Wpis z mikrobloga

Tak, jak wspominałem po ceremonii zamknięcia... przyszedł czas podsumowań startów naszych sportowców, jak i ogólnej sytuacji na świecie w sportach olimpijskich.
#nasiwparyzu #paryz2024 #sport

++ - rewelacja!
+ - dobry występ
0 - występ taki sobie
- - poniżej oczekiwań
-- - tragedia!

Dla każdej dyscypliny dodaję ponadto ranking olimpijski.

Na początek przenosimy się nad wodę, trochę postrzelamy, a także sprawdzimy sytuację w konkurencjach dla najbardziej wszechstronnych. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wioślarstwo - Spoglądając na klasyfikację medalową możecie się zastanawiać: "Czego ten plackojad się czepia, przecież mamy medal - tak, jak w Tokio!" I rzeczywiście - podobnie, jak trzy lata temu polskie wioślarstwo dołożyło do puli medalowej jeden krążek. Jednak prawdę o sytuacji tej dyscypliny w naszym kraju dostarcza spojrzenie na dalsze miejsca w poszczególnych konkurencjach. W Rio mieliśmy 8 osad (i dwa medale, w tym złoty), w Tokio już 6. Do paryskich igrzysk zakwalifikowały się (w 14 konkurencjach) zaledwie dwie osady!!! Efekty widać w rankingu, gdzie spadliśmy na początek trzeciej "dziesiątki" - a gdyby nie medalowy start naszej czwórki podwójnej tragedia byłaby jeszcze widoczniejsza!
Jest tu więc co robić, by polskie wiosła znalazły się na nowo w światowej czołówce. Niech za przykład posłużą nam Rumuni - w Londynie nie mieli żadnego medalu, w Rio - podobnie, jak my teraz - jeden brąz. W Tokio zdobyli trzy krążki i znaleźli się w czołówce rankingu, a teraz zgarnęli pięć medali (w tym dwa złote) i usadowili się na drugim miejscu - tuż za Holendrami. Da się coś zbudować w 8 lat? Jak najbardziej!

Moja ocena - --

Kajakarstwo - Niestety i tu widać regres - przynajmniej, jeśli chodzi o kajakowe sprinty. W Tokio zdobyliśmy dwa medale, a teraz żadnego - po raz pierwszy od 28 lat! Gdyby nie świetna postawa w slalomie Klaudii Zwolińskiej polskie kajaki nie przywiozłyby do kraju ani jednego medalu... W rankingu olimpijskim zachowujemy miejsce w pierwszej "dziesiątce", ale ciężko nazwać polskie kajaki częścią ścisłej czołówki
światowej...

Moja ocena - 0/-

Żeglarstwo - Również nasi żeglarze zaliczyli spadek formy w porównaniu z tokijskimi igrzyskami. Wtedy mieliśmy jeden srebrny medal, dziś niestety nie udało się z wód Lazurowego Wybrzeża wyciągnąć ani jednego...
A szkoda, bo mieliśmy szanse. Do końca o medal walczyli w klasie 49er Dominik Bursak i Szymon Wierzbicki (5. miejsce) oraz w windsurfingowej klasie iQFoil Paweł Tarnowski. Zabrakło jednak formy i szczęścia w końcowych
wyścigach - zwłaszcza u tego drugiego, który przegrał medal (a może nawet złoto) dwoma ostatnimi wyścigami eliminacyjnymi...

Moja ocena - -

Surfing - tu nasi nie startowali, więc nie ma za bardzo co oceniać. Najwyraźniej wody Bałtyku nie generują wystarczająco wysokich fal, by można było uprawiać ten sport u nas

Moja ocena - 0

Łucznictwo - No cóż... polskie łuki, podobnie jak w Tokio odgrywały rolę drugoplanową... Tym razem reprezentowała nas jedna pani - która nawet zaznaczyła swoją obecność w turnieju indywidualnym wygrywając z wyżej
rozstawioną łuczniczką z Indii, ale przegrała swój pojedynek w 1/16 finału...

Moja ocena - -
Przynajmniej zobaczyliśmy zwycięstwo naszej łuczniczki

Strzelectwo - Kolejne igrzyska na których Polacy zaliczyli delikatny progres. W Tokio mieliśmy zaledwie jeden finał z udziałem Polaków, a teraz doczekaliśmy się dwóch finalistów - Tomasza Bartnika (7. miejsce) i Natalię Kochańską
(6. miejsce) - oboje w strzelaniu z trzech postaw. Poza tym Polacy odpadali w eliminacjach.

Moja ocena - 0/-

Pięciobój nowoczesny - pod względem liczebności kadry progres, bo w Paryżu mieliśmy po dwie panie i panów (w Tokio o jedną panią mniej), jednak ciężko być zadowolonym z miejsc, jakie zajęli Polacy. Do finału awansował jedynie
Łukasz Gutkowski, który zajął ostatecznie 15. miejce. Ciekawe, jak będzie to wyglądało w Los Angeles, bo zakończonymi w niedzielę igrzyskami pożegnaliśmy konie-debile (jeździectwo ma zastąpić tor przeszkód).

Moja ocena - -

Triathlon - tu po przerwie na Tokio mieliśmy swoją reprezentantkę. Roksana Słupek zajęła dość przyzwoite 13. miejsce.

Moja ocena - 0
plackojad - Tak, jak wspominałem po ceremonii zamknięcia... przyszedł czas podsumowań...

źródło: image

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
  • Odpowiedz
@plackojad: @jppwt @majk-kampi A tak poważnie, to na co wam takie podsumowanie? Macie jakieś skrzywienie na statystykę? Ja wolę ciekawostki typu: kilka państw wywalczyło swoje pierwsze medale ever i u nich do dopiero było powitanie medalistów np. St. Lucia, Pakistan. A była też Finlandia, która po raz pierwszy wróciła z zupełnie niczym. I w kwestii naszej obecnej burzy jutro pogoogluje jak zareagowała Finlandia.
  • Odpowiedz
Surfing - tu nasi nie startowali, więc nie ma za bardzo co oceniać. Najwyraźniej wody Bałtyku nie generują wystarczająco wysokich fal, by można było uprawiać ten sport u nas


@plackojad: jeden Polak walczył dzielnie w turnieju eliminacyjnym do igrzysk, przeszedł nawet dwie rundy ale do awansu było daleko. Może w Los Angeles zobaczymy go jak potrenuje, byłoby fajnie :)
  • Odpowiedz
@pro666full: To ja jestem ciekawy naszej reprezentacji w softballu. baseballu i lax, bo już je zapowiedzieli na la2028, w sam #!$%@? raz, żeby stany zostały absolutnymi dominatorami tabeli.
  • Odpowiedz