Wpis z mikrobloga

@Zielonykubek: pamiętam jak straszyli dokładnie tym samym we wczesnych latach 2000. Wtedy mówili że zbrojenia i łączenia są przerdzewiałe i bloki mogą się posypać z kilkanaście lat. Tymczasem widzimy po Ukrainie że wielka płyta żelbetonowa to jedna z mocniejszych kontstrukcji
  • Odpowiedz
@ajag zależy od wielu czynników. Jeżeli budynek jest wysoki to pierwsze kondygnacje betonują. Dalej silka lub gazobeton. Co jest lepsze w nowym budownictwie? Ściany między sąsiadami mają 24 cm a nie 5 cm gdzie wykucie nowej puszki pod gniazdo często kończy się wizjerem na sąsiada. IMO największą wadą wielkiej płyty jest słaba akustyka oraz tragiczna jakość robocizny wielkich majstrów z akademii chłopskiego rozumu.
  • Odpowiedz
niedługo wprowadzą fit for 55 i koszt ocieplenia takiego bloku to będzie pewnie miliard złotych więc lepiej będzie zamienić takie mieszkanie na mikrokawalerke 14m od dewelopera


@Springfield: Większość tych bloków już dano jest ocieplonych i osobiście to w zimę rzadko kaloryfer odkręcam na więcej, niż połowę.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: pominąłeś te wszystkie inspekcje badające bezpieczeństwo wielkopłytowych bloków. Odpowiednio utrzymane wytrzymają tyle ile będzie zarządca chciał.
Dla mnie to jest w ogóle zabawne - jak kupowałem mieszkanie w bloku 8 piętrowym to mój kolega z pracy wmawiał mi że to jest wielka płyta (tylko ze względu na wysokość budynku). Sprawdziłem i technologia budowy to szkielet, czyli super, kupiłem, on też, parę ulic dalej, cegła nowe budownictwo, super dumny. Tylko
  • Odpowiedz
@Vaerlin: zmień fachowca :> to jakby powiedział: nie kupuj auta z lat 70tych, bo tam wszystko źle.
Wykopki, było wiele technologii budowania bloków z wielkiej płyty, jedne lepsze, inne gorsze, są takie bloki z wielkiej płyty, które są lepsze niż nowe budownictwo
  • Odpowiedz
Patrzysz z perpektywy mieszkania wybudowanego w latach 70. Zobaczmy obiektywnie:

Maleńka łazienka,

tak samo może być w mieszkaniu wybudowanym w 2024, kwestia wyboru

C-----a wentylacja i nikt nic z tym jej zrobi
  • Odpowiedz
więc imo za naszego życia murowana jest jedna katastrofa, nie musi być spektakularna, wystarczy że odpadnie parę płyt ze ścian. imo wystarczy by rozpocząć panikę.


@Yuri_Yslin:
Niektóre bloki z wielkiej płyty mają już po 60 lat - gdyby tak było już by to się działo np. pęknięcia konstrukcyjne, które wymagałyby ewakuacji. A nic takiego się nie dzieje w ani jednym przypadku. Co do nowych budynków deweloperskich - takich przypadków
  • Odpowiedz
A nic takiego się nie dzieje w ani jednym przypadku.


@LaurenceFass: Bo są obliczone obecnie na 100-120 lat. Dlatego IMO pierwsze problemy zaczną się za 20-30.

Inaczej. Masz powiedzmy pulę 10000 bloków ze średnim czasem zdatności 120 lat. W tej puli trafisz taki, co postoi 250 lat w stanie idealnym i taki, który będzie się nadawał do rozbiórki koło 80-tki - w zależności od tego, jak starannie i zgodnie z
  • Odpowiedz
@Satan_Was_a_Babyboomer: Blok z 2011 - płytki odeszły, a woda wjeżdza do murów po baranku na łączenie między płytką a balkonem i w mieszkaniu na ścianie wychodzi :) W dodatku słyszę s0msiada b0mbelki za ścianą codziennie przed 8:00 więc nie ma spania. Nowe budownictwo! garaż podziemny, ochroniarz, zamknięte osiedle... patologia :D
  • Odpowiedz
pominąłeś te wszystkie inspekcje badające bezpieczeństwo wielkopłytowych bloków.


@animuss: Właśnie niczego nie pominąłem i zapoznałem się z nimi bardzo dokładnie. Przewidziane w nich 100-120 lat oznacza, że pierwsze problemy zaczną się za ok. 30 lat, bo z puli xxxx bloków (tak jak w przykładzie wyżej, dajmy 10000 - okrągła ładna liczba dla przykładu) któryś będzie z-----y i posypie się w czasie Et - 20 lat.

Myślisz, że jak społeczeństwo zareaguje
  • Odpowiedz
@Zielonykubek: problememm mieszkań w wielkiej płycie jest to, że młodzi nie chcą i nie będą chcieli w nich mieszkać. Chyba że ceny będą konkretnie obniżone. Na początku lat 20' tego wieku ceny mieszkań od developera były niższe(!) niż ceny mieszkań w wielkiej płycie. Wtedy był taki popyt, że schodziło wszystko na pniu. Teraz gdy jest wybór to każdy woli nowoczesne mieszkanie od developera, z garażem podziemnym, prostymi ścianami i ładną
  • Odpowiedz