Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Wiedzieliście ze Japonia ma wyższy współczynnik dzietności niż Polska?
Wiedzieliście ze nawet RPA w latach 80-90 zaprojektowało i zaczęło budować helikoptery bojowe? Googlnij, Denel Rooivalk.
Wiecie ze Nigeria od 2007 ma swoja markę aut? Innoson Vehicle Manufacturing IVM. Ponad 12 modeli aut, 70% czesci jest produkowanych w Nigerii
Wiecie ile czystej energii Francja eksportuje rocznie? 48.7 TWh . Ile to daje zysku? Około 13 miliardow złotych
Wiecie ze Korea Poludniowa (pomimo wielu swoich minusów, ciągle zagrożona wojna i bycia pomiędzy dwoma wielkimi potęgami) ma aż 3 z 10 największych stoczni na świecie?

Jestem średniej daty i pamiętam lata 90 w Polsce. Szaro, buro, stragany, giełda elektroniki, stare auta, jaskrawe kurtki, solowki za szkoła, Komiks Gigant, Y2K, Day of Defead. Pamiętam stres taty związany z inflacja, pamiętam mamę która zrzucała mi cukierki z balkonu, pamiętam jak tato szukał pracy. Później Polska weszła do NATO a następnie do Unii. Niesamowite inwestycje w szkoly, drogi, autostrady. Pamiętam nowe produkty w sklepach i nowe sklepy. Biurowce, nowsze auta, wujkowie wracający z zagranicy w lepszych bmw. Tato który za pomocą środków z Unii rozkręcił swój mały biznes. Uśmiech mamy jak dostała od taty fajna sukienkę z Francji (Boże, była wtedy lekko starsza ode mnie teraz)

I wiecie co? Jak za komuny śmietanka łupiła cały kraj to lata 1990-2005 to było biednie, było zimno, było szaro, było ^%$#@$@# ale jak sie miało samozaparcie, chęć to można było sie wybić. Wszyscy startują z poziomu gówna i jak sobie pościelisz tak sie wyśpisz. Ja bylem za mały żeby to dobrze zrozumiec, ale tez nie idealizuje tych czasów, bo często rozmawiam z rodzicami i słyszę jak im było ciężko wtedy. Ilosc alkoholikow, mafia, Trzeba było mieć farta, sie czymś wybić, kombinować, mieć znajomości, dużo stresu.

Ale patrze teraz na Polskę po 2015 i nie wierze co sie stało. Wróciliśmy do czasów komuny gdzie stworzyła sie betonowa generacyjna oligarchia która jest kierowana czysta chciwością. Mieć by mieć. Mieć dwa Ursusy zamiast jednego kiedy jeszcze 20 lat temu w Polsce jeździło sie maluchem. Czy taki pieniądz i taka władza w tak krótkim czasie jest normalna i zdrowa? To tak jak alkoholik co dostał klucze do Muzeum Grande Whiskey.

Czy codzienna chęć zobaczenia potężnej recesji w Polsce, co sprawi ze wszystko stanie i cofnie sie o 10 lat a każdy głupi fliper, deweloper, agent, janusz z 10 kurnikami airbnb w bloku mieszkalnym #wynajemkrotkoterminowytorak , były zastępcą dyrektora WORD w pile _ czy dziennikarz piszący o gniazdownikach rozbije sobie twarz o pirytowy beton to jest Call of the void?

Ja wiem ze taka recesja jest jak tsunami i niszczy wszystko na swojej drodze i wiem żebym oberwał. Ale ja bym dostał po tylku w stopniu minimalnym bo ja nie jestem zakredytowanym po kule, mam trochę oszczędności, mam bardzo małe wydatki a moja praca zawsze jest potrzebna- nie tak jak pijawek betonowych co flipuja cesjami (jestem pielęgniarzem, lubię co robie ale bardzo niewdzięczne). Rodzice sa emerytami-samowystarczalni i tez zawsze im pomogę wiec nie odczują recesji.

