Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Wiem że to kontrowersyjna opinia, ale największym szczęściem i błogosławieństwem dla Polski było to że zachodnia Europa pozwoliła nam legalnie tam pracować. Przypominam sobie moją wioskę sprzed tych 20 lat to widzę oczami wyobraźni zabłocone podwórka z gratami koło domu, dachy z eternitu, czarne dymy od palenia w piecu czym popadnie, stare polonezy i maluchy, gołe pustaki i drewniane okna. Teraz kiedy przyjechałem w odwiedziny do rodziców to prawie każdy dom ładnie ogrodzony, podjazdy wyłożone kostką brukową, ładnie wytynkowane domy z nowa blacha i solarami na dachu, a w garażu kilkuletnie suvy.
Czy ktoś podmienił ludzi w tej miejscowości? Nie, 90% ludności to nadal ludzie co najwyżej po technikum, więc co się zmieniło? Zaczęli wyjeżdżać do "Niemiec na tiry", "Norwegii na dachy", "Francji na hydraulikę", "Szwecji na stolarkę" i tak dalej. Nie podnieśli kwalifikacji, nie dokształcili się, pracują tak samo jak w Polsce ale za zupełne inne pieniądze i w innych warunkach. Polska pensja starczała im ledwo na przeżycie, zachodnia pozwoliła nie tylko na budowę/gruntowny remont swojego domu ale też na inwestycje w dzieci i często pomoc w zakupie nieruchomości dla swoich pociech. Kasa unijnych pracodawców bardzo rozkręciła całą gospodarkę i nawet specjaliści typu lekarze, prawnicy zaczęli zarabiać więcej bo prości pracownicy z emigracji mogli im lepiej płacić. Wciąż jesteśmy ewenementem w tej części świata po np. taki Niemiec za taką samą pracę we Francji dostanie podobną pensje co u siebie żeby zarobić więcej musi podnieść kwalifikacje, a polak dostanie kilka razy więcej za taką samą pracę którą wykonywał u siebie.
#emigracja #polska #niemcy #uk #norwegia #nieruchomosci #takaprawda #praca #zarobki


· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim jeśli chodzi o wieś, to można podziękować unii również za wszelakie dopłaty. Rolnicy ciągle płaczą jak im źle, ale nie oszukujmy się - to najbardziej wyrachowana, roszczeniowa i zachłanna grupa społeczna zaraz obok górników.
  • Odpowiedz
  • 8
@mirko_anonim to było możliwe dlatego, że ktoś kto zarobił na zachodzie i przywiózł pieniądze tutaj, miał bardzo niskie koszty w Polsce. I to paliwo się właśnie wyczerpało, bo obecnie koszty w PL są takie same jak w DE.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: super opcja, j---ć u niemca albo norwega i widzieć dzieci raz na 3 miesiące. Mam takiego sąsiada, dom w------y w kosmos, suv dla żony, hybryda dla siebie, golf dla córki. Żona alkoholiczka, córka kilka razy w roku wbija do mnie po pomoc bo mama leży na środku salonu i nie kontaktuje. Córka się puszcza, 15 lat starszy jestem od niej i mi chciała obciągnąć za pomoc przy matce. J---ć
  • Odpowiedz
@Czekolatka: mówisz o jakieś patologii a nie o tym co OP. Mogli sobie po prostu ułatwić życie a nie siedzieć ciągle za granicą, żeby mieć więcej.

Podobne pieniądze zarobię w korpo w wwa albo w krk co budowlaniec u niemca i uda mi się jakieś relacje z dziećmi zbudować.


Tak, zarobisz, właśnie dzięki UE. Przed 2004 to tych korpo to było pełno i nie było 2X% bezrobocia ( ͡°
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: nie wiem co w tym kontrowersyjnego, przecież to prawda. Ostatnie 20 lat pokazało jak dynamicznie potrafi rozwinąć się państwo i społeczeństwo kiedy tylko ma możliwości. Niemniej kij ma dwa końce. Tak jak wspominał miras wyżej pracowitość i wysoki poziom życia często kończy się zaniedbywaniem rodziny. Sam też tego doświadczyłem bo tata od kiedy pamiętam raz w roku albo i częsciej jeździł do Belgii na budowlanke i dzięki temu kupili
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: legalna praca w Europie Zachodniej nie miała większego znaczenia w skali kraju. Owszem, pewne miała, ale pisanie, że to było największe szczęście Polski jest oderwane od rzeczywistości.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 8
solidny-sojusznik-62: COOO
Przecież właśnie zachód ma z Europy Wschodniej neokolonie żeby topowe marki nadal mogły być topowe. Zresztą to samo USA. Jesteśmy tylko tania siłą roboczą i montownią dla zachodu a ten się jeszcze cieszy. Różnica taka, że jesteśmy kilka oczek wyżej niż takie Indie czy Pakistan gdzie nawet dzieciaki składają iPhone albo szyją koszulki, które kupujesz za 500 zł za swoją pensje od pracodawcy z zachodu za nadgodziny

  • Odpowiedz
Niby tak ale z drugiej strony jak tak patrzę na Swoje otoczenie to z 90% tych co wywiało zaraz po 2005 za granicę to już nie wróciło. Rodziny pozakładane na wyspach, dzieci porodzone na wyspach. Na 99,99 % żadne z nich ani ich dzieci do tego kraju nie wróci.
  • Odpowiedz
@Bardak Dokładnie. Po co wracać? Dzieci są tam, wnuki będą tam. Tu tylko groby rodziców będą. Z moich znajomych, co wielu (chyba nawet większość) wyjechała w latach 2004-2006 nie wrócą. Pobudowali tu domy na powrót, w których często obecnoe mieszkają rodzice. Rodzice umrą a oni planują wtedy to sprzedać
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Trochę się czasy zmieniają i jak zarabiałem na holenderskiej szklarni czterokrotnie więcej niż w polskim magazynie w 2011,tak teraz zarabiał bym (bo już jestem w PL od dekady) może dwukrotnie więcej tylko.
  • Odpowiedz