w jednym z poprzednich devdiary - w każdej epoce jesteśmy zachęcani do spełnienia kilka spośród pewnej puli celów, tutaj:

Embrace protestantism or reformed as your state religion.
Humanism or Religious Ideagroup full.
Dziadekmietek - Witojcie w pierwszym devdiary do #eu4 w nowym roku. 

Dziś devowie ...

źródło: comment_ZAqjYK4VFRrrj5J983R69c2a2nCNa8OR.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

No to się wkopałem grając Polską, nie mając możliwości porobienia stanów stworzyłem RON, przyrost manpowera pozostał na tym samym poziomie (ok 450 na miesiąc) i... mam wojnę z osmanami xd Warscore na minusie, pomimo tego ze rozbiłem już 3 armie Osmanów (oni trzymają cel wojny - besarabie). Nie dość, że maja przewagę technologii to jeszcze brakuje mi już manpowera.

Pozytyw jest taki, że przyjąłem fajną taktykę - wpuszczamy Osmanów w głąb kraju
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Żeby się nie szarpać z muzułmańskimi prowincjami powołałem do życia wasala i od razu przerobiłem na march. Da radę go później zaanektować bez narzucania mu swojej religii?
#eu4
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Musze przyznać że dużo przyjemniej grało mi się kawalerami niż krzyżakami. Udało się wbić "Baltic crusader" przez praktycznie cała gre miałem +100 power projection i +3 stability, wszystko dzięki gryzieniu rosji i konwertowaniu ich na katolików, w pewnym momencie na rękę mi były spawny ortodoksów bo konwertowanie trwało 6 miesięcy, a papacy się nabijało.
Najtrudniejszy moment to napaść na polskę po ostatnie 3 prowincje, zaatakowałem ich po pijaku i wyszło tak ze
BaRi - Musze przyznać że dużo przyjemniej grało mi się kawalerami niż krzyżakami. Uda...

źródło: comment_IqaeuqoHtYpNSGEw0WcgrDLvKZHJoBCc.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak dobrze radzić sobie z buntownikami? Bo gdy z nimi walczę to za duże straty mam. Wiem o zwiększaniu autonomii, robienie corów, wysyłanie misjonarzy. Warto wydawać punkty militarne by zmniejszać ich rozmiar?
#eu4
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ejadaz689: rób tak, by buntownicy atakowali Ciebie - ustawiaj swoje wojsko w prowach (albo w zonie fortu), gdzie wybuch rebelii to 90%, zawsze miej jakiegoś dowódcę w wojsku atakowanym, niech Ci atakują merców (jak masz kasę). Lepiej tępić opór, niż ich głaskać. ^^
  • Odpowiedz
Gram Polską, próbuje utworzyć Kompanię Wschodnioindyjską, podbijając jedno z hinduskich państw. Kiedy chcę zawrzeć pokój, nie mogę zarządać prowincji, pownieważ nie mogę żadnej z nich unarodowić.
Czy żeby unarodowić taką prowincję, muszę mieć ją w zasięgu kolonisty, czy chodzi o coś innego? #eu4
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ten system ingerencji potęgi światowej w wojnę drugiej potęgi jest dziwny. Grając Polską tłukę się z Dania (oni mają sojusze z Brandenburgią i tym Ditchlacośtam, a ja ze Szwecją i Węgrami) o Gotlandię, przegrywam, ws na poziomie -10, pojawia się możliwosć wezwania Węgrów (poczatkowo tylko Szwedzi byli skłonni do pomocy), zgodziłem się na pomoc i nagle jeb... Osmanie stają po stronie Danii, w------l - 25 ws, osmany zalewają kraj i nagle drugi
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Diego29: i wg mnie tak jest, że tylko po przegrywającej, bo jak tłukła isę Kastylia z Francja to chciałem się opowiedzieć po stronie Kastylii to nie mogłem, bo wygrywali wojnę.
  • Odpowiedz
Przeniesienie stolicy handlowej do Gdanska, Polska <3 (mozna cala stolice, bo taniej) #eu4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#eu4
Gram Mediolanem i od pewnego momentu, jakiegoś 1500 roku praktycznie W OGÓLE się nie rozrastam. Zarabiam krocie, dev prowek średnio jakieś 30, wszystko co związane z kasą wchodzi aż miło ale aby utworzyć Francję muszę przyatakować Genoę,, papal state i toskanię i na moje szczęście z nimi trzema Francja ma sojusz a jest wszechpotężna aktualnie. Co ja mam robić najlepszego? HRE też nie ruszę bo jak.( ͡° ʖ
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Croudflup: Anglia to trochę bezużyteczny sojusz, bo będziesz potrzebował dużo szczęścia, żeby w ogóle z czymś ci pomogli. No i z tego co widzę, to Genoę już masz, więc po kij chcesz ich atakować. Co do tego jak to zrobić - zaatakuj kogoś, kto ma sojusz z papalem czy toskanią.
  • Odpowiedz
@cargt3: Tak zblobionymi kebabami średnio ogarnięty szympans wciągnie tą koalicję nosem. Musiałbyś się aktywnie starać, żeby przegrać. Przecież samymi najemnikami (tylko piechotą) nakryjesz ich czapkami.
  • Odpowiedz
@myzael: przegrać - ciężko, ale wygrać szybko to nie koniecznie łatwo. A na tym OPowi chyba zależy.

@cargt3: znajdź najmniejszy kraj koalicji (łatwo dostępne gówienko 1-3 prowincjonalne) i zaatakuj. Szybka okupacja, wygrywaj wszystkie bitwy, choćby kosztem terytorium i jak tylko możesz podpisz white peace. Po 5 latach atakujesz kogo chcesz (i jest szansa, że koalicja się nie odtworzy, boś nablobił).
  • Odpowiedz