Opłaca się w ogóle trzymać forty?

Mam w koalicji przeciwko sobie Węgry, Austrię, Bawarię, Salzburg, Mamluków, Quara Qunlu, jakiś Azjatów spod Rosji, Wenecję, jednoprowincyjną Chorwację, Genoę, i parę innych niemieckich kraików. Trochę mnie to wiąże, siedzę parę lat starając się tylko wywoływać wojny na wschodzie, ale nikt nie wychodzi z koalicji. Czy muszę literalnie siedzieć na pupce x lat zeby się koalicja sama rozwiązała? Czy może powinienem wypowiedzieć wojnę Chorwacji, szybko ją
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pituch: @KuterPstragow: Johan napisał na 4 stronie że nie usuwają bonusu, będzie podwójny. Czyli WINCYJ KONIUF!!!
A dokładniej Polska będzie jedynym krajem wschodnim który na czysto ma 60% kawalerii.
Czyli nerfimy eastern BO TAK
  • Odpowiedz
#eu4
Dziś zamierzam rozpocząć przygode z tą grą, szukałem jakiegoś gameplayu który mógłby mnie troche nauczyć jak zacząć grę jednak większość z nich była nieoglądarna, mógłby jakiś mirek poratować poradnikiem albo nierakowym youtuberem, który nauczyłby mnie podstaw tej gry?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zamiast Hiszpanii postanowiłem zagrać Moskwą. Jaką pierwszą idee brać? Myślę nad Religious lub Quanity
#eu4
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Zakakaikane: Normalnie jeśli morale armii przegrywającej spadnie do zera, wycofa się ona z bitwy na bezpieczny teren. Chyba że morale spadnie do 0 zanim skończą się dwie pierwsze fazy bitwy(czyli jedna faza shock i jedna fire) Wtedy armia ulega unicestwieniu. To tak zwany stack wipe.

Pisząc bardzo ogólnie zdarza się to gdy występuje bardzo duża różnica w jakości wojsk pomiędzy walczącymi. Automatyczny stack wipe jest też jeśli zaatakujemy armię co
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wiciobrody:
-exploration, udało mi się zdobyć kolonializm co dużo mi dało, bo Kongo to zadupie jeśli chodzi o technologie i instytucje, na starcie nie ma nawet feudalizmu.
-humanizm, dla uspokojenia buntów i ładnie komponuje się z bonusem +2 tolerance of heathens
-defensive dla +15% morale, +1 attrition for enemies razem z dżunglą i tropikalnym klimatem nieźle drenują manpower.
-admin, dla core creation cost -25% co razem z bonusem z ustroju daje sporą redukcję.
  • Odpowiedz
Siema Europkowouniwersalistyczne świry !
Przeglądając ten tag wpadłem na pomysł, dołączenia do waszego grona. Pobrałem i uruchomiłem grę i jak każdy szanujący się Sebixo-husarz wybrałem Polskę. Minęło jakieś 20 lat a ja łyknąłem Mazowsze i w 2 wojnach podjadłem sporą część znienawidzonych Krzyżaków, ale gospodarczo sytuacja nie jest tak różowa, zaciągnąłem 2 pożyczki a końca kryzysu dalej nie widać.Do tego słyszałem że trzeba szybko zająć się Moskwą inaczej może nie być różowo
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tanzanit: Te forty to był strzał w dziesiątkę. Postaram się utrzymać pokój przez kilka lat, pospłacać pożyczki a potem chyba skończę z krzyżakami.
  • Odpowiedz
Nie widziałem, żeby to się pojawiło na tagu, a zdecydowanie warto obejrzeć.

Florry ostatnio zajął się tworzeniem tutoriali do europki i na pierwszy ogień poszła agresywna ekspansja i koalicje.

Część 1
Część 2
#eu4
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#eu4 no dobra, wzialem sobie austrie, jest jakieś czytadelko na start.? Wolalbym bez yt bo prawie nie maam neta juz( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@Zakarin jak na pierwszą grę to Austria wcale taka prosta nie jest, włącz sobie wiki w tle i próbuj grać nie skupiając się na razie na typowych austryjackich celach

  • Odpowiedz
Specjaliści od WC, doradzicie coś? Nie jestem zbyt dobry w kolorowanie mapy i pierwszy raz robię WC. Dobrze mi idzie, czy może za wolno? Jakieś porady co do dalszych kroków? Planowałem teraz wyczyścić środkową Azję (Timmy, Persia, Uzbek), jednocześnie zjeść Indie, potem wziąć się za Indochiny i Chiny, a zachodnią Europę zostawić sobie na XVIII wiek. Ma to sens?

#eu4 #europauniversalis4 #kiciochpyta
InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII - Specjaliści od WC, doradzicie coś? Nie jestem zbyt d...

źródło: comment_z5nF9LJz2XkmjLaIFb1tMt3mp82TTz75.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Już najgorsze za tobą, kiedy zjadłeś Moskwę. W ~1670 wskoczy admin efficiency i będziesz mógł zjadać pół kraju w jednej wojnie. A tak w ogóle to weź diplomatic i zawsze możesz złamać truce. Bo co ci zrobią? ʕʔ
  • Odpowiedz
@frytkownica: podstawka to jest wersja demo, niestety. Jest tu parę pomniejszych dodatków, ale 90% zawartości to głównie grafiki nowe. Sama cena sugeruje, że to niepełne jest (tylko Rights of Man to ~60 cebulionów).
  • Odpowiedz
Siemka mircy, chciałbym zagrać Kastylią i mam pytanie. Czy na początku gry dobrze jest podbić Portugalię? Ich core'y strasznie dużo kosztują a admin technologia potrzebna do wzięcia idei kolonizacyjnych
#eu4
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Croll: Ale przecież do idei exploration potrzebne jest diplomatic a nie administrative. Ja uważam że najlepiej zjeść ich po kilkudziesięciu latach. Tak żeby skolonizowali jeden obszar, np karaiby który ty sobie potem od nich łatwo podbijesz. Pewnie opłacało by się ich trzymać dłużej ale minusem ich istnienia jest to że zabierają Ci sporą część zysków z handlu.
  • Odpowiedz
@Croll: właśnie nimi gram, chciałem zająć cały nowy świat, więc na początku zjadłem kilka prowincji, a później szybko druga wojna i wasalizuj, niech kolonizują dla Ciebie. Oby szybko się uwijać bo jak zaczynają kolonizować to szybko przekraczają 100% warscore :<
  • Odpowiedz
@Bigby: Tak, trzeba mieć El Dorado.
@JohnFairPlay: Musisz jako pierwszy wśród katolików zrobić CN w danym regionie.

The first Catholic nation to create a colonial nation in a colonial region while having positive relations with the Papal States will be given a ‘Papal Grant’, which speeds up the growth of settlers for them by +10 in that colonial region and slows down the settler growth of all other
  • Odpowiedz