Jak wracam do wynajmowanego mieszkania, po drodze kupuje kurczaka co podrozal w 5 lat z 15 złotych na 25 zlote i coca cole ktora chyba podrożała o 100% to tak sobie daydream. Jaka miałbym przyjemność z oglądania jak to wszystko sie składa po 30 latach "inwestycji" w konsumpcje, tania sile robocza i beton. Prawie tak samo przyjemne jak dostanie N64 na święta w 1998. (rocznik 90 here)

Wiecie co Polska głównie eksportuje? 39 proc. ogółu eksportu to części maszyn i motoryzacyjne (zależne od taniej energii, taniej sily roboczej, oraz zapotrzebowania na maszyny na swiecie). W drugiej kolejności to towary przemysłowe sklasyfikowane głównie według surowca (17 proc.) czyli drewno, cegly, rury, plastiki, papier. Po trzecie to różne wyroby przemysłowe (16 proc.)np odziez i meble i po czwarte żywność i zwierzęta żywe (12 proc.). Piąta kategoria to chemikalia i produkty pokrewne (10 proc.).

#nieruchomosci #pracbaza #demografia
#depresja #inflacja #pielegniarstwo



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirkoanonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Wiedzieliście ze Japonia ma wyższy współczynni...

źródło: a21s086tomh61

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
  • 175
@mirko_anonim słuchaj, zamiast narzekać, spójrz na fakty. Polska w ostatnich 30 latach dokonała niesamowitego postępu. Nasz PKB na mieszkańca wzrósł ponad czterokrotnie, a to mimo braku wsparcia planu Marshalla po wojnie i 45 lat komunizmu. Jeśli nie widzisz sukcesów swojego kraju, może Nigeria będzie dla ciebie lepsza? Polska rozwija się, a ty tylko marudzisz.
  • Odpowiedz
Facet, zamiast narzekać, spójrz na fakty. Polska w ostatnich 30 latach dokonała niesamowitego postępu.


@kabotyno: a jakie warunki na dalszy postęp? Bo większość predyspozycji jakie mieliśmy będąc największym krajem dołączonym do UE się skończyła.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: wam to już na głowę siada. Wielcy niezagrożeni, chętni na dowalenie każdemu i powrót biedy. Skoro tacy niezastąpieni jesteście i nie oberwiecie tak mocno to chyba dobrze zarabiacie, powinniście być w stanie kupić to mieszkanie od dewelopera na którym wam tak bardzo zależy co? xD
Czy jednak wielki informatyk 15-50k nie jest w stanie kupić czegoś za 500k odkładając 2 lata? xD
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Polska to taki przykład co się dzieje z krajem jak tylko kasta biznesmenów decyduje o losach wszystkich ludzi ¯\(ツ)/¯ dodaj do tego ich p0lski styl inwestowania tzn. R&D kompletnie cię nie interesuje i nie patrzysz dalej niż na 5 lat do przodu i skutkiem są takie posty na wypoku
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: A teraz spójrz na naszych sąsiadów. Bo #!$%@? zapomniałeś o wpływie Rosji na europę wschodnią. Dobrym przykładem będzie gorszy poziom życia na dawnych terenach NRD, mimo tego że same Niemcy wpompowały tam miliardy Marek. Mamy demokracje od 35 lat - to bardzo mało, raptem dwa pokolenia, więc żyją wśród nas jeszcze potomkowie ludzi PRL, którzy żyli według haseł typu "czy sie stoi, czy sie leży... " Lub "tata nie
  • Odpowiedz
Ja wiem ze taka recesja jest jak tsunami i niszczy wszystko na swojej drodze i wiem żebym oberwał.


@mirko_anonim: przecież taka "recesja" którą Ty wieścisz to się nie zdarzy o ile nie będzie konfliktu zbrojnego

mam wrażenie że Ty masz mental "wszystkim równo, wszystkim g*wno" - co mnie to interesuje, że ktoś ma dwa Urusy (sic) i kim Ty jesteś żeby mu wyliczać i go
  • Odpowiedz
a jakie warunki na dalszy postęp?


@jerzy_s: ale co Ty oczekujesz że my będziemy mieli tak dynamiczny postęp jak jakieś RPA gdzie tam infrastruktury jest 0 a demografia x3 jak w PL xd?

teraz musimy utrzymać to co wypracowaliśmy i swobodnie przeć do przodu - już ten wielki skok został wykonany już jesteśmy w zachodzie a nie wschodzie przynajmniej ekonomicznie, bo mentalnie to różnie z tym bywa :P
  • Odpowiedz
  • 7
@kabotyno czy faktycznie się ta rozwija? Mało mamy produktów własnych, chodź niby mamy takich super ludzie. Rozwarstwienie się pogłębia. Dalej dużo ludzi wyjeżdża na zachód bo za Odrą co by nie było jest dalej lepiej.

Czy jest lepiej? Trzba by spojrzeć na wiele zmienionych, wiele ludzi za komuny pobudowali domu, mieli malucha z salonu czy cos innego, jeździli na wakacje. W tym momencie ludzie biorą mieszkanie na kredyt na całe życie,
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: dla mnie oprócz tego gospodarczego tła największy postęp dokonał się jeśli chodzi o bezpieczeństwo, mafie zostały praktycznie wykoszone, już nie dostaniesz strała w łeb z broni palnej bo jacyś przestępcy uciekają z napadu i chcą zwolnić pościg a ty przechodziłeś tam przypadkiem. Nie boje się że ktoś przyjdzie po haracz itd.
  • Odpowiedz
wiele ludzi za komuny pobudowali domu, mieli malucha z salonu czy cos innego, jeździli na wakacje.


@fraciu: ile takich ludzi było? Bo to wbrew pozorom nie było zwyczajne i normalne. Jak miałeś chody i wiedziałeś gdzie zakombinować to budowałeś się a jak nie to nie. Sporo ludzi dostało mieszkania za niewielki ułamek ceny od fabryk itp. To też nie było wszędzie bo nie wszędzie takie fabryki istniały. Jak się wtedy
  • Odpowiedz
@kabotyno: no i jak to PKB wpływa na jakosc twojego życia? USA ma jeden z najwyższych PKB per capita na świecie, a rosnie u nich klasa biednych pracujących, ludzi, którzy pracują, ale są bezdomni, PKB to jest gowno warty wskaznik w dzisiejszych czasach, problemów z Polska jest kilka:

1. Dogmat, że państwo nie powinno się mieszać do gospodarki, oczywiście robi to, ale jakims dziwnym trafem, kiedy państwo mogloby ułatwić ludziom
  • Odpowiedz
  • 2
@acpiorundc multum, mieszkanie kupili za gotówkę, itp. a wcale nie byli nie wiadomo kim, tylko pracowali w kopalni pisaku, hucie, itp. każdy pamięta lata 90, i koniec lat 80. A wcześniej jak się tak słyszy wcale źle nie było.

I żeby nie było, nie mówię że teraz jest źle, ale jednak mamy teraz inne problemy niż wtedy.
  • Odpowiedz
@kabotyno: Czyli jesteśmy gdzieś na szczycie górki. Wszystkie zasoby już skonsumowaliśmy (np. zasoby ludzkie, tania energia), teraz tylko czekać na stagnację i zjazd.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Nie chciałbym Cię martwić ale jak by naprawdę było cienko to po prostu rząd zaoszczędzi na usługach publicznych(rodzice lekarzy odwiedzają?) waloryzacji emerytur (inflacyjne wychodzenie z długów jest najłatwiejsze dla rządów) oraz inwestycjach. Już to się dzieję. Nie życz sobie i bliskim źle.
  • Odpowiedz